Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Transformarea forumurilor în bloguri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tutorial Transformarea forumurilor în bloguri

Mesaj Scris de Lizzard Dum Iul 19, 2009 10:42 am

Crearea unei sectiuni de tip Blog


1.Activarea sistemului Bloguri

Panou de administrare=>Module=>Bloguri=>Configurarea blogurilor=>Activați blogurile=>Da=>Validează.

Transformarea forumurilor în bloguri 2rmqsn6

2.Crearea unui blog

Pentru a crea un blog trebuie să avem o categorie, sistemul de creare a unui blog este la fel ca sistemul de creare a unui forum.
Panou de administrare=>General=>Categorii si forumuri=>Transformarea forumurilor în bloguri Ajouter
Cîmpul "Blog" se află în caseta "Alegeți tipul de forum dorit" și alegem Blog.
Iar apoi, facem setările ca la un forum.
Transformarea forumurilor în bloguri 11b6oif

Vom avea blogul in lista de categorii si forumuri:
Transformarea forumurilor în bloguri 64524710

Acum am creat blogul nostru și trebuie să mergem în blogul creat de pe pagina de start.

3.Utilizarea blogului nostru

Mergem pe pagina de start și apoi în blogul pe care l-am creat.Creem un articol la fel ca și cum am crea un topic nou, este aceeași configurare ca la forumuri.
Transformarea forumurilor în bloguri 4gnj2g
Avantajul acestui format este ca sub fiecare articol aveti un set de butoane pentru a distribui imediat articolul in retelele de socializare cele mai importante.
Transformarea forumurilor în bloguri 44036510

4.Transformarea unui forum in blog

Putem transforma in blog un forum deja existent si viceversa: un blog intr-un forum obisnuit.
Panou de administrare=>General=>Categorii si forumuri
Alegeti forumul si apasati Modificare apoi in fereastra de configurare, la rubrica "Alegeti tipul de forum dorit" selectati "Blog" sau "Forum". Nici un mesaj nu se va pierde, se va modifica doar modul de afisare a subiectelor.


Tutorial scris de Rey! si tradus de Lizzard.
Ultima actualizare: 13.02.2013 ~Ina

Copyright ˆ Forumgratuit.ro Nici o parte a acestui tutorial nu poate fi reprodusa, transmisa sau stocata in orice forma fara acordul scris al detinatorului dreptului de autor, in conformitate cu articolul L122-1 apartinand ICC.
Anonymous

Lizzard
Vizitator


Lizzard a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum