Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

In cos Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Vin Noi 07, 2014 4:21 pm

Rezumarea primului mesaj :

Joi 09 Oct 2014, 20:28
Bună ziua.
Vreau să fac un tabel cu căsuțele de diverse culori (ca fond, nu culoarea scrisului). De asemenea, este vorba de un tabel în mesjele normale, nu din panoul de administrare. Adică, mă interesează comenzi de genul [xxx] și [/xxx], nicidecum <xxx> și </xxx>.
Mulțumesc.
O zi bună.

11 Oct 2014, 20:02
Tot nu m-am făcut înțeles. Încerc să formulez altfel.
Încerc să găsesc "Continut" pentru o comandă de genul "Shading" în Word sau "Fill Color" din Excel.
Altfel spus, încerc să găsesc pentru editarea unui mesaj similarul a ceea ce am în panoul de administrator ca fiind: <tr align="absmiddle">
<td style="background-color: Black; color: White;" valign="top">ilovebrindy<br></td></tr>
"Continut"-ul pentru așa ceva vreau.
În Word așa arată pictograma:
casuta de cautare - Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 3 2djrj43
Sper ca de data asta să mă fi făcut înțeles.
Mulțumesc.
O zi bună.

Astazi la 00:48
Cesar a scris:Avand in vedere ca in ultimele 2 saptamani autorul nu a mai aratat interes pentru acesta problema, topicul va fi inchis si trimis in cos. Daca problema nu a fost rezolvata, va invitam sa deschideti un nou topic, in sectiunea corespunzatoare si avind un titlu explicit.

Cum adică nu am arătat interes?
Asta nu se vede? Mier 15 Oct 2014, 18:23 Ajutorrrrrrrrrrr!, Joi 16 Oct 2014, 21:46 Am fost uitat sau e un aspect dificil de rezolvat?
Am primit vreun răspuns și n-am pus rezolvat pe primul mesaj? Sau trebuie să tot întreb ca prostul deși nimeni nu-mi bagă în seamă problema?
Dacă răspunsul va fi să dau mesaje inutil și periodic, puneți-vă atunci de comun acord cu politica acestui forum de suport. De ce? Iată:
~ continut eliminat
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Mier Dec 10, 2014 3:00 pm

Mie mi se afiseaza corect. Incercati o golire a cookiesurilor pe forum.
casuta de cautare - Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 3 KaLXlVd
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Joi Dec 11, 2014 6:08 pm

Cum se face golirea asta? Am văzut că este un tutorial dar probabil că este foarte vechi, mă trimite la o adresă care nu mi se încarcă pe pagină. În orice caz, pare a fi altceva și în engleză.
Cred că dacă problema asta cu cookie-urile este rezolvarea, ați scăpat deocamdată de un stres și un prostănac ca mine. Fericit
Numai să mă lămuriți.
Mulțumesc.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Joi Dec 11, 2014 6:13 pm

La finalul categoriilor aveti un buton "Sterge cookies pe forum". Dati click pe el sau dupa linkul forumului dvs adaugati /?mode=delete_cookies .
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Joi Dec 11, 2014 8:51 pm

Unde la finalul categoriilor? Caut ca prostul de vreo 15 minute.
În panoul de administrare? Pe pagina principală? Unde?
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Vizitator Joi Dec 11, 2014 8:58 pm

Aici găsești link-ul respectiv
casuta de cautare - Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 3 Cookie10
Anonymous

Vizitator
Vizitator


Vizitator a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Vin Dec 12, 2014 6:03 am

Mulțumesc.
Am șters cookies de pe forum. Problema e aceeași. Văd efectiv <p class='rosu'>Textul tau aici</p> în locul câmpului colorat.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Vin Dec 12, 2014 7:20 am

Ciudat, mie pe acelasi forum imi apare in ordine.. scratch
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Vin Dec 12, 2014 4:47 pm

Încercați și pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai merge și acum?
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Sam Dec 13, 2014 9:18 am

Desigur.
casuta de cautare - Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 3 UzPW9xY
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Sam Dec 13, 2014 12:01 pm

Posibil să fi uitat vreo setare, adică să fi setat pe un forum și pe altul să fi uitat. E vreo setare pentru vizibilitate? Că pe un forum deja văd corect, pe altul nu.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Dum Dec 14, 2014 9:23 am

Rescriu mult și sper că bine despre ceea ce vreau să fac, poate mă fac înțeles mai bine.
Vreau să îmi apară în bara de editare a unui mesaj, între "Culoare" și "Font" pictograma casuta de cautare - Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 3 2djrj43 cu numele "Culoare pentru fundal".
Ca și la "Culoare", când plimb cursorul pe deasupra pictogramei, să îmi apară scris "Culoare pentru fundal".
Ca și la "Culoare", când când dau click pe pictogramă, să îmi apară opțiunile: "Rosu inchis", "Rosu", "Portocaliu", "Maro", "Galben", "Verde", "Masliniu", "Cyan", "Albastru", "Albastru inchis", "Indigo", "Gri", "Alb" și "Negru".
Ca și la "Culoare", când când dau click pe o opțiune (să zicem că pe "Albastru" și îmi apare
Cod:
[color=#0000FF][/color]
), să îmi apară comanda:
Cod:
[ceva][/ceva]
, unde bănuiesc că acel ceva=background sau ceva asemănător.

Ceva-ceva realizasem cu ajutorul dvs.. Adică, aveam butonul (doar cu scris, nu cu pictogramă) și mergea doar pentru roșu și verde. Extrapolând, am încercat și pentru cele 15 culori. Iată ce am făcut:
Cod javascript:
Cod:
$(function(){
        $(function(){
        $('<div class="instrumente" style="float: left;"><a class="sceditor-button buton1" unselectable="on" title="Culoare pentru fundal"><b>Culoare pentru fundal</b></a><ul>
<li><a class="sceditor-button buton2" unselectable="on" title="Rosu inchis"><b>Rosu inchis</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton3" unselectable="on" title="Rosu"><b>Rosu</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton4" unselectable="on" title="Portocaliu"><b>Portocaliu</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton5" unselectable="on" title="Maro"><b>Maro</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton6" unselectable="on" title="Galben"><b>Galben</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton7" unselectable="on" title="Verde"><b>Verde</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton8" unselectable="on" title="Masliniu"><b>Masliniu</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton9" unselectable="on" title="Cyan"><b>Cyan</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton10" unselectable="on" title="Albastru"><b>Albastru</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton11" unselectable="on" title="Albastru inchis"><b>Albastru inchis</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton12" unselectable="on" title="Indigo"><b>Indigo</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton13" unselectable="on" title="Violet"><b>Violet</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton14" unselectable="on" title="Gri"><b>Gri</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton15" unselectable="on" title="Alb"><b>Alb</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton16" unselectable="on" title="Negru"><b>Negru</b></a></li>
        </ul></div>').insertBefore('.sceditor-button-size');
        $('.buton2').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='rosu inchis'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton3').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='rosu'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton4').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='portocaliu'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton5').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='maro'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton6').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='galben'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton7').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='verde'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton8').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='masliniu'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton9').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='cyan'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton10').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='albastru'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton11').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='albastru inchis'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton12').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='indigo'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton13').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='violet'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton14').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='gri'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton15').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='alb'>Textul tau aici</p>")});
});
$('.buton16').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='negru'>Textul tau aici</p>")});
});
        });
        });
Cod CSS:
Cod:
p.rosu inchis { background-color: #660000; color: black;}
        p.rosu { background-color: #ff0000; color: black;}
        p.portocaliu { background-color: #FF9933; color: black;}
        p.maro { background-color: #663300; color: black;}
        p.galben { background-color: #FFFF00; color: black;}
        p.verde { background-color: #00ff00; color: black;}
        p.masliniu { background-color: #666633; color: black;}
        p.cyan { background-color: #00FFFF; color: black;}
        p.albastru { background-color: #0000FF; color: black;}
        p.albastru inchis { background-color: #000099; color: black;}
        p.indigo { background-color: #6600FF; color: black;}
        p.violet { background-color: #990099; color: black;}
        p.gri { background-color: #999999; color: black;}
        p.alb { background-color: #EEEEEE; color: black;}
        p.negru { background-color: #000000; color: black;}
Normal că pe ăsta nu l-am șters:
Cod:
        .sceditor-button {
        font-size: 11px !important;
        color: #777 !important;
        width: auto !important;
        text-indent: 0px !important;
        }
       
        .sceditor-button b{position: relative;top: 10px;}
       
        .instrumente ul{
          display: none;background: white;
          position: absolute;
          margin-top: 24px;
          box-shadow: 0px 0px 5px #adadad;
          padding: 5px;
        }
        .instrumente:hover > ul {
        display: block;
        }
Surpriză, butonul mi-a dispărut.
Mulțumesc.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 49
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Lun Dec 15, 2014 11:29 am

Pentru incepatori, Javascriptul este un limbaj de programare destul de dificil, butonul dvs. disparuse deoarece ati comis cateva greseli.

Incercati acest cod Javascript:
Cod:
$(function(){
         $(function(){
         $('<div class="instrumente" style="float: left;"><a class="sceditor-button buton1" unselectable="on" title="Culoare pentru fundal"><b>Culoare pentru fundal</b></a><ul>
<li><a class="sceditor-button buton2" unselectable="on" title="Rosu inchis"><b>Rosu inchis</b></a></li>
<li><a class="sceditor-button buton3" unselectable="on" title="Rosu"><b>Rosu</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton4" unselectable="on" title="Portocaliu"><b>Portocaliu</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton5" unselectable="on" title="Maro"><b>Maro</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton6" unselectable="on" title="Galben"><b>Galben</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton7" unselectable="on" title="Verde"><b>Verde</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton8" unselectable="on" title="Masliniu"><b>Masliniu</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton9" unselectable="on" title="Cyan"><b>Cyan</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton10" unselectable="on" title="Albastru"><b>Albastru</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton11" unselectable="on" title="Albastru inchis"><b>Albastru inchis</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton12" unselectable="on" title="Indigo"><b>Indigo</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton13" unselectable="on" title="Violet"><b>Violet</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton14" unselectable="on" title="Gri"><b>Gri</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton15" unselectable="on" title="Alb"><b>Alb</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton16" unselectable="on" title="Negru"><b>Negru</b></a></li>
</ul></div>').insertBefore('.sceditor-button-size');
        $('.buton2').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='rosu inchis'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton3').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='rosu'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton4').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='portocaliu'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton5').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='maro'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton6').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='galben'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton7').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='verde'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton8').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='masliniu'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton9').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='cyan'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton10').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='albastru'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton11').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='albastru inchis'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton12').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='indigo'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton13').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='violet'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton14').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='gri'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton15').click(function(){
         $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='alb'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton16').click(function(){
        $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='negru'>Textul tau aici</p>")});
});
});

Previzualizare:
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Continut sponsorizat a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum