Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Wasteland Mier Mar 03, 2010 1:53 pm

Rezumarea primului mesaj :

Primele manifestari a ceea ce numim astazi 'body art' au aparut intamplator, cu aproximativ 12.000 de ani i.Hr.: cei care aveau rani pe corp, incercau sa le vindece prin frecarea cu cenusa. In urma cicatrizarii zonelor afectate ramaneau urme negre, asemanatoare unor desene.

Inscriptiile pe piele si autoprovocarea cicatricilor au devenit in scurt timp o traditie puternic incarcata simbolic, reprezentand fie statutul social, fie apartenenta la un anumit grup sau starea de doliu.

Omul ca 'sevalet organic' a aparut in Egipt, in perioada construirii marilor Piramide. Tatuajele colorate au devenit populare in randul locuitorilor din Noua Zeelanda, iar in China, India si Japonia intrau deja ca forma de ornament. In secolele al XVI-lea si al XVII-lea, marinarii au fost 'trend-setteri' in Europa, iar in Statele Unite tatuajele au continuat sa faca deliciul matelotilor pana in secolul al XX-lea cand sensul lor a luat o noua turnura.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitschPrin vene, tusul curge rau...

Se pare ca termenul 'tatuaj' provine de la cuvantul tahitian 'tatu', care semnifica 'a insemna / a marca'. Conform altor surse, de la termenul polinezian 'tatao' (a tapa) s-ar fi format denumirea actuala. Aceasta manifestare a artei (una dintre cele mai vechi) nu a aparut undeva anume, ci s-a practicat simultan in mai multe zone, sub diverse forme.

La origine, tatuarea pielii indeplinea un rol esential in cadrul ritualurilor antice si nu a fost intotdeauna o practica permisa; de-a lungul timpului, a devenit chiar subiectul unor dispute majore. Cei care realizau desene pe piele lucrau in conditii mizere, iar adeptii lor erau adesea 'ciudati' care calatoreau impreuna cu circarii si se implicau in spectacole controversate.

Dupa Al Doilea Razboi Mondial, obiceiul a devenit cu atat mai blamat cu cat era asociat delincventei juvenile si stilului 'biker'. In cultura americana, in general, tatuarea pielii nu era foarte apreciata. In anul 1961, izbucnirea unor epidemii de hepatita si a unor forme de intoxicatii ale sangelui, a dus la interzicerea practicii in mai multe zone.

Desi existau saloane dotate cu instrumentele necesare realizarii tatuajelor, putini le utilizau in mod corespunzator. In plus, presa bombarda pe buna dreptate publicul cu informatii denigratoare pe aceasta tema.

In mintea societatii saizeciste simbolistica tatuajelor era fara exceptie asociata marinarilor, criminalilor sau prostituatelor, marcand clar apartenenta la 'clasa de jos' a societatii. Nu exista o modalitate mai buna prin care star-urile rock sa isi manifeste indignarea fata de moralitatea vremii, decat prin afisarea unui tatuaj. Artisti ca Janis Joplin au revolutionat insa stereotipurile in body art, asa cum au facut-o si in muzica. Desenul de pe piele devenise un brand care urla a rebeliune, ceea ce in anii '60 inca era socant.

Tot in acea perioada, perspectivele s-au schimbat radical, odata cu aparitia lui Lyle Tuttle, cel care a reusit sa foloseasca influenta mediatica pentru a aduce in plan pozitiv imaginea peiorativa sub care se afla arta 'decorarii pielii'. El a tatuat corpurile unor celebritati ale vremii, in principal femei, pe care le-a adus apoi in lumina reflectoarelor. Initiativa a fost un succes, de vreme ce marile reviste si posturi de televiziune il abordau frecvent pentru a oferi publicului diverse informatii despre tatuaje.

La inceputul anilor '90 se producea o renuantare a fenomenului, iar semnificatia tatuajelor s-a redus la mercantilism intr-o societate care parea ca se indreapta cu pasi repezi spre desacralizare. Astazi, traditia revine cu forte noi sub forma unui trend in continua dezvoltare. Desi amatorii moderni nu sunt motivati de aceleasi principii pe care le aveau in vedere pasionatii erei de inceput a tatuajelor, inca se tine cont de o parte a simbolisticii antice.

Astazi nimic nu mai e la fel... Din era rock tatuajele au pasit spre noi orizonturi si momentan sunt preferate de tot mai multe celebritati pop, aflate constant in posturi fashionable, fiind mai degraba accesorii trendy decat reflectii ale unor concepte.

Body art-ul a fost adoptat si in cadrul unor manifestari ample, cum ar fi festivalurile gay sau prezentarile de moda excentrice. In alta ordine de idei a fost pur si simplu o 'marca' a tinerilor dornici de emancipare, a gastilor din cartierele marginase ori a detinutilor din penitenciare, pentru care tatuarea corpului devenise echivalenta cu atitudinea 'watch out'.

Pictarea fetei si a corpului reprezinta, in fond, semnale cu valoare culturala, tinand de comunicarea non-verbala, spre deosebire de semne, care au valoare biologica. Prin aceasta forma de exprimare care accepta nenumarate semnificatii, se sustine o data in plus complexitatea procesului comunicarii.

Sursa:Yuppy


Vreau sa stiu ce parere aveti voi despre tatuaje!

Eu am 2 tatuaje! Unul pe piciorul drept Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Poze0007 si inca unul, in alta parte! Foarte fericit Asa arata tatuajul celalalt! Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 6b9afe13c7af551c86d8e03 P.s. Tatuajul arata asa, nu-l am pe gat!


Se spune ca odata ce ti-ai facut un tatuaj, simti nevoia sa iti mai faci! Ca un fel de drog! Eu as mai dorii inca 2 tatuaje! Unul pe spate si celalalt pe mana stanga dar nu stiu daca chiar mi le voi face!
Altii spun ca atunci cand iti faci un tatuaj, "bati" in piele o intamplare, niste sentimente iar altii spun ca suferi cu capu! Foarte fericit astept si parerile voastre! Daca incalc vreo regula, rog un moderator sa inchida acest subiect si sa-l trimita in cosul de gunoi!

P.S. Eu unul, sunt adeptul tatuajelor tribal! Eu am numai tribale! Foarte fericit


Ultima editare efectuata de catre Ina in Dum Dec 16, 2012 3:27 pm, editata de 4 ori (Motiv : P.S.)
Wasteland

Wasteland
Membru Forumgratuit

Mesaje : 175
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data înscrierii : 20/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://nightangels666.vampire-legend.com
Wasteland a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de RaduMan96 Joi Dec 22, 2011 8:06 pm

mi se pare o prostie sa iti pui tatuaje..pt ca asa te-a dat dumnezeu fara tautaje...asa trebuie si sa ramai
RaduMan96

RaduMan96
Membru activ

Mesaje : 549
Varsta : 28
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 16/10/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://www.onlystar.forumz.ro
RaduMan96 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Pagnel Lun Ian 16, 2012 1:00 pm

Voba lui Radu, Dumnezeu ne-a dat fara tatuaje, dar daca sunteti crestini ortodoxi si am citi si noi carti sfinte si am merge la Biserica am sti si noi cate ceva.
Eu sunt contra acestor tatuaje !
Pagnel

Pagnel
Membru Forumgratuit

Mesaje : 306
Localizare : Ramnicu Valcea
Data înscrierii : 08/11/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

Pagnel a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de .Nick Lun Ian 16, 2012 10:43 pm

Eu unul nu sunt adeptul tatuajelor cel putin nu al celor permanente.Nu sunt genul de om care considera ca un tatuaj iti schimba viata in bine sau ca ar fi benefic si nu cred ca o sa imi schimb parerea.
.Nick

.Nick
Membru Forumgratuit

Mesaje : 233
Varsta : 32
Data înscrierii : 22/10/2011
Mulțumiri : 5
Internet Explorer phpBB3

http://www.ro-samp.net
.Nick a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Ina Joi Mar 22, 2012 6:36 pm

Tatuajele la origine aveau un rol simbolic, ritualic si religios, dar erau si un semn al apartenentei la trib. Articolul preluat in deschidere nu face mentiune decit la ciudateniile privind istoria lor, dar nu si la semnificatii. Un simbol spune un mesaj, si influenteaza purtatorul in mod subliminal, deci nu sint cu totul inofensive. In plus, cred ca ele spun foarte mult privitorului despre cel care le poarta. Cei care creeaza azi modele pentru tatuaje folosesc simboluri vechi, a caror semnificatie de cele mai multe ori nu o cunosc. In articol de asemenea nu se mentioneaza ca tatuajele - sub forma arderii cu fierul rosu sau alte metode - erau folosite pentru a marca puscariasii sau fratiile secrete, piratii, soldatii... in general in epoca moderna ele sint asociate cu violenta, pina in secolul 20 cind au inceput sa fie considerate arta. De fapt, un nou mod de a scoate bani din ceva inutil, fara de care putem trai fara probleme. Si eu sint ortodoxa si de aceea nu am nevoie de un tatuaj. Alegerea apartine fiecaruia, dar la fel si consecintele ei. Un sfat pentru cei care doresc sa riste - sa se gindeasca bine inainte de a alege ce-si pun pe piele pentru o viata.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de MAXIM2SEMNE Vin Mar 30, 2012 5:08 pm

Orice obicei se trage din stramosi!Acesta este un obicei mai ciudat cu tatuajele dar totuși e de remarcat povestea lor!
MAXIM2SEMNE

MAXIM2SEMNE
Membru Forumgratuit

Mesaje : 55
Data înscrierii : 04/03/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://www.fg-photoshop.hitforum.ro
MAXIM2SEMNE a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Y2J Vin Mar 30, 2012 5:41 pm

Mie imi place aceasta "arta a pielii". Dar nu m-am gandit nicioadata sa imi fac unul real. Norocul meu este ca stiu sa desenez foarte bine, iar de aceea imi pot face tatuaje temporare..cu pix etc. (Cred ca pe la 14 ani intr-o saptamana am consumat 8 pixuri Haha Aveam tatuaje pana si pe spate...ma rog, facute de un prieten)
Sigur, cand esti tanar...gandesti altcumva. Dar cand te vezi la 80 ani cu pielea.....si cu "un ghiveci' de culori pe tine...iti vine sa iti dai palme.
Y2J

Y2J
Membru Forumgratuit

Mesaje : 138
Varsta : 27
Localizare : Lost in fg.
Data înscrierii : 05/01/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://www.extrem-tutorials.com
Y2J a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Vesk Joi Mai 17, 2012 7:40 pm

Eu momentan am doua tatuaje cu numele parintilor.Acestea se afla pe spate.
Vesk

Vesk
Membru Forumgratuit

Mesaje : 110
Varsta : 28
Localizare : Tulcea
Data înscrierii : 12/05/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

https://help.forumgratuit.ro
Vesk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Puma' Sam Mai 26, 2012 10:13 pm

Imi place aceasta arta cu tatuaje,prin iulie s-ar putea sa imi fac si eu doua tatuaje,dar nu sunt asa de sigur.
Puma'

Puma'
Membru Forumgratuit

Mesaje : 355
Varsta : 27
Data înscrierii : 25/05/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

Puma' a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Cesar Joi Sept 20, 2012 6:49 pm

Nu prea inteleg rostul unui tatuaj..Daca D-zeu ne-a lasat decat cu semnele din nastere , nu inteleg de ce ne-am "mazgalii" corpul..In ziua de azi , daca ai "pierce" si "tatuaj" esti "cool"...
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Adi. Joi Sept 20, 2012 6:58 pm

PixX a scris:Nu prea inteleg rostul unui tatuaj..Daca D-zeu ne-a lasat decat cu semnele din nastere , nu inteleg de ce ne-am "mazgalii" corpul..In ziua de azi , daca ai "pierce" si "tatuaj" esti "cool"...

Sincer mie mi-ar placea, chiar imi sta in gand cand mai cresc putin sa-mi fac niste tatuaje, dar mai stau putin sa mai cresc. lol!
Adi.

Adi.
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3738
Localizare : Forumgratuit
Data înscrierii : 01/08/2012
Mulțumiri : 30
Google Chrome phpBB3

Adi. a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de 3mY Joi Sept 20, 2012 8:53 pm

Nu vreau sa imi fac un tatuaj ...dar nu am nimic cu cei care au unul sau mai multe:) .


Ultima editare efectuata de catre 3mY in Joi Sept 20, 2012 8:53 pm, editata de 1 ori (Motiv : 1)
3mY

3mY
Membru activ

Mesaje : 489
Varsta : 27
Localizare : Nu ofer suport prin PM
Data înscrierii : 25/06/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://lemakdesign.forum.st/
3mY a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! - Pagina 3 Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Asteo600 Dum Noi 11, 2012 9:26 pm

Se spune că tatuaje îşi fac cei slabi...
Nu am şi nu intenţionez să-mi fac. Nu este bine
Asteo600

Asteo600
Membru Forumgratuit

Mesaje : 81
Varsta : 25
Localizare : Bacău
Data înscrierii : 14/10/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://ontoplay.forumulmeu.ro/
Asteo600 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum