Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum atragi oameni catre forumul tau?

Pagina 6 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Unic Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de tocsirocsi Vin Iun 06, 2008 12:17 pm

Rezumarea primului mesaj :

Salutare tuturor!

Stiu ca pare un pic ciudat sa vin cu un asmenea topic, insa sunt la inceput si as avea nevoie de niste sfaturi.

Am creat de curand un forum. Are o tema mai speciala, adica nu se adreseaza unei largi categorii. L-am gandit bine inainte, si l-am structurat cat mai bine posibil (desi are un design cam simplist). Am explicat apoi prin anunturi pe forum ce si cum despre el.

Ca promovare l-am inscris aici, pe diferite deirectoare web, apoi am intrat si intr-un sistem de link exchange, ba chiar l-am pus si pe blogul meu. Insa, desi se inregistreaza vizitatori, nimeni nu se inscrie. Decrierea este destul de explicita, incat cine ar vrea sa dea click pe un link catre el, ar fi interesat de tema lui. E adevarat ca are doar 3-4 zile, insa eu, in naivitatea mea, ma asteptam sa se inscrie totusi cineva si sa posteze macar o persoana.

Am citit pe aici pe forum sfaturi despre promovare, insa la mine nu merge pana acum. Iar prietenii; nu sunt interesati de subiect, deci e exclus ca ei sa vina.

As dori de la voi niste sfturi, cum ar fi mai bine. Voi cum ati facut cand ati inceput un forum? Si cum au venit la voi primii utilizatori? In cat timp ati reusit sa adunati un numar bunicel?

Am pus o gramada de intrebari, sper sa nu ma considerati "prostuta", dar chiar sunt la inceput.

Astept raspunsurile voastre si multumesc de pe acum celor care imi vor spune cate ceva.
avatar

tocsirocsi
Membru Forumgratuit

Mesaje : 19
Varsta : 40
Data înscrierii : 04/06/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://totuldesprenunta.forumz.ro
tocsirocsi a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de La Vorba Joi Iul 07, 2011 7:44 am

Totul depinde de continut, aspect si primirea calduroasa de catre staff.
Daca nu cunosti piata (ca-sa zic asa) nu poti face nimic. trebuie sa stii ce-i place omului sa citeasca.
Cauta pe net subiectele bine comentate, studiaza cuvintele, si apoi iti vei da seama ce sa pui pe forum.
La Vorba

La Vorba
Membru Forumgratuit

Mesaje : 86
Varsta : 34
Localizare : Galati
Data înscrierii : 03/06/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://www.lavorba.net
La Vorba a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Qouk Joi Iul 07, 2011 11:23 pm

Continut interesant si unic.
O tema draguta personalizata.
La Vorba a scris:
Cauta pe net subiectele bine comentate, studiaza cuvintele, si apoi iti vei da seama ce sa pui pe forum.
Nu sunt de acord aici.
De ce sa iau totul de pe net?
Qouk

Qouk
Membru Forumgratuit

Mesaje : 314
Varsta : 29
Localizare : ForumGratuit
Data înscrierii : 03/07/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

Qouk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de 4en3rgY_ Mar Iul 26, 2011 11:21 am

multumesc de toate sfaturile
avatar

4en3rgY_
Membru Forumgratuit

Mesaje : 25
Data înscrierii : 12/05/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://4en3rgy.forumz.ro/
4en3rgY_ a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de dark.spec Mar Aug 16, 2011 2:07 am

Eu zic, pentru a avea un număr de utilizatori, trebuie să ai design foarte bun.
Designul este 70% după mine, subiectele 20%, iar restul membrilor vreo 10%.
Adică, un membru nu prea se înregistrează pe un alt forum, dacă sunt doar 3-4 membrii, trebuie să ai vreo 20-30, pentru a fi și el sigur că este ceva frumos aici.
Părerea mea, este să facem ceva simplu, nu cu XXX, hack-uri pentru diverse jocuri.
Ceva simplu și util.
avatar

dark.spec
Membru Forumgratuit

Mesaje : 21
Data înscrierii : 15/08/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

https://help.forumgratuit.ro
dark.spec a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Vizitato Mar Aug 16, 2011 5:08 pm

dark.spec a scris:Eu zic, pentru a avea un număr de utilizatori, trebuie să ai design foarte bun.
Designul este 70% după mine, subiectele 20%, iar restul membrilor vreo 10%.
Adică, un membru nu prea se înregistrează pe un alt forum, dacă sunt doar 3-4 membrii, trebuie să ai vreo 20-30, pentru a fi și el sigur că este ceva frumos aici.
Părerea mea, este să facem ceva simplu, nu cu XXX, hack-uri pentru diverse jocuri.
Ceva simplu și util.

Parerea ta e una gresita total, exista forumuri cu un design absolut oribil, dar cu statistici foarte mari. Degeaba ai cel mai dichisit forum din industrie, totul tine de continut, sa il prezinti publicului potrivit si ce mai era .. oh da.. SEO. Este adevarat ca si designul are un rol ce nu ar trebui neglijat, dar nici chiar de peste 50% ...
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Zack. Mar Aug 16, 2011 6:34 pm

Defapt, sunt anumite lucruri care pot influenta popularitatea forumului tau. Am vazut forumuri cu design jalnic si cu subiecte care se discuta pe mai toate forumurile, dar care atrag membrii si am vazut si forumuri active cu un design excelent, dar cu subiecte penibile/copiate de te miri unde. Totul tine de suportul prietenilor, daca ei te sustin si te ajuta la promovare, atunci nu conteaza ce fel de forum ai (o stiu din propria experienta). Desigur, am intalnit si forumuri cu o infatisare foarte atractiva si subiecte interesante si ajutatoare cu statistici foarte mari, dar nu mai are rost sa vorbim de ele. Pentru a avea un forum popular trebuie sa ai o tema (forumurile care abordeaza mai multe teme de obicei nu sunt la fel de populare ca cele cu o singura tema) si cativa prieteni care sa te ajute. Printre cele mai populare teme de abordat pe un forum se numara: naruto, muzica, jocuri. Daca prietenii te ajuta la inceput (fiecare din ei spune la cel putin 2 prieteni de-ai lor si tot asa mai departe) atunci ai mari sanse ca forumul tau sa fie unul popular. Asta e cea mai usoara metoda de a-ti promova forumul, fara sa lucrezi foarte mult la el ca sa impresionezi prin design sau alte lucruri. Am incercat si eu sa aplic aceasta metoda insa nu am prea reusit, se pare ca altii reusesc si depun mai putin efort ca mine. In fine, ideea de baza e ca poti reusi sa-ti popularizezi forumul, indiferent de cum arata el sau ce subiecte ai pe el, totul tine de prieteni/cunostiinte
Zack.

Zack.
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4830
Localizare : Sibiu
Data înscrierii : 24/06/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

Zack. a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Gassy Mar Aug 16, 2011 9:54 pm

Cam asa este! Din ciuda faptului ca tema poate fi oribila (putin spus) am vazut forumuri de acestea care au multi, foarte multi membri inregistrati si forumul e plin de activitate... Am vazut forumuri de acest gen mai des cu temele de naruto, viata si relaxare, etc. Ei bine, sa fii norocos tot este o prioritate! Asa ca sunt total de acord cu DarkStar...
Gassy

Gassy
Membru activ

Mesaje : 1255
Varsta : 28
Localizare : Forumgratuit!
Data înscrierii : 11/08/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

Gassy a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Mr.Ben Vin Oct 07, 2011 10:51 pm

Dau massuri sau faca reclama pe alta forumuri Fericit))))))))))))))) Asta fiind metoda clasicaa
avatar

Mr.Ben
Membru Forumgratuit

Mesaje : 283
Varsta : 28
Data înscrierii : 08/02/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://softdesign.forumz.ro/
Mr.Ben a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Vizitato Dum Ian 22, 2012 10:46 pm

Un aspect frumos, categorii aranjate, subiecte nemaivazute pe alte forumuri.
Asta e cheia succesului.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Keir Lun Ian 23, 2012 11:01 pm

Mr.Ben a scris:Dau massuri sau faca reclama pe alta forumuri Fericit))))))))))))))) Asta fiind metoda clasicaa

În niciun caz această metodă nu va da roade. Utilizatorii strânşi de prin aceste "mass-uri", vor fi acei utilizatori inactivi care nu vor aduce niciun plus forumului. Cum atragi oameni catre forumul tau? - Pagina 6 Icon_rolleyes
Keir

Keir
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 6632
Varsta : 25
Localizare : Buzau
Data înscrierii : 28/12/2011
Mulțumiri : 68
Internet Explorer phpBB3

http://neotalk.wikiforum.ro/
Keir a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Coddy Dum Feb 12, 2012 6:28 pm

In primul rand un vizitator, prima data cand intra pe forum ce vede? Tema forumului. Daca va fi una dezorganizata, va pleca, nu ii va placea aspectul, va bate la ochi... Al doilea lucru ar fi subiectul principal al forumului (despre ce se discuta in cadrul forumului). Dupa asta urmeaza aranjamentul categoriilor si al forumurilor, etc. Iar in ultimul rand, limbajul folosit atat de membrii staff cat si de utilizatori ai forumului. Desigur, trebuie si activitate. A face cu ochiul

Cat despre metodele pentru a da de stire despre forumul dvs., gasiti sute de tutoriale pe prietenul google, dar nu si in ultimul rand pe lista de tutoriale al forumului de suport. Râset
Coddy

Coddy
Membru activ

Mesaje : 1348
Varsta : 74
Localizare : ...
Data înscrierii : 07/01/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer Invision

Coddy a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de OmyN Dum Feb 12, 2012 6:36 pm

Primul lucru care este foarte bine sa il faci este sa te uiti peste alte siteuri si sa vezi cam ce ii atrage ,aspectul categoriilor si sa te inspiri (nu sa copiezi).
In al doilea rand aspectul forumului conteaza cel mai mult ,pe un forum al unui prieten nu avea activitate si in 3-4 zile au venit 35 de membrii pentru aspect ,deci si acesta conteaza foarte mult.
In al treilea rand conteaza subiectul de discutie al forumului : gaming,design ,tutoriale si altele .
Iar in ultimul rand ,vizitatorii si utilizatorii poti sa ii faci prin google ,Messenger,Skype sau ce aveti dumneavostra.(ultimul pas pentru a avea utilizatori nu foarte mult activitate Supărat)
OmyN

OmyN
Membru Forumgratuit

Mesaje : 183
Varsta : 26
Localizare : Tg-Jiu | Nu ajut pe nimeni prin PM
Data înscrierii : 05/02/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.devilgame.forum.st
OmyN a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 6 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum