Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii despre o carte, sau mai multe

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de ezlidor Dum Sept 28, 2008 4:43 pm

Ma uitam prin arhiva de fise care mi le-o dat profa de romana pe la scoala si am gasit un text destul de dragut (citatul de mai jos), despre viata
De ce sa vorbim numai de distrugeri sau de tot felui de experimente ce ne inconjoara .. hai sa vorbim de ceea ce ne inconjoara pe noi insane ... despre ce se afla in jurul tau ...

Am sa incep cu un citat de-al lui Jorge Luis Borges


"Subiect: ... cu timpul


Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta sibtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete ... ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.

Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intreadevar poate suporta, ca intreadevar are forta, ca intreadevar e valoros, si omul invata si invata ... cu foecare zi invata.Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut. Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbi, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru ati intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de falsi prieteni.

Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seaca ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita de fiecare fiinta, nu se mai repeta niciodata. Cu timpul iti vei da seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceiasi umilinta si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat. Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai. Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei cate-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt ... Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul ... "
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 35
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina Mier Mai 06, 2009 5:28 am

Wow!
Se pare ca sint cam putini pe aici care citesc si vor sa si recunoasca lucrul asta Foarte fericit
Aveam cindva niste caiete de citate, scrise maruntel si pline de vorbe de duh. Acum am vazut ca exista pe net o enciclopedie de citate, in limba romana, unde fiecare poate adauga diverse aforisme extrase din cartile preferate.
Pacat ca nu mai se editeaza (sau nu stiu eu) acea colectie de maxime si aforisme.
O carte extraordinara, insa greu de citit si de ... suportat datorita incarcaturii de etica si de politica este Caiete de Montesquieu. Am ales si eu doua citate:

"Dacă n-ai vrea să fii decât fericit, ar fi uşor; dar vrei să fii mai fericit decât alţii şi asta este aproape întotdeauna greu, pentru că suntem încredinţaţi că ceilalţi sunt mai fericiţi decât în realitate."

"Nu trebuie să lăsăm baltă treburile pe care le avem pentru cele pe care ni le scornim."
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Vizitato Mier Mai 06, 2009 11:12 am

leoiri23 a scris:Wow!
Se pare ca sint cam putini pe aici care citesc si vor sa si recunoasca lucrul asta Foarte fericit
............


Atit m-a interesat.
Da, mare adevar graiesti, si as adauga ca multi din cei ce scriu ceva despre o carte, se inspira mot-a-mot de pe net.
Uite, eu , la anii astia, recitesc cu drag, - pentru a cita oara ? - Rudyard Kipling - Cartile Junglei
Nu ma satur de ea.
Citi ati citit Păcală ?
O carte buna ce v-o recomand - Magicianul - John Fowles
Am carti in biblioteca pe care le-am citit de cite 20 de ori , cred, fara sa ma plictisesc de ele.
V-as recomada de asemenea , ghidul bunelor maniere, celor ce s-au nascut democrati ( dupa '89 ).
Merita.
Chiar as recomada unora citirea Constitutiei României, a Codurilor folosite in justitie.
Au multe de aflat si de invatat de prin ele.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina Mier Mai 06, 2009 11:36 am

Pai Constitutia parca se studia in scoala generala, mama a predat la un moment dat asa ceva.
Oare s-o mai preda si acum? Suspect

Eu cred ca sint destui care citesc, insa nu e "cool" lucrul asta, asa ca tac toti chitic. Foarte fericit
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Vizitato Mier Mai 06, 2009 11:41 am

Cind sa citesti ? intre doua counter stricate ?
Net-ul a acaparat definitiv generatiile de copii.
Mai repede asculta o manea online, decit sa il citeasca pe Caragiale.
Ca de asta sunt satui din scoala.

O alta carte , o aventura fantastica - U Ceng En - Calatorie spre soare apune, aparuta de mult in bpt.


Ultima editare efectuata de catre 1960 in Mier Mai 06, 2009 12:33 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare - soare rasare modificat in soare apune.)
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina Mier Mai 06, 2009 11:45 am

Hei, uite ca pe asta nu am citit-o.
Calatoriile fantastice au fost si sint la moda, si mie imi plac la nebunie.
In afara de vasta serie a lui Jules Verne (trist este ca multi au vazut filmele, si habar nu au ce pierd necitind cartile), cred ca nimic nu este comparabil cu Calatoriile lui Gulliver. Cindva a aparut la eitura Univers o versiune integrala, dar prima data am citit o editie pentru copii, superb ilustrata.
Oare de ce nu se mai tiparesc la noi carti pentru copii? Cu ilustratii pe masura, mai ales... Supărat

Pina si povestile clasice au fost "cosmetizate" pentru a deveni "politically corecte" lol!
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Vizitato Mier Mai 06, 2009 11:51 am

leoiri23, daca dai de ea, sa imi dai si mie adresa.
Chiar daca este pe net, o voi descarca.
Nu a mai fost editata de foarte mult timp, cred ca din 75-76, ( biblioteca pentru toti, care ne incinta cu cartile sale !)
Ca si alte carti bune, odata imprumutate, nu le-am mai primit inapoi, din varii motive, - pierduta, furata ( oare ?), rupta !?.
Asa ca o tot caut, fara sansa de a o gasi.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina Mier Mai 06, 2009 12:00 pm

Iacata un banc de pe un blog - nu dau link, ca sa nu fac spam:
Mama către Bulă: Măi, Bulă, măi... mai pune şi tu mâna pe o carte... şi mai fă şi tu nişte cornete, că uite, nu mai avem din ce să vindem seminţele-astea...


Ultima editare efectuata de catre leoiri23 in Mier Mai 06, 2009 12:03 pm, editata de 1 ori
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Vizitato Mier Mai 06, 2009 12:03 pm

Ai spus cam tot ce era de spus in legatura cu dragostea de carte , la noi, cu familia lui Bulă Foarte fericit
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de darkspectre Joi Mai 07, 2009 3:22 pm

1960 a scris:V-as recomada de asemenea , ghidul bunelor maniere, celor ce s-au nascut democrati ( dupa '89 ).
Merita.
Adevar graiesti.

Mie mi-a placut foarte mult cartea "Invitatie la vals" de Mihail Drumes.Finalul era cam sad dar oricum este o carte foarte interesanta.
Acum citesc(ma apuc,ca am avut tezele si nu am avut timp) "Elevul Dima dintr-a 7-a " tot de Mihail Drumes.
Astfel de carti ar trebui lecturate de toti adolescentii!
darkspectre

darkspectre
Membru activ

Mesaje : 2542
Varsta : 114
Localizare : auf mein land
Data înscrierii : 29/04/2008
Mulțumiri : 2
Internet Explorer

http://www.fg-coding.net
darkspectre a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina Joi Mai 07, 2009 4:09 pm

Super carti, si la noi au circulat mult. Din pacate, "Elevul Dima..." nici pina acum nu m-am invrednicit sa il citesc. L-am rasfoit in fuga si atit. Cind eram eu in scoala (eheeei...) nu prea se gaseau carti pe toate drumurile ca acum, trebuia rabdare, pile (sau prieteni cu astfel de pile) la librarie. Fata libraritei de la noi din sat avea casa plina de carti, de care nici nu auzisem. Si nici macar nu le imprumuta. Foarte fericit
Dupa revolutie cind s-au scos la vinzare cartile dosite prin depozite, cumparam cu sacosa, era nebunie in librarii, cozi mai ceva decit la carne.
Acum sint carti peste tot, insa spre rusinea mea, nu am mai cumparat mai mult de o carte pe saptamina (in medie, nu regulat). Sint cam scumpe unele, fata de ce ofera. Hirtie proasta, greseli de tipar, de traducere... Doar citeva edituri isi mai merita numele de editura.
Daca iti plac cele de mai sus, iti recomand si "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade. O sa o caut sa vad daca o am cumva in format electronic.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Joystick-man Sam Mai 16, 2009 1:30 pm

Dupa cum spune leoiri23 , ca inainte nu se prea gaseau carti , acuma se gasesc prea multe carti numai ca oameniinu prea mai sunt interesati sa citeasca carti.Acuma cu tehnologia mai ales (calculatorul si televizorul)copiii sunt fermecati de noua tehnologie si lasa la o parte toate treburile.Recunosc nici mie nu-mi place sa citesc carti dar stau la calculator destul de mult,nu ma joc dar lucrez la(forum,site,servere etc...).Chiar si adultii nu prea mai sunt interesati de carti.Mai ales mie scoala imi ocupa trei sferturi din zi si-mi ajunge atata invatatura.
Joystick-man

Joystick-man
Membru Forumgratuit

Mesaje : 66
Varsta : 28
Localizare : Pe ici pe colo...
Data înscrierii : 16/05/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://www.extremegames.forumz.ro
Joystick-man a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum