Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii despre o carte, sau mai multe

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de ezlidor Dum Sept 28, 2008 4:43 pm

Rezumarea primului mesaj :

Ma uitam prin arhiva de fise care mi le-o dat profa de romana pe la scoala si am gasit un text destul de dragut (citatul de mai jos), despre viata
De ce sa vorbim numai de distrugeri sau de tot felui de experimente ce ne inconjoara .. hai sa vorbim de ceea ce ne inconjoara pe noi insane ... despre ce se afla in jurul tau ...

Am sa incep cu un citat de-al lui Jorge Luis Borges


"Subiect: ... cu timpul


Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta sibtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete ... ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.

Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intreadevar poate suporta, ca intreadevar are forta, ca intreadevar e valoros, si omul invata si invata ... cu foecare zi invata.Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut. Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbi, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru ati intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de falsi prieteni.

Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seaca ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita de fiecare fiinta, nu se mai repeta niciodata. Cu timpul iti vei da seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceiasi umilinta si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat. Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai. Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei cate-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt ... Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul ... "
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina Sam Mai 16, 2009 1:44 pm

Mare pacat, cartile formeaza cultura generala, si o cultura generala solida te ajuta in orice domeniu. Acum se revine la epoca enciclopedistilor, majoritatea domeniilor colaboreaza intre ele.
De exemplu, unii dintre cei mai cautati informaticieni in lume sint indienii si romanii, tocmai datoria culturii lor generale.
In ritmul in care ne miscam, insa, posibil ca romanii sa dispara din top super repede Foarte fericit
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de PhotoshopWorld Vin Ian 14, 2011 8:32 pm

Eu nu citesc asa mult , dar imi place , oarecum ... .
PhotoshopWorld

PhotoshopWorld
Membru Forumgratuit

Mesaje : 57
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti
Data înscrierii : 30/11/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://italk.forumhit.ro
PhotoshopWorld a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Motanica Mier Apr 13, 2011 3:07 pm

Eu am reusit sa termin primele 3 volume din Ciresarii!Deci ete vorba despre niste tineri care trec prin multe aventuri!
Volummul 3 a fost ciudat,sfarsitul 2ului este un moment prin care toti trecem,iar unu,a fost emotionant
inceputurile volumelor nu au dialog,ci descrieri!
Motanica

Motanica
Membru Forumgratuit

Mesaje : 128
Data înscrierii : 05/03/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

https://help.forumgratuit.ro/
Motanica a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de HappyFighter Mier Apr 13, 2011 5:18 pm

Lacrima dragostei Fericit
HappyFighter

HappyFighter
Membru Forumgratuit

Mesaje : 272
Localizare : aici..
Data înscrierii : 21/01/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://support.forumgratuit.ro/
HappyFighter a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Motanica Mier Apr 13, 2011 5:31 pm

Da...si asta!Dar mai era si altceva
Motanica

Motanica
Membru Forumgratuit

Mesaje : 128
Data înscrierii : 05/03/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

https://help.forumgratuit.ro/
Motanica a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Vizitato Mier Apr 13, 2011 8:32 pm

Recent am terminat de citit toata colectia de carti de la adevarul, frumoase, ce pot sa zic.Acum m-am mai uitat si eu ce mai citesc copii, si nimic interesant, toate citite, si vreau ceva nou.Am vazut filmul Twilight(parca, cel cu vampirii) si m-a facut sa iau cartile, si le-am luat pe toate, toate volumele(5) si am terminat in 2 saptamani primele 2 volume, interesante, putin mai de groaza, si te lasa sa deslusesti ce se intampla, nu da totul de odata, si pretul este foarte bun.Recomand...

Recent m-am verificat pe un site la un test de cultura generala, se pare ca am uitat multe, si am luat nota 8, si vad pe multi ca luau 10, cei care se uitau la raspunsuri.Am ramas uimit, am uitat chimia si fizica.Si m-am dus in biblioteca si mi-am luat vechea cartea de fizica si de chimie din liceu si gimnaziu, m-am documentat, am refacut testul si am reusit de un 10.Nu pot sa cred, multi suntem buni la istorie se pare, dar uitam restul materiilor.

Deci asta arata ca nu trebuie citite neaparat romanele, nu mai strica sa te mai uiti si pe o carte de la scoala, o veche carte de la scoala.Niciodata nu va strica.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Niciodata Vin Mai 13, 2011 10:02 pm

gata cu toate panzele sus ca nu pot sa o termin!
Niciodata

Niciodata
Membru Forumgratuit

Mesaje : 374
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 07/05/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

https://help.forumgratuit.ro/
Niciodata a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Edge Dum Mai 15, 2011 1:40 am

Ma uitam prin arhiva de fise care mi le-o dat profa de romana pe la scoala si am gasit un text destul de dragut (citatul de mai jos), despre viata
De ce sa vorbim numai de distrugeri sau de tot felui de experimente ce ne inconjoara .. hai sa vorbim de ceea ce ne inconjoara pe noi insane ... despre ce se afla in jurul tau ...

Am sa incep cu un citat de-al lui Jorge Luis Borges


"Subiect: ... cu timpul


Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta sibtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete ... ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.

Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intreadevar poate suporta, ca intreadevar are forta, ca intreadevar e valoros, si omul invata si invata ... cu foecare zi invata.Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut. Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbi, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru ati intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de falsi prieteni.

Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seaca ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita de fiecare fiinta, nu se mai repeta niciodata. Cu timpul iti vei da seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceiasi umilinta si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat. Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai. Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei cate-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt ... Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul ... "
Ai dat copy si paste?
Edge

Edge
Membru Forumgratuit

Mesaje : 161
Varsta : 32
Data înscrierii : 15/04/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://n3xt-generation.omgforum.net/
Edge a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Red X Lun Mai 16, 2011 3:09 pm

Ce parere aveti despre cartea "Twilight" dupa care a fost regizat filmul cu acelas nume..?Sincer eu am citit-o si este destul de interesanta.La inceput ideea de a citi aceasta carte pentru mine era "o pierdere de vreme" ,dar am fost obligat sa o citesc deoarece la scoala am facut schimb de carti ,iar o colega mi-a dat aceasta carte.Recomand tuturor celor care le plac romanele de dragoste,suspans etc.
Red X

Red X
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 1458
Varsta : 28
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data înscrierii : 26/10/2010
Mulțumiri : 1
Internet Explorer phpBB3

http://shuffle.forumz.ro
Red X a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Niciodata Lun Mai 16, 2011 9:38 pm

Nu am citit. Dar era sa citesc La Medeleni si Copii capitanului Grand+ 4 volume Ciresarii
Niciodata

Niciodata
Membru Forumgratuit

Mesaje : 374
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 07/05/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

https://help.forumgratuit.ro/
Niciodata a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Zack. Lun Mai 16, 2011 9:51 pm

Niciodata a scris:Nu am citit. Dar era sa citesc La Medeleni si Copii capitanului Grand+ 4 volume Ciresarii

era? Dar ce te-a impedicat sa citesti aceste minunate carti? Neutru
Zack.

Zack.
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4830
Localizare : Sibiu
Data înscrierii : 24/06/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

Zack. a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Discutii despre o carte, sau mai multe - Pagina 2 Empty Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Niciodata Lun Mai 16, 2011 9:54 pm

Le-am citit dar nu pana la final. Am un timp liber putintel . Dar cand mi-am rupt mana am avut timp de 4 volume Ciresarii Fericit
Niciodata

Niciodata
Membru Forumgratuit

Mesaje : 374
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 07/05/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

https://help.forumgratuit.ro/
Niciodata a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum