Revizuire complexa: WorldGame

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire complexa: WorldGame

Mesaj Scris de mad. la data de Mier 25 Dec - 22:20

Numele forumului: WorldGame
Adresa forumului: http://worldgame.talk4her.com/
Categoria din care face parte forumul*: Jocuri & RPG
Data de creare a forumului: Mier Mai 04, 2011 12:53
Tipul de analizare dorita**: Complexă, (Mesaje: 6014, Număr de subiecte: 1391, Număr de utilizatori: 1248)
Doriti realizarea insignei de revizuire?: Da

mad.
Membru Forumgratuit

Varsta : 19
Data de inscriere : 25/12/2013
Multumiri : 0
2 avertismente

http://gameplay.4ulike.com/forum

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire complexa: WorldGame

Mesaj Scris de Teed la data de Sam 28 Dec - 14:31

Revizuire: WorldGame

Sageată Primele impresii:
Prima impresie a fost una destul de buna avand in vedere ca folositi un aspect IPB.

Sageată Aspectul general al forumului:
Design-ul este unul destul de bun, imi plac forumurile cu stil IPB, si barile de la numele categoriilor sunt frumoase, atat am de spus.

Sageată Activitate si statistici:
Din cate am vazut aveti multe posturi si in acelasi timp si membri, dar membri online am vazut doar 3.
Va sugerez sa va faceti membri mai activi.

Sageată Staff-ul și grupurile forumului:
Grupurile sunt bune avand in vedere aranjarea.
Am sa va fac o observatie, grupul "GFX Designers" este gol, incercati sa cautati repede membri pentru el.

Sageată Originalitate si calitate:
Originalitatea este una destul de buna, despre calitate nu pot sa spun nimic

Sageată Organizarea forumurilor si a categoriilor:
Aranjarea este una corecta mai mult nu pot spune.

Sageată Modul de scriere corecta in limba romana:
Modul de scriere in limba romana este unul bun, chiar daca sunteti o comunitate de jocuri.

Exclamare Atenție: Aceasta nu a fost o revizuire oficială!

Cod:
[center][size=19][color=#1675BC][b]Revizuire: WorldGame[/b][/color][/size][/center][hr]
:arrow: [size=15][color=#DA9100][b]Primele impresii:[/b][/color][/size]
Prima impresie a fost una destul de buna avand in vedere ca folositi un aspect IPB.

:arrow: [size=15][color=#007FFF][b]Aspectul general al forumului:[/b][/color][/size]
Design-ul este unul destul de bun, imi plac forumurile cu stil IPB, si barile de la numele categoriilor sunt frumoase, atat am de spus.

:arrow: [size=15][color=#66B032][b]Activitate si statistici:[/b][/color][/size]
Din cate am vazut aveti multe posturi si in acelasi timp si membri, dar membri online am vazut doar 3.
Va sugerez sa va faceti membri mai activi.

:arrow: [size=15][color=#1034A6][b]Staff-ul și grupurile forumului:[/b][/color][/size]
Grupurile sunt bune avand in vedere aranjarea.
Am sa va fac o observatie, grupul "GFX Designers" este gol, incercati sa cautati repede membri pentru el.

:arrow: [size=15][color=#5076AF][b]Originalitate si calitate:[/b][/color][/size]
Originalitatea este una destul de buna, despre calitate nu pot sa spun nimic

:arrow: [size=15][color=#004225][b]Organizarea forumurilor si a categoriilor:[/b][/color][/size]
Aranjarea este una corecta mai mult nu pot spune.

:arrow: [size=15][color=#CC0000][b]Modul de scriere corecta in limba romana:[/b][/color][/size]
Modul de scriere in limba romana este unul bun, chiar daca sunteti o comunitate de jocuri.

:!: [size=12][color=red][b][color=#E60000]Atenție:[/color] Aceasta nu a fost o revizuire oficială![/b][/color][/size]

Teed
Membru activ

masculin

Localizare : Unde nu te astepti !
Data de inscriere : 11/11/2013
Multumiri : 141
Niciun avertisment

http://mega-game.dust.tv

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Sam 28 Dec - 18:24

Sageată Primele impresii:
Prima impresie mi-a fost generata de pagina de start(index-ul html) care nu reuseste sa aduca forumul intr-o lumina pozitiva, datorita bug-urilor ce se regasesc din plin. Deformarea tabelelor, icon-ul care arata ca pagina se incarca in continuu, poate si utilizarea de catre mai multi utilizatori a acestui index sunt unele dintre motivele care m-au determinat sa pasesc cu stangul in revizuirea forumului dvs. Suspect 
Trebuie sa tineti cont ca prima impresie este una eliminatorie din punct de vedere al noului vizitator ce patrunde pentru prima oara in paginile forumului dvs., aceasta definitivand sau nu dorinta sa de a-si crea un cont. A face cu ochiul 

Cu parere de rau, nici la acest capitol forumul nu exceleaza. Tema este mult prea inchisa si sumbru decorata. Intr-adevar, un forum de gaming trebuie sa se prezinte cu o tema putin mai intunecata, cu nuante de negru, insa intotdeauna vizitatorii vor fi atrasi de ceea ce aspectul general al forumului transmite, iar in acest caz tot ceea ce forumul imi transmite este rigiditate si neincredere.
Incercati sa adaugati pe alocuri icon-uri forumurilor si imagini reprezentative pentru forumul dvs., care cu siguranta ar ajuta forumul din acest punct de vedere. Fericit 

Statisticile sunt imbucuratoare, insa despre activitate nu pot spune acelasi lucru. In ciuda numarului destul de mare de mesaje si utilizatori, forumul nu se bucura de o activitate excelenta, pe masura asteptarilor.
In orice caz, per ansamblu forumul nu duce lipsa membrilor si a mesajelor.

Niciodata nu am putut intelege diferenta dintre "Super Moderatori" si simplii "Moderatori", oare nu au aproape aceleasi scopuri si indatoriri?
Neluand acest aspect in considerare, observ ca in majoritatea grupurilor nu aveti membrii repartizati. Daca ar fi sa punctez acest criteriu, cu siguranta ati fi fost extrem de dezavantajat. A face cu ochiul 

Observ ca forumul din acest punct de vedere reuseste sa impresioneze prin multitudinea de articole dedicate categoriei. Pot doar sa va felicit pentru acest lucru! clap 
In ceea ce priveste originalitatea temei si felul in care forumul se prezinta, mai aveti de lucrat.

Intotdeauna am admirat forumurile care au adoptat acest stil de structurare a categorilor si anumite pe nivele, alegand sa expuna in descrierea forumurilor, sub-forumurile acestora.
Felicitari! Noroc 

Modul de scriere este relativ corect, fara greseli gramaticale si abreviere sau prescurtari sms, cu mici ezitari pe alocuri. Litere mici la inceputul noilor fraze... whistle 

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Sam 28 Dec - 19:19

Buna ziua!
Cred ca sinteti ultimul care primeste cadou de sarbatori o revizuire din partea mea  Foarte fericit 
Acesta este forumul unei firme? Vad mentionat peste tot un "SRL". Daca aceasta este situatia, forumul denota neprofesionalism si nu poate decit sa va faca reclama negativa.
Daca este un forum privat, incercarea de a arata seriozitate prin apartenenta la o firma va indeparta utilizatorii care vin cu anumite asteptari.

Doua lucruri de reconfigurat sau de eliminat
- pagina de acces in forum. Nu doar ca ati eliminat copyright-ul original (poate ati preluat-o de la altcineva care de asemenea a preluat-o de la cineva, etc), dar nu este corect configurata cu datele dumneavoastra si nu poate decit sa enerveze. Daca reuseati sa adaugati informatii interesante, link-uri spre diverse sectiuni ale forumului, imagini dintr-un joc, noutati, era altceva, dar asa, doar pentru un simplu link spre forum, chiar nu are sens.
- meniul de navigare din stinga sus. Nu stiu de unde l-ati preluat, probabil a venit o data cu tema sau doar seamana... in orice caz, contine link-uri inexistente si nu este complet in limba romana. De fapt, n-ar fi rau sa umblati la tema in ansamblu, albastru pe bleumarin este o combinatie imposibil de citit.

Doua aspecte pe care trebuie sa le luati in serios: ce faceti cu atitea categorii identice? "General area", "Categorie Generala", "Filme" "Resurse si Tehnologie", toate sint in afara temei forumului. Aveti "Jocuri" si "Lumea jocurilor" care nu au motiv sa fie separate.
Un forum destinat jocurilor va avea activitate in zona acestora daca asigura un continut consistent la tema, nu in "Photoshop" si altele fara legatura. Zona de relaxare are un statut special, este oricind bine-venita, pentru ca membrii sa se cunoasca intre ei.
- ce faceti cu forumurile goale? Mai ales cind e vorba de zona tematica, nu este imbucurator pentru un vizitator dornic sa se inscrie. Aveti de pilda topicuri doar intr-un subforum din "Servere publice" - de ce le pastrati pe celelalte?

Acestea sint principalele aspecte care dau impresia de dezordine si neseriozitate. Ati gindit destul de interesant organizarea ariei tematice, dar trebuie sa incurajati membrii forumului sa o si umple cu un continut adecvat.

Sarbatori fericite!

Atenție: Aceasta nu a fost o revizuire oficială!

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 45
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Mesaj Scris de mad. la data de Dum 29 Dec - 0:21

Mulțumim, vom încerca să schimbăm indexul, câteva modificări la forumuri și la grupuri.

mad.
Membru Forumgratuit

Data de inscriere : 25/12/2013
Multumiri : 0
2 avertismente

http://gameplay.4ulike.com/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 3 Ian - 16:59

Revizuire oficiala complexa: WorldGame

Spoiler:

Primele impresii:
  • Prima impresie nu a fost deloc buna. Index-ul acela este folosit pe majoritatea forumurilor si niciunul nu a pastrat copyright-ul original, deci un minus. Inafara de asta, oricine a vazut si alt forum cu acel index va prefera sa iasa de pe forum odata ce nu oferiti ceva nou fata de alte forumuri

Aspectul general al forumului:
  • Tot mai multe forumuri care incearca sa imite IPB si totusi nu va iese atat de bine. De ce nu incercati sa va faceti o tema facuta de dumneavoastra, simpla si frumoasa ? Inafara de asta combinatia de culori nu este deloc potrivita, albastru deschis cu negru, nu v-a reusit deloc. O alta tema ar fi perfecta pentru forum, ar fi primul pas spre marirea activitatii.

Activitate si statistici:
  • Se pare ca vizitatorii isi fac cont doar sa descarce ceva de pe forum apoi uita total de existenta acestuia. Nu-i de mirare! Incercati sa le oferiti ceva in plus, de durata, care sa le aduca beneficii mereu si unde sa fie interesati sa posteze des. Ar fi al 2-lea pas spre marirea activitatii.

Staff-ul si grupurile forumului:
  • Aveti membri staff dar se pare ca sunt la fel de inactivi ca si dumneavoastra. In plus de asta, Super moderator e tot una cu moderator, manager, semi-moderator, extra moderator etc. Prin asta vreau sa spun ca moderatorul are acces de moderare peste tot, deci un grup care sa aiba mai mult acces nu exista, decat administratorul.

Originalitate si calitate:
  • Acel index v-a tras cel mai mult in jos la acest capitol. Inafara de el, mai aveti si tutorialele si resursele copiate, dar asta-i partea a 2-a. Apropo, dumneavoastra aveti Forumgratuit, nu WordPress (index).

Organizarea forumurilor si a categoriilor:
  • Nu imi place deloc. De ce nu incercati sa faceti trei-patru categorii mari, mai generale, care sa le includa pe toate ? Observ ca fiecare forum are cate o categorie a lui, ceea ce este foarte urat si face forumul sa para interminabil.

Modul de scriere in limba romana:
  • Aveti si aici cate-o greseala-doua, dar la acest capitol va descurcati cel mai bine.

Nota finala a forumului: 5.71

Cod:
[justify]
[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i48.tinypic.com/e6ep1z_th.png[/img][/td][td] [color=#DA9100][b][size=14]Primele impresii: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/bdqhvp10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Prima impresie nu a fost deloc buna. Index-ul acela este folosit pe majoritatea forumurilor si niciunul nu a pastrat copyright-ul original, deci un minus. Inafara de asta, oricine a vazut si alt forum cu acel index va prefera sa iasa de pe forum odata ce nu oferiti ceva nou fata de alte forumuri[/list]

[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i50.tinypic.com/2hewumd_th.png[/img][/td][td] [color=#007FFF][b][size=14]Aspectul general al forumului: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/bdqhvp10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Tot mai multe forumuri care incearca sa imite IPB si totusi nu va iese atat de bine. De ce nu incercati sa va faceti o tema facuta de dumneavoastra, simpla si frumoasa ? Inafara de asta combinatia de culori nu este deloc potrivita, albastru deschis cu negru, nu v-a reusit deloc. O alta tema ar fi perfecta pentru forum, ar fi primul pas spre marirea activitatii.[/list]

[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i49.tinypic.com/2vd37sw_th.png[/img][/td][td] [color=#66B032][b][size=14]Activitate si statistici: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/javxfn10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Se pare ca vizitatorii isi fac cont doar sa descarce ceva de pe forum apoi uita total de existenta acestuia. Nu-i de mirare! Incercati sa le oferiti ceva in plus, de durata, care sa le aduca beneficii mereu si unde sa fie interesati sa posteze des. Ar fi al 2-lea pas spre marirea activitatii.[/list]

[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i50.tinypic.com/20iz72e_th.png[/img][/td][td] [color=#1034A6][b][size=14]Staff-ul si grupurile forumului: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/javxfn10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Aveti membri staff dar se pare ca sunt la fel de inactivi ca si dumneavoastra. In plus de asta, Super moderator e tot una cu moderator, manager, semi-moderator, extra moderator etc. Prin asta vreau sa spun ca moderatorul are acces de moderare peste tot, [strike]deci un grup care sa aiba mai mult acces nu exista[/strike], decat administratorul.[/list]

[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i50.tinypic.com/2na4qb8_th.png[/img][/td][td] [color=#5076AF][b][size=14]Originalitate si calitate: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/167p4d10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Acel index v-a tras cel mai mult in jos la acest capitol. Inafara de el, mai aveti si tutorialele si resursele copiate, dar asta-i partea a 2-a. Apropo, dumneavoastra aveti [b]Forumgratuit[/b], nu [strike]WordPress[/strike] (index).[/list]

[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i50.tinypic.com/35bh8h3_th.png[/img][/td][td] [color=#004225][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/bdqhvp10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Nu imi place deloc. De ce nu incercati sa faceti trei-patru categorii mari, mai generale, care sa le includa pe toate ? Observ ca fiecare forum are cate o categorie a lui, ceea ce este foarte urat si face forumul sa para interminabil.[/list]

[table width="100%;"][tr][td valign="middle" width="50px"][img]http://i46.tinypic.com/16hlu6f_th.png[/img][/td][td] [color=#CC0000][b][size=14]Modul de scriere in limba romana: [/size][/b][/color][/td][td valign="middle" align="right" style="text-align:right;"][img]http://i55.servimg.com/u/f55/12/51/77/36/2qa5yy10.png[/img][/td][/tr][/table]
[list][*]Aveti si aici cate-o greseala-doua, dar la acest capitol va descurcati cel mai bine.[/list]

[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 5.71[/size][/b][/color][/center]
    [hr]
    [/justify]

Revizuire realizata de Legolas

Data la care puteti solicita o noua analizare: 02.02.2014

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Typlo la data de Sam 4 Ian - 10:56

Revizuire: WorldGame

SageatăPrimele impresii:
Index-ul nu este aranjat corect. Scrisul de la slideshow se află mult mai jos nu inchenarele corespunzătoare. Tema este drăguță. Mă deranjează link-uri colorate din footer ( creeaza un forum | ˆ PunBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog ), ai putea să le lași la culoarea default a temei ar merge mult mai bine.

Design-ul este unul drăguț după cum am spus mai sus. Meniul este frumos având ca fundal bara de la categorii. Banner-ul este foarte simplu și lipsit de efecte, ar fi mai bine să încercați un efect simplu ( ca de exemplu drop shadow ).

Din câte mă lasă permisiunile nu pot să zic că stați excelent cu activitatea. Statisticile arată foarte bine, însă 9 utilizatori în 99 de ore cam slab. Puțină activitate și la echipă, un administrator cu 19 mesaje nu arată bine. Ar trebui să mai dați grade așa de ușor la orice membru, poate acesta a contribuit cu ceva la forum dar activitatea lui e foarte scăzută și acest lucru afectează la revizuiri.

Am văzut doar 4 utilizatori care sunt în staff. Ar fi bine să începeți să căutați staff. Grupurile sunt multe și nu văd rostul la toate. Grupul de super moderators este un grup superior celui de moderators însă tot un moderator simplu are acces pe tot forumul și un super moderator nu, în mod normal super moderatoru ar trebuii să aibe acces peste tot și moderatorul doar pe o secțiune sau mai multe, dar în niciun caz pe tot forumul. ( se fac excepții doar dacă nu există un grup superior de moderator la ei ex: super moderatori, moderatori globali ).

M-am uitat prin resurse de counter-strike și am observat că sunt postate cu copy/paste. Faptul că doar copiați dintr-o parte și postați în alta nu înseamnă că este original și nici de calitate. Aveți resurse care nu au nici o calitate: ( am găsit un cfg numit Wall cfg + .dll Merge și pe steam ), nu are calitate este un config făcut foarte rău.

Aveți categorii în plus: WorldGame - General Area, WorldGame - Platforme forum, WorldGame - PhotoShop, WorldGame - Filme, WorldGame - Resurse si Tehnologie. Forumul dumneavoastră se încadrează în categoria de Jocuri & RPG, aceste categorii enumerate mai sus nu corespund de jocuri. Ce aveți acolo ține de calculatoare cel mai mult. Sfatul meu este să scoateți aceste categorii care nu sunt de folos și în locul lor să adăugați categorii specifice categoriei din care face parte forumul dumnevoastră.

Nu sunt multe greșeli, ceea ce mi-a sărit în ochi de prima dată a fost la începutul frazei, cînd ați început fraza cu literă mică și nu cu literă mare.

Cod:
[center][size=19][color=#1675BC][b]Revizuire: WorldGame[/b][/color][/size][/center]
[hr]
:arrow:[size=15][color=#DA9100][b]Primele impresii:[/b][/color][/size]
Index-ul nu este aranjat corect. Scrisul de la slideshow se află mult mai jos nu inchenarele corespunzătoare. Tema este drăguță. Mă deranjează link-uri colorate din footer ( creeaza un forum | ˆ PunBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog ), ai putea să le lași la culoarea default a temei ar merge mult mai bine.

[size=15][color=#007FFF][b]Aspectul general al forumului:[/b][/color][/size]
Design-ul este unul drăguț după cum am spus mai sus. Meniul este frumos având ca fundal bara de la categorii. Banner-ul este foarte simplu și lipsit de efecte, ar fi mai bine să încercați un efect simplu ( ca de exemplu drop shadow ).

[size=15][color=#66B032][b]Activitate si statistici:[/b][/color][/size]
Din câte mă lasă permisiunile nu pot să zic că stați excelent cu activitatea. Statisticile arată foarte bine, însă 9 utilizatori în 99 de ore cam slab. Puțină activitate și la echipă, un administrator cu 19 mesaje nu arată bine. Ar trebui să mai dați grade așa de ușor la orice membru, poate acesta a contribuit cu ceva la forum dar activitatea lui e foarte scăzută și acest lucru afectează la revizuiri.

[size=15][color=#1034A6][b]Staff-ul și grupurile forumului:[/b][/color][/size]
Am văzut doar 4 utilizatori care sunt în staff. Ar fi bine să începeți să căutați staff. Grupurile sunt multe și nu văd rostul la toate. Grupul de super moderators este un grup superior celui de moderators însă tot un moderator simplu are acces pe tot forumul și un super moderator nu, în mod normal super moderatoru ar trebuii să aibe acces peste tot și moderatorul doar pe o secțiune sau mai multe, dar în niciun caz pe tot forumul. ( se fac excepții doar dacă nu există un grup superior de moderator la ei ex: super moderatori, moderatori globali ).

[size=15][color=#5076AF][b]Originalitate si calitate:[/b][/color][/size]
M-am uitat prin resurse de counter-strike și am observat că sunt postate cu copy/paste. Faptul că doar copiați dintr-o parte și postați în alta nu înseamnă că este original și nici de calitate. Aveți resurse care nu au nici o calitate: ( am găsit un cfg numit Wall cfg + .dll Merge și pe steam ), nu are calitate este un config făcut foarte rău.

[size=15][color=#004225][b]Organizarea forumurilor si a categoriilor:[/b][/color][/size]
Aveți categorii în plus: WorldGame - General Area, WorldGame - Platforme forum, WorldGame - PhotoShop, WorldGame - Filme, WorldGame - Resurse si Tehnologie. Forumul dumneavoastră se încadrează în categoria de Jocuri & RPG, aceste categorii enumerate mai sus nu corespund de jocuri. Ce aveți acolo ține de calculatoare cel mai mult. Sfatul meu este să scoateți aceste categorii care nu sunt de folos și în locul lor să adăugați categorii specifice categoriei din care face parte forumul dumnevoastră.

[size=15][color=#CC0000][b]Modul de scriere corecta in limba romana:[/b][/color][/size]
Nu sunt multe greșeli, ceea ce mi-a sărit în ochi de prima dată a fost la începutul frazei, cînd ați început fraza cu literă mică și nu cu literă mare.

[size=12][color=red][b][color=#E60000]Atenție:[/color] Aceasta nu a fost o revizuire oficială![/b][/color][/size]

Typlo
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 08/01/2013
Multumiri : 69
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/forum

Sus In jos