Discutii despre o carte, sau mai multe

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de ezlidor la data de Dum 28 Sept - 16:43

Ma uitam prin arhiva de fise care mi le-o dat profa de romana pe la scoala si am gasit un text destul de dragut (citatul de mai jos), despre viata
De ce sa vorbim numai de distrugeri sau de tot felui de experimente ce ne inconjoara .. hai sa vorbim de ceea ce ne inconjoara pe noi insane ... despre ce se afla in jurul tau ...

Am sa incep cu un citat de-al lui Jorge Luis Borges

"Subiect: ... cu timpul

Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta sibtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete ... ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.

Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intreadevar poate suporta, ca intreadevar are forta, ca intreadevar e valoros, si omul invata si invata ... cu foecare zi invata.Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut. Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbi, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru ati intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de falsi prieteni.

Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seaca ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita de fiecare fiinta, nu se mai repeta niciodata. Cu timpul iti vei da seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceiasi umilinta si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat. Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai. Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei cate-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt ... Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul ... "

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 27
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 07/02/2008
Multumiri : 8
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Discutii despre o carte, sau mai multe

Mesaj Scris de Ina la data de Mier 6 Mai - 5:28

Wow!
Se pare ca sint cam putini pe aici care citesc si vor sa si recunoasca lucrul asta Foarte fericit
Aveam cindva niste caiete de citate, scrise maruntel si pline de vorbe de duh. Acum am vazut ca exista pe net o enciclopedie de citate, in limba romana, unde fiecare poate adauga diverse aforisme extrase din cartile preferate.
Pacat ca nu mai se editeaza (sau nu stiu eu) acea colectie de maxime si aforisme.
O carte extraordinara, insa greu de citit si de ... suportat datorita incarcaturii de etica si de politica este Caiete de Montesquieu. Am ales si eu doua citate:

"Dacă n-ai vrea să fii decât fericit, ar fi ușor; dar vrei să fii mai fericit decât alții și asta este aproape întotdeauna greu, pentru că suntem încredințați că ceilalți sunt mai fericiți decât în realitate."

"Nu trebuie să lăsăm baltă treburile pe care le avem pentru cele pe care ni le scornim."

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 44
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 6 Mai - 11:12

leoiri23 a scris:Wow!
Se pare ca sint cam putini pe aici care citesc si vor sa si recunoasca lucrul asta Foarte fericit
............

Atit m-a interesat.
Da, mare adevar graiesti, si as adauga ca multi din cei ce scriu ceva despre o carte, se inspira mot-a-mot de pe net.
Uite, eu , la anii astia, recitesc cu drag, - pentru a cita oara ? - Rudyard Kipling - Cartile Junglei
Nu ma satur de ea.
Citi ati citit Păcală ?
O carte buna ce v-o recomand - Magicianul - John Fowles
Am carti in biblioteca pe care le-am citit de cite 20 de ori , cred, fara sa ma plictisesc de ele.
V-as recomada de asemenea , ghidul bunelor maniere, celor ce s-au nascut democrati ( dupa '89 ).
Merita.
Chiar as recomada unora citirea Constitutiei României, a Codurilor folosite in justitie.
Au multe de aflat si de invatat de prin ele.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Mier 6 Mai - 11:36

Pai Constitutia parca se studia in scoala generala, mama a predat la un moment dat asa ceva.
Oare s-o mai preda si acum? Suspect

Eu cred ca sint destui care citesc, insa nu e "cool" lucrul asta, asa ca tac toti chitic. Foarte fericit

Ina
Membru activ

feminin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 6 Mai - 11:41

Cind sa citesti ? intre doua counter stricate ?
Net-ul a acaparat definitiv generatiile de copii.
Mai repede asculta o manea online, decit sa il citeasca pe Caragiale.
Ca de asta sunt satui din scoala.

O alta carte , o aventura fantastica - U Ceng En - Calatorie spre soare apune, aparuta de mult in bpt.

Ultima editare efectuata de catre 1960 in Mier 6 Mai - 12:33, editata de 1 ori (Motiv : corectare - soare rasare modificat in soare apune.)

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Mier 6 Mai - 11:45

Hei, uite ca pe asta nu am citit-o.
Calatoriile fantastice au fost si sint la moda, si mie imi plac la nebunie.
In afara de vasta serie a lui Jules Verne (trist este ca multi au vazut filmele, si habar nu au ce pierd necitind cartile), cred ca nimic nu este comparabil cu Calatoriile lui Gulliver. Cindva a aparut la eitura Univers o versiune integrala, dar prima data am citit o editie pentru copii, superb ilustrata.
Oare de ce nu se mai tiparesc la noi carti pentru copii? Cu ilustratii pe masura, mai ales... Supărat

Pina si povestile clasice au fost "cosmetizate" pentru a deveni "politically corecte" lol!

Ina
Membru activ

feminin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 6 Mai - 11:51

leoiri23, daca dai de ea, sa imi dai si mie adresa.
Chiar daca este pe net, o voi descarca.
Nu a mai fost editata de foarte mult timp, cred ca din 75-76, ( biblioteca pentru toti, care ne incinta cu cartile sale !)
Ca si alte carti bune, odata imprumutate, nu le-am mai primit inapoi, din varii motive, - pierduta, furata ( oare ?), rupta !?.
Asa ca o tot caut, fara sansa de a o gasi.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Mier 6 Mai - 12:00

Iacata un banc de pe un blog - nu dau link, ca sa nu fac spam:
Mama către Bulă: Măi, Bulă, măi... mai pune și tu mâna pe o carte... și mai fă și tu niște cornete, că uite, nu mai avem din ce să vindem semințele-astea...

Ultima editare efectuata de catre leoiri23 in Mier 6 Mai - 12:03, editata de 1 ori

Ina
Membru activ

feminin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 6 Mai - 12:03

Ai spus cam tot ce era de spus in legatura cu dragostea de carte , la noi, cu familia lui Bulă Foarte fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de darkspectre la data de Joi 7 Mai - 15:22

1960 a scris:V-as recomada de asemenea , ghidul bunelor maniere, celor ce s-au nascut democrati ( dupa '89 ).
Merita.
Adevar graiesti.

Mie mi-a placut foarte mult cartea "Invitatie la vals" de Mihail Drumes.Finalul era cam sad dar oricum este o carte foarte interesanta.
Acum citesc(ma apuc,ca am avut tezele si nu am avut timp) "Elevul Dima dintr-a 7-a " tot de Mihail Drumes.
Astfel de carti ar trebui lecturate de toti adolescentii!

darkspectre
Membru activ

masculin

Varsta : 106
Localizare : auf mein land
Data de inscriere : 29/04/2008
Multumiri : 2
Niciun avertisment

http://www.fg-coding.net

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Joi 7 Mai - 16:09

Super carti, si la noi au circulat mult. Din pacate, "Elevul Dima..." nici pina acum nu m-am invrednicit sa il citesc. L-am rasfoit in fuga si atit. Cind eram eu in scoala (eheeei...) nu prea se gaseau carti pe toate drumurile ca acum, trebuia rabdare, pile (sau prieteni cu astfel de pile) la librarie. Fata libraritei de la noi din sat avea casa plina de carti, de care nici nu auzisem. Si nici macar nu le imprumuta. Foarte fericit
Dupa revolutie cind s-au scos la vinzare cartile dosite prin depozite, cumparam cu sacosa, era nebunie in librarii, cozi mai ceva decit la carne.
Acum sint carti peste tot, insa spre rusinea mea, nu am mai cumparat mai mult de o carte pe saptamina (in medie, nu regulat). Sint cam scumpe unele, fata de ce ofera. Hirtie proasta, greseli de tipar, de traducere... Doar citeva edituri isi mai merita numele de editura.
Daca iti plac cele de mai sus, iti recomand si "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade. O sa o caut sa vad daca o am cumva in format electronic.

Ina
Membru activ

feminin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Joystick-man la data de Sam 16 Mai - 13:30

Dupa cum spune leoiri23 , ca inainte nu se prea gaseau carti , acuma se gasesc prea multe carti numai ca oameniinu prea mai sunt interesati sa citeasca carti.Acuma cu tehnologia mai ales (calculatorul si televizorul)copiii sunt fermecati de noua tehnologie si lasa la o parte toate treburile.Recunosc nici mie nu-mi place sa citesc carti dar stau la calculator destul de mult,nu ma joc dar lucrez la(forum,site,servere etc...).Chiar si adultii nu prea mai sunt interesati de carti.Mai ales mie scoala imi ocupa trei sferturi din zi si-mi ajunge atata invatatura.

Joystick-man
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 20
Localizare : Pe ici pe colo...
Data de inscriere : 16/05/2009
Multumiri : 0
Membru exclus

http://www.extremegames.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Sam 16 Mai - 13:44

Mare pacat, cartile formeaza cultura generala, si o cultura generala solida te ajuta in orice domeniu. Acum se revine la epoca enciclopedistilor, majoritatea domeniilor colaboreaza intre ele.
De exemplu, unii dintre cei mai cautati informaticieni in lume sint indienii si romanii, tocmai datoria culturii lor generale.
In ritmul in care ne miscam, insa, posibil ca romanii sa dispara din top super repede Foarte fericit

Ina
Membru activ

feminin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de PhotoshopWorld la data de Vin 14 Ian - 20:32

Eu nu citesc asa mult , dar imi place , oarecum ... .

PhotoshopWorld
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 19
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 30/11/2010
Niciun avertisment

http://italk.forumhit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Motanica la data de Mier 13 Apr - 15:07

Eu am reusit sa termin primele 3 volume din Ciresarii!Deci ete vorba despre niste tineri care trec prin multe aventuri!
Volummul 3 a fost ciudat,sfarsitul 2ului este un moment prin care toti trecem,iar unu,a fost emotionant
inceputurile volumelor nu au dialog,ci descrieri!

Motanica
Membru Forumgratuit

Data de inscriere : 05/03/2010
Membru exclus

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de HappyFighter la data de Mier 13 Apr - 17:18

Lacrima dragostei Fericit

HappyFighter
Membru Forumgratuit

masculin

Localizare : aici..
Data de inscriere : 21/01/2011
Membru exclus

http://support.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Motanica la data de Mier 13 Apr - 17:31

Da...si asta!Dar mai era si altceva

Motanica
Membru Forumgratuit

Data de inscriere : 05/03/2010
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 13 Apr - 20:32

Recent am terminat de citit toata colectia de carti de la adevarul, frumoase, ce pot sa zic.Acum m-am mai uitat si eu ce mai citesc copii, si nimic interesant, toate citite, si vreau ceva nou.Am vazut filmul Twilight(parca, cel cu vampirii) si m-a facut sa iau cartile, si le-am luat pe toate, toate volumele(5) si am terminat in 2 saptamani primele 2 volume, interesante, putin mai de groaza, si te lasa sa deslusesti ce se intampla, nu da totul de odata, si pretul este foarte bun.Recomand...

Recent m-am verificat pe un site la un test de cultura generala, se pare ca am uitat multe, si am luat nota 8, si vad pe multi ca luau 10, cei care se uitau la raspunsuri.Am ramas uimit, am uitat chimia si fizica.Si m-am dus in biblioteca si mi-am luat vechea cartea de fizica si de chimie din liceu si gimnaziu, m-am documentat, am refacut testul si am reusit de un 10.Nu pot sa cred, multi suntem buni la istorie se pare, dar uitam restul materiilor.

Deci asta arata ca nu trebuie citite neaparat romanele, nu mai strica sa te mai uiti si pe o carte de la scoala, o veche carte de la scoala.Niciodata nu va strica.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Niciodata la data de Vin 13 Mai - 22:02

gata cu toate panzele sus ca nu pot sa o termin!

Niciodata
Membru Forumgratuit

feminin

Varsta : 16
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/05/2011
1 avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Edge la data de Dum 15 Mai - 1:40

Ma uitam prin arhiva de fise care mi le-o dat profa de romana pe la scoala si am gasit un text destul de dragut (citatul de mai jos), despre viata
De ce sa vorbim numai de distrugeri sau de tot felui de experimente ce ne inconjoara .. hai sa vorbim de ceea ce ne inconjoara pe noi insane ... despre ce se afla in jurul tau ...

Am sa incep cu un citat de-al lui Jorge Luis Borges

"Subiect: ... cu timpul

Dupa un anumit timp, omul invata sa perceapa diferenta sibtila intre a sustine o mana si a inlantui un suflet si invata ca amorul nu inseamna a te culca cu cineva si ca a avea pe cineva alaturi nu e sinonim cu starea de siguranta, si asa, omul incepe sa invete ... ca saruturile nu sunt contracte si cadourile nu sunt promisiuni, si asa omul incepe sa-si accepte caderile cu capul sus si cu ochii larg deschisi, si invata sa-si construiasca toate drumurile bazate in astazi si acum, pentru ca terenul lui "maine" este prea nesigur pentru a face planuri ... si viitorul are mai mereu o multime de variante care se opresc insa la jumatatea drumului.

Si dupa un timp, omul invata ca daca e prea mult, pana si caldura cea datatoare de viata a soarelui, arde si calcineaza. Asa ca incepe sa-si planteze propria gradina si-si impodobeste propriul suflet, in loc sa mai astepte ca altcineva sa-i aduca flori, si invata ca intreadevar poate suporta, ca intreadevar are forta, ca intreadevar e valoros, si omul invata si invata ... cu foecare zi invata.Cu timpul inveti ca a sta alaturi de cineva pentru ca iti ofera un viitor bun, inseamna ca mai devreme sau mai tarziu vei vrea sa te intorci la trecut. Cu timpul intelegi ca doar cel care e capabil sa te iubeasca cu defectele tale, fara a pretinde sa te schimbi, iti poate aduce toata fericirea pe care ti-o doresti. Iti dai seama cu timpul ca daca esti alaturi de aceasta persoana doar pentru ati intovarasi singuratatea, in mod inexorabil vei ajunge sa nu mai vrei sa o vezi. Ajungi cu timpul sa intelegi ca adevaratii prieteni sunt numarati, si ca cel care lupta pentru ei, mai devreme sau mai tarziu se va vedea inconjurat doar de falsi prieteni.

Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul inveti ca a scuza e ceva ce poate face oricine, dar ca a ierta, asta doar sufletele cu adevarat mari o pot face. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia lui nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seaca ca desi poti fi fericit cu prietenii tai, intr-o buna zi vei plange dupa cei pe care i-ai lasat sa plece. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita de fiecare fiinta, nu se mai repeta niciodata. Cu timpul iti vei da seama ca cel care umileste sau dispretuieste o fiinta umana, mai devreme sau mai tarziu va suferi aceiasi umilinta si dispret, dar multiplicate, ridicate la patrat. Cu timpul inveti ca grabind sau fortand lucrurile sa se petreaca, asta va determina ca in final, ele nu vor mai fi asa cum sperai. Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei vedea ca desi te simti fericit cu cei cate-ti sunt imprejur, iti vor lipsi teribil cei care mai ieri erau cu tine si acum s-au dus si nu mai sunt ... Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul ... "
Ai dat copy si paste?

Edge
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 25
Data de inscriere : 15/04/2011
Membru exclus

http://n3xt-generation.omgforum.net/

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Lun 16 Mai - 15:09

Ce parere aveti despre cartea "Twilight" dupa care a fost regizat filmul cu acelas nume..?Sincer eu am citit-o si este destul de interesanta.La inceput ideea de a citi aceasta carte pentru mine era "o pierdere de vreme" ,dar am fost obligat sa o citesc deoarece la scoala am facut schimb de carti ,iar o colega mi-a dat aceasta carte.Recomand tuturor celor care le plac romanele de dragoste,suspans etc.

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Niciodata la data de Lun 16 Mai - 21:38

Nu am citit. Dar era sa citesc La Medeleni si Copii capitanului Grand+ 4 volume Ciresarii

Niciodata
Membru Forumgratuit

feminin

1 avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Zack. la data de Lun 16 Mai - 21:51

@Niciodata a scris:Nu am citit. Dar era sa citesc La Medeleni si Copii capitanului Grand+ 4 volume Ciresarii

era? Dar ce te-a impedicat sa citesti aceste minunate carti? Neutru

Zack.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 24/06/2010
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Niciodata la data de Lun 16 Mai - 21:54

Le-am citit dar nu pana la final. Am un timp liber putintel . Dar cand mi-am rupt mana am avut timp de 4 volume Ciresarii Fericit

Niciodata
Membru Forumgratuit

feminin

1 avertisment

Sus In jos

Avem timp - poezie.

Mesaj Scris de vladea23 la data de Vin 3 Iun - 0:04

Am postat mai jos o poezie copiata de pe internet. Eu am aflat de ea de la scoala,acum vreo doua zile si as dori sa o impartasesc cu voi. Poezia are foarte mult adevat in versurile ei. Sper sa va placa. Apropo...este destul de lunga.
Poezia se numeste : Avem timp
Autorul: Octavian Paler

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.
Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile, sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.
Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta - murim.
Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua !!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva
Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete
Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi
Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti
Am invatat ca EROI sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie
Indiferent de consecinte
Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am dreptul sa fiu suparat
Dar nu am dreptul sa fiu si rau
Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.
Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
Si nu faptele sale
Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat
Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.
Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti
Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede ...
Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubit.

Astept pareri,critici,idei...ce "vibe" vi-a transmis acst poem.

vladea23
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 23
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 05/05/2011
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi 12 Ian - 16:34

Multi spun ca este greu de citit o carte. Dupa parerea mea nu este greu de loc. Este ca si cand ai citi un articol de pe un blog. Fericit
Acum ca exista internet, cu un simplu click pe Google, se pot gasi eseuri gata facute.
Daca copiezi un eseu de pe net. Care mai e rostul?
Inainte si eu eram asa, ma inspiram de pe net, pana intr-o zi, cand am primit un 2 "cat mine de mare". Profesoara mi-a pus intrebari din carte, daca nu am citit cartea respectiva, nu aveam de unde sa stiu raspunsurile. Fericit Nu este ceva de cu care ma pot lauda, ca am primit nota 2 la Limba si Literatura Romana, dar este o invatatura de minte, ca nu poti pacali profesorul.

Cateva din cartile pe care le-am citit:
Mara - Ioan Slavci
Adolescenta - Mircea Eliade
Amintiri din copilarie - Ion Creanga
Fratii Jderi - Mihail Sadoveanu

Sincer sa fiu, nu stiu un numar exact de carti pe care le-am citit. Fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Joi 12 Ian - 16:49

"Cărțile care te ajută cel mai mult sunt cele care te fac să gândești cel mai mult. Cel mai greu înveți când citești cărți ușoare; dar o carte extraordinară care vine de la un gânditor remarcabil este o corabie a gândirii, plină la refuz cu adevăr și frumusețe." Așa sună un citat din Theodore Parker.
Întradevăr, rar mai vezi un tânăr cu o carte în mână, care să o citească de la cap la coadă cu plăcere. Recunosc, nici eu nu sunt un pasionat înrăit de cărți, dar când găsesc o carte care să mă atragă în lumea ei, nu aleg să zic nu. Încurând, cărțile cred că vor fi "înlocuite" de tot felul de aparate moderne, care au ca scop doar îndepărtarea atenției de la adevăratele valori lăsate pe pământ de mii și mii de oameni cu duh. Să sperăm că nu vor fi abandonate "într-un colț" al uitării, să sperăm că mereu se vor găsii câțiva oameni care să reliefeze anumite valori ale unei cărți, să sperăm că nu vom uita ce este cu adevărat o carte.

În final vreau să închei cu un citat:

"Cărțile sunt cărăușii civiizației. Fără cărți, istoria e mută, literatura nu are glas, știința paralizată, iar gândirea și meditația suspendate." de Barbara Tuchman

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de hihi xDD la data de Joi 12 Ian - 19:15

cititul? e foarte frumos.. + ca acuma daca e vacanta ai timp liber sa citesti ce vrei. eu am inceput sa citesc "Razboiul lumilor" dupa ce am terminat "Omul invizibil" . am citit "Aminitiri din copilarie" ; "Basme" de Petre Ispirescu ; "Ciresarii" de Constantin Chirita...din pacate la "Ciresarii" nu am gasit ultimul volum nici la biblioteca ; nici la cea de acasa...si e ciudat faptul ca am o biblioteca surpirinzator de mare.

hihi xDD
Membru activ

Varsta : 97
Data de inscriere : 15/10/2011
Multumiri : 2
2 avertismente

http://pwnedmc.ace.st/

Sus In jos

Mesaj Scris de Coddy la data de Mar 28 Feb - 7:26

La revedere

Momentan m-am oprit la Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade. Mai mult decat atat, pot sa spun ca, m-am indragostit in acest roman. Nu am mai citit asa ceva pana acum. Mi se pare ca se vorbeste despre viata mea in acel roman. Fericit

Coddy
Membru activ

masculin

Varsta : 66
Localizare : ...
Data de inscriere : 07/01/2012
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Mier 29 Feb - 9:42

Vă recomand să luați de la bibliotecă sau să cumpărați cartea "Invitație la vals" de Mihail Drumeș. O carte excepțională! Cu asta spun totul. Foarte fericit

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul