Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

In cos Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Vin Noi 07, 2014 4:21 pm

Rezumarea primului mesaj :

Joi 09 Oct 2014, 20:28
Bună ziua.
Vreau să fac un tabel cu căsuțele de diverse culori (ca fond, nu culoarea scrisului). De asemenea, este vorba de un tabel în mesjele normale, nu din panoul de administrare. Adică, mă interesează comenzi de genul [xxx] și [/xxx], nicidecum <xxx> și </xxx>.
Mulțumesc.
O zi bună.

11 Oct 2014, 20:02
Tot nu m-am făcut înțeles. Încerc să formulez altfel.
Încerc să găsesc "Continut" pentru o comandă de genul "Shading" în Word sau "Fill Color" din Excel.
Altfel spus, încerc să găsesc pentru editarea unui mesaj similarul a ceea ce am în panoul de administrator ca fiind: <tr align="absmiddle">
<td style="background-color: Black; color: White;" valign="top">ilovebrindy<br></td></tr>
"Continut"-ul pentru așa ceva vreau.
În Word așa arată pictograma:
Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 2djrj43
Sper ca de data asta să mă fi făcut înțeles.
Mulțumesc.
O zi bună.

Astazi la 00:48
Cesar a scris:Avand in vedere ca in ultimele 2 saptamani autorul nu a mai aratat interes pentru acesta problema, topicul va fi inchis si trimis in cos. Daca problema nu a fost rezolvata, va invitam sa deschideti un nou topic, in sectiunea corespunzatoare si avind un titlu explicit.

Cum adică nu am arătat interes?
Asta nu se vede? Mier 15 Oct 2014, 18:23 Ajutorrrrrrrrrrr!, Joi 16 Oct 2014, 21:46 Am fost uitat sau e un aspect dificil de rezolvat?
Am primit vreun răspuns și n-am pus rezolvat pe primul mesaj? Sau trebuie să tot întreb ca prostul deși nimeni nu-mi bagă în seamă problema?
Dacă răspunsul va fi să dau mesaje inutil și periodic, puneți-vă atunci de comun acord cu politica acestui forum de suport. De ce? Iată:
~ continut eliminat
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Vin Noi 28, 2014 4:19 pm

Of.. Nu
 Reluam totul de la inceput incat sper ca o sa intelegeti..
In primul eliminati toate codurile care vi le-am oferit anterior pentru a ne asigura ca introducem codurile potrivite.
 Acum, in gestiunea codurilor Javascript, creati un un cod, amplasament: toate paginile, titlu ce doriti si inserati urmatorul cod, in care nu editati absolut nimic.
Cod:
$(function(){
 $(function(){
 $('<div class="instrumente" style="float: left;"><a class="sceditor-button buton1" unselectable="on" title="Culoare pentru fundal"><b>Culoare pentru fundal</b></a><ul>
<li><a class="sceditor-button buton2" unselectable="on" title="Rosu"><b>Rosu</b></a></li><li><a class="sceditor-button buton3" unselectable="on" title="Verde"><b>Verde</b></a></li>
</ul></div>').insertBefore('.sceditor-button-size');
$('.buton2').click(function(){
 $('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='rosu'>Textul tau aici</p>")});
$('.buton3').click(function(){
$('#text_editor_textarea').sceditor("instance").insertText("<p class='verde'>Textul tau aici</p>")});
});
});

In foaia de stil CSS adaugam urmatorul cod:
Cod:
p.rosu { background-color: #ff0000; color: white;}
p.verde { background-color: #00ff00; color: white;}

Acum intr-un mesaj facem click pe butonul "Culoare pentru fundal", click pe culoarea dorita. In editor o sa-ti apara urmatorul mesaj(in caz ca alegi verde):
Cod:
<p class='verde'>Textul tau aici</p>
In loc de "textul tau aici" scri textul dorit.Codurile sunt testate de mine, dvs. gresiti in adaugarea sau modificati ceva..

Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 Info10
Buna ziua,

Va rugam sa readuceti in atentie intrebarea dumneavoastra doar daca au trecut cel putin 24 de ore fara sa primiti un raspuns. Pentru actualizarea mesajului anterior puteti folosi butonul  Butonul editeaza.
 Aceasta fiind a treia abatere de acest tip ati primit warn.
Mulţumesc pentru înţelegere!
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Vin Noi 28, 2014 11:01 pm

Eu zic că măcar pot da un delete și un copy-paste.
1. Se vede codul javascript, titlul, amplasarea:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 2vb7lli
2. Am dat Valideaza și este singurul cod pentru a nu se amesteca cumva comenzile (se vede) și am și activată gestiunea codului:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 Ndkl7q
3. După cum se vede asta am introdus în CSS și numai asta:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 Lkx13
4. Am dat click pe Valideaza:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 X58nsn
5. M-am dus la editarea unui mesaj. Iată ce bară de comenzi ciudată îmi apare:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 2h3obyu
6. Prim-plan cu ciudățenia:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 24b6jih
7. Iată editarea unui mesaj:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 1zwhvvb
8. Iată ce apare după trimiterea mesajului:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 2i09hg5
9. Iată editarea unui mesaj în tabel:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 A9v95c
10. Iată ce apare după trimiterea mesajului:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 11uiagg
11. Iată editarea unui mesaj în tabel schimbând modul de editare:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 2my6b2s
12. Iată ce apare după trimiterea mesajului:Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel? - Pagina 2 1411r1k

Care să mai fie buba?
Mulțumesc.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Sam Noi 29, 2014 4:00 pm

Dupa cum se vede din imagini, ai uitat sa adaugi in CSS codul oferit in tutorialul cu adaugarea unui buton. Adauga in CSS:
Cod:
.sceditor-button {
font-size: 11px !important;
color: #777 !important;
width: auto !important;
text-indent: 0px !important;
}
 
.sceditor-button b{position: relative;top: 10px;}
 
.instrumente ul{
  display: none;background: white;
  position: absolute;
  margin-top: 24px;
  box-shadow: 0px 0px 5px #adadad;
  padding: 5px;
}
.instrumente:hover > ul {
display: block;
}

Ati activat HTML-ul in mesaje?
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Sam Noi 29, 2014 7:03 pm

Cesar a scris:Ati activat HTML-ul in mesaje?
Dacă este vorba despre General/Mesaje si emailuri/Configurare/Permite HTML, atunci răspunsul este da, l-am activat.
Cum mi-ați spus, am adăugat codul în CSS. Butonul se vede bine, nu mai sunt probleme aici. Dar tot niciun efect în colorarea căsuței. La fel, efectiv apare în căsuță (după trimiterea mesajului) <p class='rosu'>Textul tau aici</p>, nicidecum culoarea în sine.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Sam Dec 06, 2014 3:11 am

Îmi arăt interesul ca să nu fie șters mesajul. Fericit
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Sam Dec 06, 2014 11:54 am

Puteti sa imi oferiti prin PM un cont de test, fara drepturi de administrare pe forumul unde incercati sa adaugati acest cod?
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Vizitator Sam Dec 06, 2014 2:44 pm

Dacă am înțeles bine, dorești să adaugi un fundal unui tabel?

De exempluAlt exemplu
Sau așaSau altfel
Nu mai ușor utilizezi chiar tabelurile din bbcode?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous

Vizitator
Vizitator


Vizitator a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Sam Dec 06, 2014 11:54 pm

Exact, doresc să adaug culoare de fundal unei celule din tabel. Exact ca în exemplul arătat mai sus.
Off, mă omorâți cu toți termenii ăștia tehnici care mă depășesc. Ce e ăla bbcode și unde îl găsesc?
Aveți cumva un tutorial sau ceva de genul ăsta unde să fie date definițiile termenilor folosiți și unde se găsesc?
Exemple:
1. tag este .... și se introduce în javascript în locul ...
sau
2. bbcode este ... și se introduce în foaia de stil CSS în locul ...
sau
3. Denumire buton este ... și se introduce și în javascript și în editarea unui mesaj ...
etc.
Revin.
În editarea unui mesaj, așa cum apar pictogramele "Culoare" sau "Dimensiunea font-ului", așa vreau să am și un buton de selectare a culorii de fundal și cu mai multe variante (la alegere) care să stea la dispoziția oricui care postează un mesaj, nu numai mie ca administrator.
Mai aproape de adevăr mi se pare primul tutorial dar nu înțeleg mai nimic din el, din păcate.
Mulțumesc.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Vizitator Dum Dec 07, 2014 9:33 pm

Balizele BBcode sunt acele coduri care îți apar în cod când editezi un mesaj, de exemplu [b] și [/b] vor face ca textul dintre ele să fie scris îngroșat (prima baliză este de deschidere, zice "de aici text îngroșat" iar cea din urmă, cu acel slash / în față este cea de închidere, care zice "până aici textul îngroșat". Mai sunt și pentru text înclinat, și pentru text subliniat, cred că le-ai folosit cel puțin odată.

La tabele e ceva mai complicat. [table] și [/table] definește între ele un tabel, tu îți vei construi tabelul între ele, linie cu linie, pe fiecare linie coloană cu coloană.
O linie o definești cu [tr] și [/tr]. Între aceste balize îți vei construi coloanele.
Coloanele le definești cu [td] și [/td] în ele îți adaugi continutul celulei respective. Dacă ai urmat pas cu pas ce am zis, ai tabelul simplu
Cod:
[table]
  [tr]
    [td]Prima coloană[/td]
  [/tr]
[/table]
Dacă mai vrei coloane, mai poți construi una după ultima coloană scrisă, de pe linia respectivă:
Cod:
[table]
  [tr]
    [td]Prima coloană[/td]
    [td]A doua coloană[/td]
  [/tr]
[/table]
Mai vrei linii? Mai definești una, după ultima linie:
Cod:
[table]
  [tr]
    [td]Prima coloană[/td]
    [td]A doua coloană[/td]
  [/tr]
  [tr]
    [td]Prima coloană de pe a doua linie[/td]
    [td]A doua coloană de pe a doua linie[/td]
  [/tr]
[/table]
Și te poți extinde. Acuma pentru personalizare, folosești cod CSS, pe care îl poți adăuga în oricare baliză din tabel dorești, de ex [table style="COD CSS"] sau [tr style="COD CSS"] sau [td style="COD CSS"]
Dacă îi adaugi codul doar la table, întregul tabel va fi modificat. Dacă adaugi la tr, rândul respectiv va avea efectele aplicate, iar la td doar celula aleasă.

Codurile CSS ce le poți folosi sunt background-color: COD CULOARE pentru a aplica o culoare de fundal, color: COD CULOARE pentru a schimba culoarea textului, înlocuind COD CULOARE cu fie codul hexadecimal al culorii (printr-o simplă căutare pe Google le găsești), sau numele culorii în engleză. Codurile CSS le desparți prin punct și virgulă ;
Obții un tabel de genul:
Cod:
[table style="background: blue; color: white"]
  [tr]
    [td style="background: lightblue; color: black"]Prima coloană[/td]
    [td]A doua coloană[/td]
  [/tr]
  [tr]
    [td]Prima coloană de pe a doua linie[/td]
    [td style="background: lightgreen; color: black"]A doua coloană de pe a doua linie[/td]
  [/tr]
[/table]
Prima coloanăA doua coloană
Prima coloană de pe a doua linieA doua coloană de pe a doua linie


Nu prea văd cum aș putea creea un meniu de selecție al culorii descris de tine, pentru celule individuale, ar presupune o interfață utilizator prea complicată.
Anonymous

Vizitator
Vizitator


Vizitator a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Dum Dec 07, 2014 10:49 pm

Nu prea văd cum aș putea creea un meniu de selecție al culorii descris de tine, pentru celule individuale, ar presupune o interfață utilizator prea complicată.
De ce greu și prea complicat? Nu văd greutatea pentru specialiști ca voi să apară simplu un buton cu titlul (de exemplu, "culoare fond" și care să aibă ca și "Culoare" opțiunile: Rosu inchis, Rosu, Portocaliu, Maro, Galben, Verde, Masliniu etc. E doar un buton cu 15 opțiuni. Nu îmi trebuie inginerie mai mare de atât. Oricum, și ca să scriu cu verde (de exemplu) într-o celulă, e clar că trebuie să mă duc cu mouse-ul între [td al celulei respective] și [/td al celulei respective] al celulei și după aia să dau click pe culoarea aleasă, adică îmi apare automat . De ce nu s-ar putea să am și un buton pentru culoare de fond și pe care folosindu-l să-mi apară în editarea mesajului ceva de forma: [HABAR N-AM CE color=#006600][/HABAR N-AM CE].
Mulțumesc.
O seară bună.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de Cesar Lun Dec 08, 2014 7:44 am

Deci intr-un final doriti sau nu butonul? Va rog sa imi lasati prin PM un cont functional, fara drepturi de administrare.
Cesar

Cesar
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3361
Varsta : 24
Localizare : Sinaia, Prahova
Data înscrierii : 13/09/2012
Mulțumiri : 311
Google Chrome punBB

https://help.forumgratuit.ro/
Cesar a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

In cos Re: Cum sa pun fond de culoare intr-o casuta a unui tabel?

Mesaj Scris de joe4astral Mar Dec 09, 2014 6:13 pm

Normal că-l doresc.
joe4astral

joe4astral
Membru Forumgratuit

Mesaje : 164
Varsta : 48
Data înscrierii : 01/03/2014
Mulțumiri : 3
Internet Explorer phpBB2

http://forumoty.forumulmeu.com/
joe4astral a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum