Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum atragi oameni catre forumul tau?

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Unic Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de tocsirocsi Vin Iun 06, 2008 12:17 pm

Rezumarea primului mesaj :

Salutare tuturor!

Stiu ca pare un pic ciudat sa vin cu un asmenea topic, insa sunt la inceput si as avea nevoie de niste sfaturi.

Am creat de curand un forum. Are o tema mai speciala, adica nu se adreseaza unei largi categorii. L-am gandit bine inainte, si l-am structurat cat mai bine posibil (desi are un design cam simplist). Am explicat apoi prin anunturi pe forum ce si cum despre el.

Ca promovare l-am inscris aici, pe diferite deirectoare web, apoi am intrat si intr-un sistem de link exchange, ba chiar l-am pus si pe blogul meu. Insa, desi se inregistreaza vizitatori, nimeni nu se inscrie. Decrierea este destul de explicita, incat cine ar vrea sa dea click pe un link catre el, ar fi interesat de tema lui. E adevarat ca are doar 3-4 zile, insa eu, in naivitatea mea, ma asteptam sa se inscrie totusi cineva si sa posteze macar o persoana.

Am citit pe aici pe forum sfaturi despre promovare, insa la mine nu merge pana acum. Iar prietenii; nu sunt interesati de subiect, deci e exclus ca ei sa vina.

As dori de la voi niste sfturi, cum ar fi mai bine. Voi cum ati facut cand ati inceput un forum? Si cum au venit la voi primii utilizatori? In cat timp ati reusit sa adunati un numar bunicel?

Am pus o gramada de intrebari, sper sa nu ma considerati "prostuta", dar chiar sunt la inceput.

Astept raspunsurile voastre si multumesc de pe acum celor care imi vor spune cate ceva.
avatar

tocsirocsi
Membru Forumgratuit

Mesaje : 19
Varsta : 40
Data înscrierii : 04/06/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://totuldesprenunta.forumz.ro
tocsirocsi a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Buna

Mesaj Scris de naitsirc Sam Sept 11, 2010 5:25 pm

Stie careva cum pot adauga jocuri pe forumul meu, (gen arcade) cu clasamente ? am citit help-ul dar e vechi de 2 ani si nu mai sunt ok link0urile date acolo iar explicatia e pt cei avansati ,iar eu sunt mai novice.

P.S. am cautat si pe forum alte discutii despre tema aceasta si nu am gasit...

Multumesc,
Cristi
avatar

naitsirc
Membru nou

Mesaje : 3
Data înscrierii : 15/07/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.deus-forever.com
naitsirc a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Vizitato Sam Sept 11, 2010 5:47 pm

naitsirc, citeste numele acestei sectiuni... pentru suport postezi in categoria pentru suport !
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de BlaCkMinD Vin Sept 17, 2010 6:19 pm

Matei, ai perfectă dreptate. Dar ai uitat un mic detaliu foarte important Fericit

Când vă creeați un forum nu vă gândiți, aaa uite e de tutoriale o să fie mulți interesați să se înregistreze și o să-mi vină staff cu obligația să creeze tutoriale, iar eu să stau lejer în fața calculatorului și să mă uit cum membrii sunt în continuă creștere.Mulți așa fac sau îl fac de grafică și alte chestii și nu se țin de treabă.

Deci când creeați un forum, trebuie să fiți în stare să munciți foarte mult la el și categoria alesă a forumului să fie una în care vă pricepeți dvs. nu alții ! Deci membrii vin de la 1 membru înregistrat până chiar la 1000 când văd că forumul acela este chiar ceva de capul lui pentru că 1 singur membru și anume administratorul a fost în stare să posteze mesaje interesante și multe și de folos, dar mite dacă am mai înmulții și noi numărul de membrii, oare ce succes fabulos ar avea acest forum? Așa trebuie să vă gândiți !
avatar

BlaCkMinD
Membru Forumgratuit

Mesaje : 110
Data înscrierii : 07/09/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://www.emworld.forumgratuit.ro
BlaCkMinD a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Al3XutZu Sam Sept 18, 2010 1:32 pm

Te-as sfatui a faci parteneriate cu forumuri mari astfel incat cei care viziteaza acel forum si se uita pe la parteneri sa acceseze si forumul tau
avatar

Al3XutZu
Membru Forumgratuit

Mesaje : 19
Data înscrierii : 18/09/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://invetitotul.forumz.ro/forum.html
Al3XutZu a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Shanti Mier Oct 27, 2010 4:18 pm

Al3XutZu, ai dreptate, dar ce faci in cazul in care alt forum te copiaza si degeaba ii atragi atentia ca el tot asa face? Neutru
Adica de exemplu eu, muncesc, de imi sar capacele, il fac frumusel si apare un alt forum care ma copiaza ...parca ar fi oglinda siteului, cu aceleasi topice...cum vin cu o idee noua...hop si la ei pe site! asa cum mai pot eu atrage userii?Neutru


Ultima editare efectuata de catre Divyanka in Mier Oct 27, 2010 4:24 pm, editata de 1 ori (Motiv : a i)
Shanti

Shanti
Membru Forumgratuit

Mesaje : 129
Data înscrierii : 30/06/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

https://help.forumgratuit.ro
Shanti a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Punisher Dum Dec 12, 2010 1:49 pm

Useri intra pe forumul meu din urmatoarele motive:

1.Trimit massuri pe Messenger (Nu in exces 1,2 pe zi)

2.Aranajamentul forumului adica :Tema,Categorii,Iconite,Banner.

3.Cu ajutorul Prietenilor.
Punisher

Punisher
Membru Forumgratuit

Mesaje : 19
Varsta : 31
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 12/12/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://4special.forumz.ro/forum.htm
Punisher a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de IceCube10 Vin Ian 21, 2011 7:18 pm

alte idei ?
avatar

IceCube10
Membru Forumgratuit

Mesaje : 36
Data înscrierii : 02/11/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://gamesworld-team.info
IceCube10 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de CSXmihai32 Sam Ian 22, 2011 3:08 pm

Alte idei mai sunt?>?
avatar

CSXmihai32
Membru nou

Mesaje : 3
Data înscrierii : 22/01/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://4metin.monsteforum.net
CSXmihai32 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Ina Sam Ian 22, 2011 5:00 pm

Radha, daca altcineva te copiaza, poti inchide vizitatorilor unele sectiuni, insa ai grija sa sugerezi ca exact acolo e partea cea mai importanta, pentru care se merita sa se inregistreze.
Nu e bine sa inchideti tot forumul pentru vizitatori, pentru ca vizibilitatea in motoarele de cautare este data de continutul nou, la care au acces (motoarele de cautare vad ce vad si vizitatorii). De asemenea, este bine ca in zonele vizibile tuturor sa aveti postari noi in fiecare zi.
Insa doar motoarele de cautare nu va aduc membri daca nu postati nimic original, ci doar preluati informatie din alte parti. La fel, un forum ca sa inceapa bine are nevoie de un grup de citiva membri care sa vina acolo de la inceput, sa posteze. Daca trimiteti "mass pe mess" in fiecare zi, veti pierde membri, pentru ca vor considera mesajele drept spam.
Forumurile cu de toate pentru toti au slabe sanse de succes daca folosesc teme si denumiri de tip grafic design sau tutoriale. Alegeti ceva la care va pricepeti - probabil ca ati creat un forum ca sa discutati despre ceva care va intereseaza, nu doar de amorul artei. Iar daca e pentru orice, doar ca sa vorbeasca oamenii care se plictisesc acasa, cel putin faceti acest lucru cunoscut de la inceput.
Nu incercati sa va comparati forumul cu forumurile comerciale, apartinind unor firme. Ori gasiti sponsori, ori acceptati ideea ca o firma are si alte mijloace de a aduce utilizatori.
Activitatea administratorului fondator mentine forumul in viata. Daca fondatorul nu e activ (insa nu cel mai activ postator) si nu comunica si in mod personal cu membrii, ei vor pleca.
Mai multe chair nu-mi vin in minte acum, mai cititi si postarile vechi, sint inca valabile.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de maddu Vin Ian 28, 2011 7:14 pm

Eu inca sunt noua pe aici,deci nu am membrii, dar daca as avea,i-as intreba fara teama si as creea un topic sa le spun cateva idei pentru promovarea forumului. Yahoo-ul il folosesc cel mai des,rareori MSN si mass-ul este cel mai bun pentru toata lumea! Ca oamenii sa fie atrasi de forumul dvs. trebuie sa aiba culori fine, nu foarte stridente sa te doara ochii. Asa,fiecare va da pe "inregistrare" cu usurinta! Pe Facebook poti da un singur comentariu cu linkul forumului tau si daca esti popular,poate merge!
P.S.! Pune topicuri interesante si multe,dar in care sa vorbesti despre ceva ce toti spera sa gaseasca . Eu cred ca astea sunt cele mai utile! Bineinteles,mai sunt si site-urile publicitare pe care iti poti pune reclama,sau chiar alt forum ce vrea sa faca schimb de bannere . (fa-ti un banner cu numele forumului tau , poate vreodata cineva o sa vrea sa faca schimb cu tine!)
avatar

maddu
Membru Forumgratuit

Mesaje : 56
Data înscrierii : 28/01/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://videoclipuri-online.forumotion.com
maddu a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de tinkkker Vin Mar 25, 2011 6:39 pm

reclama!daca faci reclama o sa iti faci cunoscut forumul
avatar

tinkkker
Membru Forumgratuit

Mesaje : 74
Data înscrierii : 30/08/2010
Mulțumiri : 0
Internet Explorer Invision

http://www.fifa-legends.wikiforum.ro
tinkkker a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Unic Re: Cum atragi oameni catre forumul tau?

Mesaj Scris de Vizitato Joi Iun 30, 2011 10:48 am

Eu unul am reusit sa cresc activitatea forumului aducand membrilor facilitati noi care nu pot gasi in alta parte. Daca aveti subiecte originale aveti sanse 30-40% de a spori activitatea dar trebuie sa aveti si o tema frumoasa pentru ca membri sa navigheze pe forumul tau cu drag. Daca tema este urata nu veti ajunge nicaieri.
Este usor sa ridici activitatea si este si foarte usor de scazut. Acest lucru se poate datora reclamelor aceala top66,top123..etc. Eu unul ma feresc sa intru pe aceste site-uri deoarece trebuie sa fiu fortat sa votez site-ul respectiv pentru a accesa forumul.
Toate site-urile acestea de promovare va aduc cu 10% mai multi vizitatori si o scad cu 20% pentru ca membri se vor plictisi sa astepte sa intr-e pe site-ul tau.
Daca nu dispuneti de subiecte originale si aveti subiecte plagiate motorul de cautare Google va indexa forumul la fundul pagini de cautare.
Sunt foarte multe solutii de a spori traficul forumului si numai cateva pot da roade.
A face cu ochiul
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum