Revizuire simpla: D World Oficial

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire simpla: D World Oficial

Mesaj Scris de VeteraNNN la data de Lun 24 Dec - 13:11

Numele forumului: D World Oficial
Adresa forumului: http://dworld.forumz.ro/
Categoria din care face parte forumul: Internet
Data de creare a forumului: Dum 28 Oct 2012 - 8:22
Tipul de analizare dorita: Simpla
Doriti realizarea insignei de revizuire?: Nu

VeteraNNN
Membru activ

masculin

Varsta : 22
Localizare : Undeva in spatele tau !!
Data de inscriere : 28/10/2012
Multumiri : 0
Membru exclus

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire simpla: D World Oficial

Mesaj Scris de Atracción la data de Lun 24 Dec - 14:51

Revizuire simpla: D World Oficial

Design si aspect: In opinia mea, aveti un design simplu care reuseste sa atraga vizitatorii prin aspect . Bannerul nu este unul prea original ( avand in vedere faptul ca este copiat de pe tema originala ) , dar, se potriveste de minune cu tema . Script-urile pentru aspect sunt bine asezate, si reusesc sa implementeze o atmosfera profesionala "controlata" de fondator . Meniul, chiar daca a venit "la pachet" cu tema, se potriveste si el de asemenea cu tema . Un avataj ar fi si anuntul foarte bine pozitionat si scris din footer-ul forumului . Reuseste sa reprezinte perfect comunitatea si arata bine .

Acum, o sa trecem la dezavantaje si greseli din designul de pe forumul dvs. Vad ca nu aveti icon-uri . Nu spun ca acest lucru ar fi un dezavantaj, dar, forumul este prea gol . Pentru a tine design-ul simplu, va recomand adaugarea unor icon-uri alb-albastre . ( ATENTIE ! Nu trebuie sa aiba alte culori decat Alb-Albastre ) . Un alt dezavantaj ar fi pozitionarea script-ului cu ultimele mesaje . Se observa faptul ca avatarele ultimilor postatori sunt puse dezordonat . Va recomand ori stergerea script-ului, ori modificarea si corectarea lui .

Stati binisor la acest capitol, cu mici exceptii . Va felicit pentru munca depusa la aspectul forumului si va recomand sa-mi respectati sfaturile .

Organizarea forumurilor si a categoriilor: Se observa inca de la prima accesare faptul ca forumul este unul "tehnic", mult mai indicat topic-urilor despre coding si design decat pentru cele de discutii . Forumurile sunt mult prea simple, adica, daca tot v-ati axat pe aceasta parte "tehnica" puteati face un forum "Tutoriale" care sa cuprinda sub-forumuri cu cat mai multe ramuri ale programarii . Apreciez faptul ca fiecare forum este ingrijit si exista posturi originale si interesante in aproape fiecare categorie .

Ceea ce nu mi-a placut a fost plasarea forumului " Discutii Libere" la categoria "Administratie", si mai ales plasarea lui in fata "Anunturilor" . Daca as fi in locul dvs. as fi pus forumul la "Timp liber" .

Totusi, nu am ce sa va reprosez la acest punct . Aveti destul de multa experienta in domeniu cat sa decideti ceea ce ve-ti face .

Activitatea membrilor si a staff-ului: Din pacate aici stati foarte rau . In primul rand, nu observ prea multi membri ai staff-ului care sa aiba o activitate decenta pe forum. In al doilea rand, membrii staff-ului nu se implica in discutiile importante de pe forum . Majoritatea tutorialelor le-ati creat dvs . Va recomand restructurarea staff-ului .

Originalitate: La acest capitol excelati . Nu am vazut pe forumul dvs. vreun topic inutil sau fara originalitate . Membrii par sa fie atrasi de tutorialele si posturile din galerie si par sa sustina din ce in ce mai mult forumul dvs .

Totusi, micile nereguli ale aspectului trag in jos si acest capitol : Script-ul cu ultimul postator strica imaginea topicurilor si le fac "fara viata" . Incercati ca la postarea unui tutorial, fie el si neimportant, sa adaugati cat mai multe imagini si culori pentru a exemplifica ideea conceputa . Ar fi pacat sa neglijati aceste puncte cand puteti avea un forum perfect .

Modul de scriere corecta in limba romana: Membrii staff-ului dar si utilizatorii obisnuiti folosesc un limbaj coerent si nu strica atmosfera linistita de pe forum . In concluzie, nu aveti probleme la acest capitol, dar, pot aparea foarte usor . Va recomand adaugarea unor reguli specifice limbajului folosit de utilizatori in regulamentul forumului dvs.

Concluzii: Aveti o tema frumoasa, cu mici erori de codare si de aspect . Membrii par sa apara intr-un numar din ce in ce mai mare pe forum si par sa aiba in comportament potrivit . Sper sa tineti cont de sfaturile mele, si va astept la urmatoarea revizuire .

Cod:
[center][img]http://i45.tinypic.com/34dnzo9.png[/img][/center]

[justify][color=red][b][size=14]Design si aspect: [/size][/b][/color] In opinia mea, aveti un design simplu care reuseste sa atraga vizitatorii prin aspect . Bannerul nu este unul prea original ( avand in vedere faptul ca este copiat de pe tema originala ) , dar, se potriveste de minune cu tema . Script-urile pentru aspect sunt bine asezate, si reusesc sa implementeze o atmosfera profesionala "controlata" de fondator . Meniul, chiar daca a venit "la pachet" cu tema, se potriveste si el de asemenea cu tema . Un avataj ar fi si anuntul foarte bine pozitionat si scris din footer-ul forumului . Reuseste sa reprezinte perfect comunitatea si arata bine .

Acum, o sa trecem la dezavantaje si greseli din designul de pe forumul dvs. Vad ca nu aveti icon-uri . Nu spun ca acest lucru ar fi un dezavantaj, dar, forumul este prea gol . Pentru a tine design-ul simplu, va recomand adaugarea unor icon-uri alb-albastre . ( ATENTIE ! Nu trebuie sa aiba alte culori decat Alb-Albastre ) . Un alt dezavantaj ar fi pozitionarea script-ului cu ultimele mesaje . Se observa faptul ca avatarele ultimilor postatori sunt puse dezordonat . Va recomand ori stergerea script-ului, ori modificarea si corectarea lui .

Stati binisor la acest capitol, cu mici exceptii . Va felicit pentru munca depusa la aspectul forumului si va recomand sa-mi respectati sfaturile .

[color=red][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [/size][/b][/color] Se observa inca de la prima accesare faptul ca forumul este unul "tehnic", mult mai indicat topic-urilor despre coding si design decat pentru cele de discutii . Forumurile sunt mult prea simple, adica, daca tot v-ati axat pe aceasta parte "tehnica" puteati face un forum "Tutoriale" care sa cuprinda sub-forumuri cu cat mai multe ramuri ale programarii . Apreciez faptul ca fiecare forum este ingrijit si exista posturi originale si interesante in aproape fiecare categorie .

Ceea ce nu mi-a placut a fost plasarea forumului " Discutii Libere" la categoria "Administratie", si mai ales plasarea lui in fata "Anunturilor" . Daca as fi in locul dvs. as fi pus forumul la "Timp liber" .

Totusi, nu am ce sa va reprosez la acest punct . Aveti destul de multa experienta in domeniu cat sa decideti ceea ce ve-ti face .

[color=red][b][size=14]Activitatea membrilor si a staff-ului: [/size][/b][/color] Din pacate aici stati foarte rau . In primul rand, nu observ prea multi membri ai staff-ului care sa aiba o activitate decenta pe forum. In al doilea rand, membrii staff-ului nu se implica in discutiile importante de pe forum . Majoritatea tutorialelor le-ati creat dvs . Va recomand restructurarea staff-ului .

[color=red][b][size=14]Originalitate: [/size][/b][/color] La acest capitol excelati . Nu am vazut pe forumul dvs. vreun topic inutil sau fara originalitate . Membrii par sa fie atrasi de tutorialele si posturile din galerie si par sa sustina din ce in ce mai mult forumul dvs .

Totusi, micile nereguli ale aspectului trag in jos si acest capitol : Script-ul cu ultimul postator strica imaginea topicurilor si le fac "fara viata" . Incercati ca la postarea unui tutorial, fie el si neimportant, sa adaugati cat mai multe imagini si culori pentru a exemplifica ideea conceputa . Ar fi pacat sa neglijati aceste puncte cand puteti avea un forum perfect .

[color=red][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: [/size][/b][/color] Membrii staff-ului dar si utilizatorii obisnuiti folosesc un limbaj coerent si nu strica atmosfera linistita de pe forum . In concluzie, nu aveti probleme la acest capitol, dar, pot aparea foarte usor . Va recomand adaugarea unor reguli specifice limbajului folosit de utilizatori in regulamentul forumului dvs.

[color=red][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color] Aveti o tema frumoasa, cu mici erori de codare si de aspect . Membrii par sa apara intr-un numar din ce in ce mai mare pe forum si par sa aiba in comportament potrivit .  Sper sa tineti cont de sfaturile mele, si va astept la urmatoarea revizuire .

[center][img]http://i50.tinypic.com/2crx01x.png[/img][/center]

Revizuire realizata de Rankezz

Numai bine,
Rankezz

Ultima editare efectuata de catre Rankezz in Lun 24 Dec - 15:30, editata de 1 ori

Atracción
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 19/11/2012
Multumiri : 10
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de VeteraNNN la data de Lun 24 Dec - 15:07

Abia azi am terminat tema de asta mai are unele bug dar o sa le rezolv cu timplul, multumesc de revizuire si ideii.

VeteraNNN
Membru activ

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Atracción la data de Lun 24 Dec - 15:12

A fost placerea mea Fericit .

Atracción
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 19/11/2012
Multumiri : 10
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Mier 26 Dec - 13:09

Revizuire oficiala simpla: D World Oficial

Design si aspect:

Organizarea forumurilor si a categoriilor:

Activitatea membrilor si a staff-ului:

Originalitate:

Modul de scriere corecta in limba romana:

Concluzii:

Notele sunt destul de bune spun eu. Din pacate ati fost aproape mai peste tot de nota maxima, insa nu ati putut sa o atingeti din cauza unor mici greseli sau imperfectiuni ale forumului. Am sa incerc sa va vorbesc mai mult de originalitate, pentru ca de ea, un astfel de forum, trebuie sa dispuna din plin.
Tema forumului nu este originala, aici vorbin de numarul ei de distribuiri(de folosirea ei). Un forum ce ofera teme spre descarcat ar trebui sa detina el in primul si in primul rand o tema originala, plina de widget-uri simple, dar totodata spectatuloase. Râset
Nu stiu cat de originale sunt temele pe care le distribuiti pe forum, insa nu v-am punctat cu o nota asa mica la acest criteriu.
Per ansamblu, modul de scriere este corect, insa cu mici greseli in topic-urile importante gen "Tema lunii" s.a.m.d. Fericit

Mult succes in continuare si fie ca noul an sa va aduca numai impliniri! Noroc

Nota finala a forumului: 8.80

Cod:
    [justify][color=green][b][size=14]Design si aspect: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=darkred][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=blue][b][size=14]Activitatea membrilor si a staff-ului: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=orange][b][size=14]Originalitate: [hide]8/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=red][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=black][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color]

Notele sunt destul de bune spun eu. Din pacate ati fost aproape mai peste tot de nota maxima, insa nu ati putut sa o atingeti din cauza unor mici greseli sau imperfectiuni ale forumului. Am sa incerc sa va vorbesc mai mult despre originalitate, pentru ca de ea, un astfel de forum, trebuie sa dispuna din plin.
Tema forumului nu este originala, aici vorbind de numarul ei de distribuiri(de folosirea ei). Un forum ce ofera teme spre descarcat ar trebui sa detina el in primul si in primul rand o tema originala, plina de widget-uri simple, dar totodata spectatuloase si tot felul de element "sofisticate". :P
Nu stiu cat de originale sunt temele pe care le distribuiti pe forum, insa nu v-am punctat cu o nota asa mica la acest criteriu, tocmai din cauza ca apreciez munca dvs.
Per ansamblu, modul de scriere este corect, insa cu mici greseli in topic-urile importante gen "Tema lunii" s.a.m.d. :)

Mult succes in continuare si fie ca noul an sa va aduca numai impliniri! :cheers:

[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 8.80[/size][/b][/color][/center]
    [hr]
    [/justify]

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 11.01.2013

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Ultima editare efectuata de catre Keir in Joi 27 Dec - 22:54, editata de 2 ori

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de VeteraNNN la data de Mier 26 Dec - 14:54

Multumesc de revizuire, ai mare dreptate insa imi plac teme IP. Board insa am sa incerc sa excelez la Originalitate:. Sarbatori fericite.

VeteraNNN
Membru activ

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Vin 28 Dec - 22:10

Revizuire: D World Oficial

Primele impresii:
Primele impresii..? Hmm, acestea mi-au fost determinate, pe linii mari, de aspectul general al forumului, si au fost unele pozitive. Imi place ca ati ales sa converiti o tema IPB si ca ati reusit sa faceti asta fara a crea prea multe bug-uri pe forum. Totusi, am niste obiectii la alegerea categoriilor pentru unele forumuri. Aici ma refer mai mult la forumul "Discutii generale", care se afla in categoria "Administrare", dar si la "Comanda o tema", care s-ar potrivi mai mult la categoria "D-World Teme".

Design și aspect:
Cum am spus si mai sus, apreciez alegerea facuta. As fi vrut insa, sa ma surprindeti cu niste culori mai vii. Nu spun ca trebuie de schimbat tema, dar m-am gandit la schimbarea culorii acesteia. Daca ati putea atribui temei un verde, de preferat deschis, ar fi minunat. O alta observatie a fost faptul ca nu toate forumurile/sectiunile au cate o imagine, iar prin asta sunt parca.., incomplete..

Activitatea forumului:
Activitatea utilizatorilor pe forum nu este prea buna. Spun asta cu mare parere de rau, pentru ca nici subiecte de discutii nu prea vad. Acestia nu au de facto, despre ce discuta. Abia de a fost postat astazi un mesaj, si acela format din 3 cuvinte. Supărat
Ar fi o urgenta in cazul dumneavoastra de a implementa ceva in acest sens. Incercati sa readuceti forumul la activitate: pentru inceput postati niste tutoriale interesante, niste imagini prin galerie, apoi organizati un concurs cu premii pe cinste si instiintati prietenii despre noutate.

Staff-ul și grupurile forumului:
Vad ca nu pot vizualiza pagina de profil a utilizatorilor pentru ca i-a fost deformata template-ul. Totusi, accesand paginile grupurilor am observat ca nu aveti decat un moderator, si acela cu 3 mesaje postate. Ar fi nevoie si de un staff mai numeros, pentru ca fara acesta nu veti avea niciodata idei pentru forum, nu veti avea cu cine sa va consultati in diferite situatii etc.

Originalitate și conținut:
Am ajuns si aici... Iata si motivul pentru care v-am sfatuit mai sus sa alegeti o alta culoare pentru aceasta tema, si anume: actuala este folosita de mai multe forumuri. Anume din acest motiv, as prefera ceva cat de cat mai diferit. Forumul ar putea creste la acest capitol daca ati tine cont si de celelalte sfaturi. Asa ca, puneti-va pe treaba. Foarte fericit

Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.

Cod:
[center][size=19][color=#1675BC][b][font=Trebuchet MS]Revizuire: D World Oficial[/font][/b][/color][/size][/center]

[font=Trebuchet MS][size=15][color=red][b]Primele impresii:[/b][/color][/size] [/font]
Primele impresii..? Hmm, acestea mi-au fost determinate, pe linii mari, de aspectul general al forumului, si au fost unele pozitive. Imi place ca ati ales sa converiti o tema IPB si ca ati reusit sa faceti asta fara a crea prea multe bug-uri pe forum. Totusi, am niste obiectii la alegerea categoriilor pentru unele forumuri. Aici ma refer mai mult la forumul "Discutii generale", care se afla in categoria "Administrare", dar si la "Comanda o tema", care s-ar potrivi mai mult la categoria "D-World Teme".

[font=Trebuchet MS][size=15][color=darkblue][b]Design și aspect:[/b][/color][/size] [/font]
Cum am spus si mai sus, apreciez alegerea facuta. As fi vrut insa, sa ma surprindeti cu niste culori mai vii. Nu spun ca trebuie de schimbat tema, dar m-am gandit la schimbarea culorii acesteia. Daca ati putea atribui temei un verde, de preferat deschis, ar fi minunat. O alta [i]observatie[/i] a fost faptul ca nu toate forumurile/sectiunile au cate o imagine, iar prin asta sunt parca.., incomplete..

[font=Trebuchet MS][size=15][color=olive][b]Activitatea forumului:[/b][/color][/size] [/font]
Activitatea utilizatorilor pe forum nu este prea buna. Spun asta cu mare parere de rau, pentru ca nici subiecte de discutii nu prea vad. Acestia nu au de facto, despre ce discuta. Abia de a fost postat astazi un mesaj, si acela format din 3 cuvinte. :(
Ar fi o urgenta in cazul dumneavoastra de a implementa ceva in acest sens. Incercati sa readuceti forumul la activitate: pentru inceput postati niste tutoriale interesante, niste imagini prin galerie, apoi organizati un concurs cu premii pe cinste si instiintati prietenii despre noutate.

[font=Trebuchet MS][size=15][color=indigo][b]Staff-ul și grupurile forumului:[/b][/color][/size] [/font]
Vad ca nu pot vizualiza pagina de profil a utilizatorilor pentru ca i-a fost deformata template-ul. Totusi, accesand paginile grupurilor am observat ca nu aveti decat un moderator, si acela cu 3 mesaje postate. Ar fi nevoie si de un staff mai numeros, pentru ca fara acesta nu veti avea niciodata idei pentru forum, nu veti avea cu cine sa va consultati in diferite situatii etc.

[font=Trebuchet MS][size=15][color=darkred][b]Originalitate și conținut:[/b][/color][/size][/font]
Am ajuns si aici... Iata si motivul pentru care v-am sfatuit mai sus sa alegeti o alta culoare pentru aceasta tema, si anume: actuala este folosita de mai multe forumuri. Anume din acest motiv, as prefera ceva cat de cat mai diferit. Forumul ar putea creste la acest capitol daca ati tine cont si de celelalte sfaturi. Asa ca, puneti-va pe treaba. :D

[size=9][color=red][b]Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.[/b][/color][/size]

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Strawberry Fields
Data de inscriere : 13/07/2012
Multumiri : 78
Niciun avertisment

http://beatles.forummo.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de VeteraNNN la data de Sam 29 Dec - 8:04

SGSS mas apuca de treaba dar nu am cu cine am avut 3 moderatori 2 administratori si au avut 1 zi 2 si nu au mai activat, in privinta temei imi place ideea ta, cred am sa incerc sa fac sau sa aduc ceva modificari la culorile temei.
Va multumesc tuturor de sfaturi.

Sarbatori fericite, si un an nou plin de bucurii.
La Multi Ani.

Ultima editare efectuata de catre VeteraNNN in Sam 29 Dec - 9:23, editata de 1 ori

VeteraNNN
Membru activ

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Sam 29 Dec - 9:12

Ma bucur ca v-am putut ajuta. Icon salut