Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Wasteland Mier Mar 03, 2010 1:53 pm

Primele manifestari a ceea ce numim astazi 'body art' au aparut intamplator, cu aproximativ 12.000 de ani i.Hr.: cei care aveau rani pe corp, incercau sa le vindece prin frecarea cu cenusa. In urma cicatrizarii zonelor afectate ramaneau urme negre, asemanatoare unor desene.

Inscriptiile pe piele si autoprovocarea cicatricilor au devenit in scurt timp o traditie puternic incarcata simbolic, reprezentand fie statutul social, fie apartenenta la un anumit grup sau starea de doliu.

Omul ca 'sevalet organic' a aparut in Egipt, in perioada construirii marilor Piramide. Tatuajele colorate au devenit populare in randul locuitorilor din Noua Zeelanda, iar in China, India si Japonia intrau deja ca forma de ornament. In secolele al XVI-lea si al XVII-lea, marinarii au fost 'trend-setteri' in Europa, iar in Statele Unite tatuajele au continuat sa faca deliciul matelotilor pana in secolul al XX-lea cand sensul lor a luat o noua turnura.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitschPrin vene, tusul curge rau...

Se pare ca termenul 'tatuaj' provine de la cuvantul tahitian 'tatu', care semnifica 'a insemna / a marca'. Conform altor surse, de la termenul polinezian 'tatao' (a tapa) s-ar fi format denumirea actuala. Aceasta manifestare a artei (una dintre cele mai vechi) nu a aparut undeva anume, ci s-a practicat simultan in mai multe zone, sub diverse forme.

La origine, tatuarea pielii indeplinea un rol esential in cadrul ritualurilor antice si nu a fost intotdeauna o practica permisa; de-a lungul timpului, a devenit chiar subiectul unor dispute majore. Cei care realizau desene pe piele lucrau in conditii mizere, iar adeptii lor erau adesea 'ciudati' care calatoreau impreuna cu circarii si se implicau in spectacole controversate.

Dupa Al Doilea Razboi Mondial, obiceiul a devenit cu atat mai blamat cu cat era asociat delincventei juvenile si stilului 'biker'. In cultura americana, in general, tatuarea pielii nu era foarte apreciata. In anul 1961, izbucnirea unor epidemii de hepatita si a unor forme de intoxicatii ale sangelui, a dus la interzicerea practicii in mai multe zone.

Desi existau saloane dotate cu instrumentele necesare realizarii tatuajelor, putini le utilizau in mod corespunzator. In plus, presa bombarda pe buna dreptate publicul cu informatii denigratoare pe aceasta tema.

In mintea societatii saizeciste simbolistica tatuajelor era fara exceptie asociata marinarilor, criminalilor sau prostituatelor, marcand clar apartenenta la 'clasa de jos' a societatii. Nu exista o modalitate mai buna prin care star-urile rock sa isi manifeste indignarea fata de moralitatea vremii, decat prin afisarea unui tatuaj. Artisti ca Janis Joplin au revolutionat insa stereotipurile in body art, asa cum au facut-o si in muzica. Desenul de pe piele devenise un brand care urla a rebeliune, ceea ce in anii '60 inca era socant.

Tot in acea perioada, perspectivele s-au schimbat radical, odata cu aparitia lui Lyle Tuttle, cel care a reusit sa foloseasca influenta mediatica pentru a aduce in plan pozitiv imaginea peiorativa sub care se afla arta 'decorarii pielii'. El a tatuat corpurile unor celebritati ale vremii, in principal femei, pe care le-a adus apoi in lumina reflectoarelor. Initiativa a fost un succes, de vreme ce marile reviste si posturi de televiziune il abordau frecvent pentru a oferi publicului diverse informatii despre tatuaje.

La inceputul anilor '90 se producea o renuantare a fenomenului, iar semnificatia tatuajelor s-a redus la mercantilism intr-o societate care parea ca se indreapta cu pasi repezi spre desacralizare. Astazi, traditia revine cu forte noi sub forma unui trend in continua dezvoltare. Desi amatorii moderni nu sunt motivati de aceleasi principii pe care le aveau in vedere pasionatii erei de inceput a tatuajelor, inca se tine cont de o parte a simbolisticii antice.

Astazi nimic nu mai e la fel... Din era rock tatuajele au pasit spre noi orizonturi si momentan sunt preferate de tot mai multe celebritati pop, aflate constant in posturi fashionable, fiind mai degraba accesorii trendy decat reflectii ale unor concepte.

Body art-ul a fost adoptat si in cadrul unor manifestari ample, cum ar fi festivalurile gay sau prezentarile de moda excentrice. In alta ordine de idei a fost pur si simplu o 'marca' a tinerilor dornici de emancipare, a gastilor din cartierele marginase ori a detinutilor din penitenciare, pentru care tatuarea corpului devenise echivalenta cu atitudinea 'watch out'.

Pictarea fetei si a corpului reprezinta, in fond, semnale cu valoare culturala, tinand de comunicarea non-verbala, spre deosebire de semne, care au valoare biologica. Prin aceasta forma de exprimare care accepta nenumarate semnificatii, se sustine o data in plus complexitatea procesului comunicarii.

Sursa:Yuppy


Vreau sa stiu ce parere aveti voi despre tatuaje!

Eu am 2 tatuaje! Unul pe piciorul drept Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Poze0007 si inca unul, in alta parte! Foarte fericit Asa arata tatuajul celalalt! Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! 6b9afe13c7af551c86d8e03 P.s. Tatuajul arata asa, nu-l am pe gat!


Se spune ca odata ce ti-ai facut un tatuaj, simti nevoia sa iti mai faci! Ca un fel de drog! Eu as mai dorii inca 2 tatuaje! Unul pe spate si celalalt pe mana stanga dar nu stiu daca chiar mi le voi face!
Altii spun ca atunci cand iti faci un tatuaj, "bati" in piele o intamplare, niste sentimente iar altii spun ca suferi cu capu! Foarte fericit astept si parerile voastre! Daca incalc vreo regula, rog un moderator sa inchida acest subiect si sa-l trimita in cosul de gunoi!

P.S. Eu unul, sunt adeptul tatuajelor tribal! Eu am numai tribale! Foarte fericit


Ultima editare efectuata de catre Ina in Dum Dec 16, 2012 3:27 pm, editata de 4 ori (Motiv : P.S.)
Wasteland

Wasteland
Membru Forumgratuit

Mesaje : 175
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data înscrierii : 20/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://nightangels666.vampire-legend.com
Wasteland a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Wasteland Dum Mar 07, 2010 9:29 pm

Daca nu vrea nimeni sa vorbeasca, rog un moderator sa-l inchida si sa-l trimita la cosul de gunoi! A face cu ochiul
Wasteland

Wasteland
Membru Forumgratuit

Mesaje : 175
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data înscrierii : 20/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://nightangels666.vampire-legend.com
Wasteland a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de crystin@ Lun Mar 08, 2010 11:17 am

Eu nu sunt adepta tatuajului...
eu şi machiajul îl reduc la minim Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Icon_rolleyes Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Icon_rolleyes dar ma intreb si eu, nu ca as avea ceva impotriva..., in fond suntem liberi sa facem ce dorim pe corpul nostru, ce poate sa reprezinte saibele, bolturile, suruburile, agrafele sau carligele, infipte in corp,si inca in cele mai ghiduse locuri. Ce exprima ele de fapt ?

Moda ?.....in cazul asta sunt tare curioasa ce urmeaza ???
scratch scratch Si celor care s-au tatuat si ar fi interesant sa ne impartaseasca si noua din experienta lor, cum se simteau inainte si dupa...si daca dupa 1, 2, 3 ani au dorit sa scape de ele ... scratch scratch Confuz Confuz
avatar

crystin@
Membru Forumgratuit

Mesaje : 22
Varsta : 51
Localizare : diaspora
Data înscrierii : 09/10/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://club-feminin-sems.home-forums.com/forum.htm
crystin@ a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de crystin@ Lun Mar 08, 2010 11:19 am

din cate stiu eu tatuajele si piersingurile de astazi dateaza in felul lor din vremuri vechi!ele dateaza din vremea cleopatrei si a triburilor.tatuajele erau facute ca semn al maturitatii iar asa zisele piersinguri era puse ca semn al mai marilor din triburi. Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Icon_rolleyes
nu sunt pro si nici contra! A face cu ochiul
avatar

crystin@
Membru Forumgratuit

Mesaje : 22
Varsta : 51
Localizare : diaspora
Data înscrierii : 09/10/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://club-feminin-sems.home-forums.com/forum.htm
crystin@ a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Wasteland Lun Mar 08, 2010 7:16 pm

crystin@ a scris:Eu nu sunt adepta tatuajului...
eu şi machiajul îl reduc la minim Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Icon_rolleyes Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Icon_rolleyes dar ma intreb si eu, nu ca as avea ceva impotriva..., in fond suntem liberi sa facem ce dorim pe corpul nostru, ce poate sa reprezinte saibele, bolturile, suruburile, agrafele sau carligele, infipte in corp,si inca in cele mai ghiduse locuri. Ce exprima ele de fapt ?

Moda ?.....in cazul asta sunt tare curioasa ce urmeaza ???
scratch scratch Si celor care s-au tatuat si ar fi interesant sa ne impartaseasca si noua din experienta lor, cum se simteau inainte si dupa...si daca dupa 1, 2, 3 ani au dorit sa scape de ele ... scratch scratch Confuz Confuz

Sunt oameni care au tatuaje in locuri destul de vizibile unde pot ei sa vada acel tatuaj zi de zi care, dupa cativa ani, se plictisesc de ele si nu le mai vor! Eu mi le-am facut in locuri unde nu ma uit in fiecare zi! Eu sunt mandru de ce am si nici nu am de gand sa mi le scot ca doar sunt definitive! Bineinteles, sunt si tatuaje care dupa un timp ti se sterg dar sunt mult mai scumpe si chiar nu le vad rostul! Mai bine isi desenau cu pixul! Foarte fericit
Wasteland

Wasteland
Membru Forumgratuit

Mesaje : 175
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data înscrierii : 20/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://nightangels666.vampire-legend.com
Wasteland a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Madutzza Vin Apr 30, 2010 4:32 pm

Tatuajele nu ma intereseaza.Nu vreau sa imi fac. Si nici piercing. Fericit
Parerea mea - Nu prea mai imi plac Foarte fericit
avatar

Madutzza
Membru Forumgratuit

Mesaje : 233
Data înscrierii : 05/04/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://forumgratuit.ro
Madutzza a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de IonutGraphics Lun Mai 03, 2010 1:36 pm

Sincer nu prea imi plac tatuajele. Cunosc destule persoane ce si-au facut si dupa un timp doreau sa scape de ele, asa ca mai bine iti faci unul cu carioci sau cumperi tatuaje ce le lipesti in zona unde tu doresti Fericit)
IonutGraphics

IonutGraphics
Membru Forumgratuit

Mesaje : 39
Data înscrierii : 18/04/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.our-time.biz/forum.htm
IonutGraphics a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Music Dum Mai 30, 2010 11:13 pm

Eu aş prefera un tatuaj micuţ şi drăguţ pe spate. De asemenea, aş vrea 2 sau 3 piercing'uri in ureche, şi unul în spânceană..Dar, să fim serioşi! Îţi poţi pune pierce fals, chiar şi tatuaj. Exact cum a spus IonutGraphics.. Îţi faci unul cu carioci , ori îţi cumperi tatuaje..Unele se găsesc la gumă!
Music

Music
Membru Forumgratuit

Mesaje : 362
Varsta : 29
Localizare : ForumGratuit
Data înscrierii : 01/05/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

https://help.forumgratuit.ro
Music a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de oalyn Mar Dec 14, 2010 12:09 pm

Tatuajele sunt o problema pentru caci iti raman toata viata si cum zicea Pastorul: Mai ganditiva si voi ce o sa zice-ti peste zece ani cand veti vedea acel tatuaj pe voi...dar in fine, fiecare face ce ii place Foarte fericit
oalyn

oalyn
Membru Forumgratuit

Mesaje : 11
Varsta : 31
Localizare : home
Data înscrierii : 25/08/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer Invision

http://iGSs.topic-zone.com
oalyn a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de LauraLethal Lun Dec 27, 2010 5:13 pm

Eu spun PRO tatuajelor! Imi plac la nebunie pentru ca pot ascunde mesaje cat si momente importante care au vrut sa fie imortalizate printr-un tatuaj. Consider ca un tatuaj nu trebuie ales sa fie facut doar pentru ca da bine sau ca astfel iti vei "decora" trupul ci si datoria semnificatiei acestuia. Cel mai mult imi plac portretele cat si mesajele, citatele scrise de mana. Astept sa trec si eu prin aceasta experienta desi nu stiu sigur ce sa aleg dar mai am timp sa ma gandesc avand in vedere ca nu am varsta legala...
Nu cred ca mai are rost sa spun ca am zambit la citirea mesajelor legate de tatuajele cu carioca si pixuri Foarte fericit Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Icon_rolleyes
avatar

LauraLethal
Membru nou

Mesaje : 3
Data înscrierii : 27/12/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://lady-gaga-romania.omgforum.net
LauraLethal a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de tinkkker Vin Mar 25, 2011 6:52 pm

as fi tentat sa imi fac un tatuaj...
avatar

tinkkker
Membru Forumgratuit

Mesaje : 74
Data înscrierii : 30/08/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer Invision

http://www.fifa-legends.wikiforum.ro
tinkkker a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch! Empty Re: Tatuajul, la granita dintre arta si kitsch!

Mesaj Scris de Niciodata Mier Mai 18, 2011 2:48 pm

Eu nu vreau sa imi fac permanente dar si veu imi pun acele tatuake care se duc cu apa sau le fac cu carioca...
Dar sa ajungi la 87 de ani cu tatuaj ar fi penibil
Niciodata

Niciodata
Membru Forumgratuit

Mesaje : 374
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 07/05/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

https://help.forumgratuit.ro/
Niciodata a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum