WeBB Design

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat WeBB Design

Mesaj Scris de Kevin la data de Dum 3 Iun - 12:51

Numele forumului: WeBB Design
Adresa forumului: http://webb-design.wikiforum.net/
Categoria din care face parte forumul*: Grafica
Data de creare a forumului: 17.04.2012
Tipul de analizare dorita**: Simpla

Kevin
Membru activ

masculin

Varsta : 22
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 20/05/2012
Multumiri : 1
Membru exclus

http://inedit-gfx.wikiforum.net/

Sus In jos

Terminat Re: WeBB Design

Mesaj Scris de Keir la data de Dum 3 Iun - 13:29

Revizuire oficiala simpla: WeBB Design

Design si aspect:

Organizarea forumurilor si a categoriilor:

Activitatea membrilor si a staff-ului:

Originalitate:

Modul de scriere corecta in limba romana:

Concluzii:

• Forumul este pe calea cea bună. Am să încep pe rând, prin a vă spune că nu îmi place faptul că originalitatea lui este foarte scăzută. Tema actuală poate fi găsită de oricine, iar index-ul nu se află numai pe forumul dvs., ci și pe altul.
  • Descrierea categoriilor îmi place. O descriere detaliată, cum multe forumuri nu o au. Ce-i drept, nu ar fi rău dacă ați fi mai atent la acorduri și ați acorda mai mult timp redactării corecte.
  • Staff-ul este activ, nimic de zis. Observ că grupurile staff-ului nu sunt goale, fapt ce m-a determinat să cresc nota.
  • Forumurile și categoriile sunt organizate bine. Puțin vă mai lipsește pentru a căpăta nota 10. Îmi place faptul că ați reușit să introduceți pentru fiecare forum în parte câte un icon, sugestiv.
  • Ca o concluzie de final, încercați să mai lucrați la originalitatea aspectului. Căutați să veniți cu ceva nou, cu ceva ce nu se află și pe alte site-uri de gen. Utilizatorii mereu caută ceva nou. A face cu ochiul

Nota finala a forumului: 7.4

Codul revizuirii:
Cod:
[center][img]http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/webb_d10.png[/img]
[spoiler]http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/webb_d10.png[/spoiler][/center]

[justify][color=green][b][size=14]Design si aspect: [hide]7/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=darkred][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=blue][b][size=14]Activitatea membrilor si a staff-ului: [hide]8/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=orange][b][size=14]Originalitate: [hide]5/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=red][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: [hide]8/10[/hide][/size][/b][/color]

[color=black][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color]

[list][*]Forumul este pe calea cea bună. Am să încep pe rând, prin a vă spune că nu îmi place faptul că originalitatea lui este foarte scăzută. Tema actuală poate fi găsită de oricine, iar index-ul nu se află numai pe forumul dvs., ci și pe altul.
[*]Descrierea categoriilor îmi place. O descriere detaliată, cum multe forumuri nu o au. Ce-i drept, nu ar fi rău dacă ați fi mai atent la acorduri și ați acorda mai mult timp redactării corecte.
[*]Staff-ul este activ, nimic de zis. Observ că grupurile staff-ului nu sunt goale, fapt ce m-a determinat să cresc nota.
[*]Forumurile și categoriile sunt organizate bine. Puțin vă mai lipsește pentru a căpăta nota 10. Îmi place faptul că ați reușit să introduceți pentru fiecare forum în parte câte un icon, sugestiv.
[*]Ca o concluzie de final, încercați să mai lucrați la originalitatea aspectului. Căutați să veniți cu ceva nou, cu ceva ce nu se află și pe alte site-uri de gen. Utilizatorii mereu caută ceva nou. ;) [/list]
[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 7.4[/size][/b][/color][/center]
    [hr]
    [/justify]

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 3.07.2012

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Kevin la data de Dum 3 Iun - 13:31

Iti multumesc Keir pentru revizuirea acordata.

Kevin
Membru activ

masculin

Varsta : 22
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 20/05/2012
Membru exclus

http://inedit-gfx.wikiforum.net/

Sus In jos

Mesaj Scris de |Mihnea| la data de Lun 4 Iun - 23:42

Revizuire: WeBB Design

Spoiler:
Cod:
[center][size=19][color=#1675BC][b][font=Trebuchet MS]Revizuire: WeBB Design[/font][/b][/color][/size][/center]

[size=15][color=red][b]Primele impresii:Impresia despre forum este una foarte buna :)[/b][/color][/size]

[size=15][color=darkblue][b]Design și aspect:Designul este unul foare frumos deasemenea si aspectul.Apreciez faptul ca ati pastrat copyright-ul temei[/b][/color][/size]

[size=15][color=olive][b]Activitatea forumului:Activitatea forumului cam lasa de dorit deoarece membri nu prea activeaza.[/b][/color][/size]

[size=15][color=indigo][b]Staff-ul și grupurile forumului:Membri staff-ului sunt destul de activi deoarece este un Administrator si 2 Moderatori[/b][/color][/size]

[size=15][color=darkred][b]Originalitate și conținut:Originalitatea si continutul este destul de ok pentru un forum  de desiign dupa parerea mea.[/b][/color][/size]

[size=9][color=red][b]Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.[/b][/color][/size]
Primele impresii:Impresia despre forum este una foarte buna Fericit

Design și aspect:Designul este unul foare frumos deasemenea si aspectul.Apreciez faptul ca ati pastrat copyright-ul temei

Activitatea forumului:Activitatea forumului cam lasa de dorit deoarece membri nu prea activeaza.

Staff-ul și grupurile forumului:Membri staff-ului sunt destul de activi deoarece este un Administrator si 2 Moderatori

Originalitate și conținut:Originalitatea si continutul este destul de ok pentru un forum de desiign dupa parerea mea.

Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.

|Mihnea|
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 19
Localizare : Baicoi,Prahova,Romania
Data de inscriere : 04/06/2012
Multumiri : 0
Membru exclus

http://board.playogame.com

Sus In jos

Mesaj Scris de L! la data de Mar 5 Iun - 10:09

Cod revizuire:
Cod:
[center][size=19][color=#1675BC][b][font=Trebuchet MS]Revizuire: WeBB Design[/font][/b][/color][/size][/center]

[size=15][color=red][b]Primele impresii:[/b][/color][/size]
[list][*]Primele mele impresii au fost diferite una de alta, pentru că nu pot să spun faptul că forumul are doar parți pozitive.
[*]M-a impresionat pagina de start, dar cred că nu e cea mai buna alegere, avănd în vedere că se regăsește și pe alte forumuri. Totuși, dacă e să vorbim strict despre index, atunci vă pot spune că m-a cucerit simplitatea lui. Design-ul forumului și a portalului nu este unul satisfăcător dupa mine. Cred că se putea găsi sau crea o tema mult mai frumoasă.
[*]Partea negativă a acestui forum este că, deși forumul se axează și pe coding (ca criteriu secund), nu cred că este bine acest lucru. Sfatul meu e să lăsați acest criteriu, și să vă axați numai pe arta digitală.[/list]

[size=15][color=darkblue][b]Design și aspect:[/b][/color][/size]
[list][*]Cum am spus și mai sus, template-ul folosit e bine ales, dar nu perfect. O pagină HTML simplă și elegantă, dar care se mai găsește pe alte forumuri. Dacă vă decideți să o schimbați, încercați să căutați una la fel de simplă și frumoasă, dar care să nu se regăsească pe vreun alt forum.
[*]Aș putea genera aceleași discuții despre pagina de forum, și anume că se regăsește (și mai mult) pe alte forumuri.
[*]Verificând numele forumurilor, am observat prea multe prescurtări în denumirile acestora. Iar la descrierile lor, nu mi-au plăcut unele cuvinte, fraze... Aici vreau să vă atrag atenția asupra cuvintelor străine la numărul de plural sau articulate cu articol hotărât, care se scriu prin "-" (liniuță) și nu de mânuță (logo-uri, staff-ul etc.).
(Ma scuzați pentru lecțiile de română :lol:)[/list]

[size=15][color=olive][b]Activitatea forumului:[/b][/color][/size]
[list][*]Activitatea forumului, pe prim plan, este pe calea cea bună. Dar am și niște restricții la acest capitol, despre care voi vorbi în continuare...
[*]Văd că aproape 50% dintre mesajele forumului se află la categoria cu discuții diverse, ceea ce lasă de dorit pentru a vă felicita cu aplauze.
[/list]

[size=15][color=indigo][b]Staff-ul și grupurile forumului:[/b][/color][/size]
[list][*]Aici pot să vă felicit pentru faptul că aveți grijă să îndemnați sau motivați membrii echipei la postarea pe forum. Am verificat profilurile tuturor membrilor staff-ului, și nu am vazut nici unul cu un număr de mesaje scăzut. Ba din contra, unii vor să ajungă tot mai sus.
[*]Partea negativă a acestui capitol, este că grupul de Asistenți ai forumului, este gol. Încercați să gasiți 2 asistenți care să se ocupe de secțiunea lor.
[/list]

[size=15][color=darkred][b]Originalitate și conținut:[/b][/color][/size]
[list][*]Originalitatea forumului nu este chiar buna, având în vedere că e un forum, ca toate celelalte. Chiar nu înțeleg de ce pe forumgratuit a devenit un "obicei" la creare forumurilor de suport pentru platforma forumgratuit. Deja întâlnesc forumuri pe aceasa tema de discuție, cu un staff care habar nu are despre ce înseamnă HTML. Aceste cuvinte nu vi se adresează dvs., dar am spus asta pentru a vă îndemna să rămâneți pe tema pe care o dominați - design-ul.
[*]Când am deschis secțiunea de tutoriale software, și vizionat câteva dintre ele nu am mai avut [i]chef[/i] să merg mai departe spre vizionarea altora. Dacă doriți ca forumul dvs. să se numească original, cu conținut original, renunțați la ideea de a mai lua ceea ce gasiți în altă parte. Tutorialele care nu vă aparțin le puteți șterge, pentru că, de unde știți că nu sunt protejate de copyright?
[/list]

[size=9][color=red][b]Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.[/b][/color][/size]

Primele impresii:
  • Primele mele impresii au fost diferite una de alta, pentru că nu pot să spun faptul că forumul are doar parți pozitive.
  • M-a impresionat pagina de start, dar cred că nu e cea mai buna alegere, avănd în vedere că se regăsește și pe alte forumuri. Totuși, dacă e să vorbim strict despre index, atunci vă pot spune că m-a cucerit simplitatea lui. Design-ul forumului și a portalului nu este unul satisfăcător dupa mine. Cred că se putea găsi sau crea o tema mult mai frumoasă.
  • Partea negativă a acestui forum este că, deși forumul se axează și pe coding (ca criteriu secund), nu cred că este bine acest lucru. Sfatul meu e să lăsați acest criteriu, și să vă axați numai pe arta digitală.

Design și aspect:
  • Cum am spus și mai sus, template-ul folosit e bine ales, dar nu perfect. O pagină HTML simplă și elegantă, dar care se mai găsește pe alte forumuri. Dacă vă decideți să o schimbați, încercați să căutați una la fel de simplă și frumoasă, dar care să nu se regăsească pe vreun alt forum.
  • Aș putea genera aceleași discuții despre pagina de forum, și anume că se regăsește (și mai mult) pe alte forumuri.
  • Verificând numele forumurilor, am observat prea multe prescurtări în denumirile acestora. Iar la descrierile lor, nu mi-au plăcut unele cuvinte, fraze... Aici vreau să vă atrag atenția asupra cuvintelor străine la numărul de plural sau articulate cu articol hotărât, care se scriu prin "-" (liniuță) și nu de mânuță (logo-uri, staff-ul etc.).
    (Ma scuzați pentru lecțiile de română Râs)

Activitatea forumului:
  • Activitatea forumului, pe prim plan, este pe calea cea bună. Dar am și niște restricții la acest capitol, despre care voi vorbi în continuare...
  • Văd că aproape 50% dintre mesajele forumului se află la categoria cu discuții diverse, ceea ce lasă de dorit pentru a vă felicita cu aplauze.

Staff-ul și grupurile forumului:
  • Aici pot să vă felicit pentru faptul că aveți grijă să îndemnați sau motivați membrii echipei la postarea pe forum. Am verificat profilurile tuturor membrilor staff-ului, și nu am vazut nici unul cu un număr de mesaje scăzut. Ba din contra, unii vor să ajungă tot mai sus.
  • Partea negativă a acestui capitol, este că grupul de Asistenți ai forumului, este gol. Încercați să gasiți 2 asistenți care să se ocupe de secțiunea lor.

Originalitate și conținut:
  • Originalitatea forumului nu este chiar buna, având în vedere că e un forum, ca toate celelalte. Chiar nu înțeleg de ce pe forumgratuit a devenit un "obicei" la creare forumurilor de suport pentru platforma forumgratuit. Deja întâlnesc forumuri pe aceasa tema de discuție, cu un staff care habar nu are despre ce înseamnă HTML. Aceste cuvinte nu vi se adresează dvs., dar am spus asta pentru a vă îndemna să rămâneți pe tema pe care o dominați - design-ul.
  • Când am deschis secțiunea de tutoriale software, și vizionat câteva dintre ele nu am mai avut chef să merg mai departe spre vizionarea altora. Dacă doriți ca forumul dvs. să se numească original, cu conținut original, renunțați la ideea de a mai lua ceea ce gasiți în altă parte. Tutorialele care nu vă aparțin le puteți șterge, pentru că, de unde știți că nu sunt protejate de copyright?

L!
Membru activ

masculin

Varsta : 23
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/04/2012
Membru exclus

http://www.ldevelopment.org/

Sus In jos

Mesaj Scris de Mitza. la data de Mar 5 Iun - 10:47

Primele impresii:
  • In primul rand nu imi place numele, pentru ca numele trebuie si el sa aiva un strop de originalitate.
  • Pagina de start este una simpla si draguta, partea rea este ca o regasim si pe alte forumuri.

Design și aspect:
  • Designul este ok, nu imi place ca ati incercat sa va luati dupa un alte forumuri si ati introdus in header acele butoane de socializare si acea casuta de logare cu tot cu acel avatar.
  • Logoul este redimensionat si nu apare deloc bine (ma refer la cel din forum)
  • Chiar daca tema este facuta de mine, nu imi place ca ati incercat sa modificati ce era mai forumos la ea, la statistici ati modificat tabelul cu unul pe negru, care nu se potriveste deloc.
  • Va felicit ca ati pastrat copyright-ul temei !

Activitatea forumului:
  • Activitate este, aveti 79 de membri stransi intr-un timp foarte scurt.
  • Observ ca aveti un numar mare de mesaje, dar ma nemultumeste ca sunt facute in sectiunea de discutii.

Staff-ul și grupurile forumului:
  • Observ ca staff-ul are un numar mare de mesaje, dar cum am zis mai sus, ele sunt facute in sectiunea de discutii.
  • Toate grupurile sunt ocupate, inafara de cel de asistenti, ar trebui sa gasiti 2-3 asistenti si totul ar fi perfect.

Originalitate și conținut:
  • La originalitate stati prost. Sunt multe tutoriale copiate de pe alte forumuri.
  • Va sfatuiesc sa stergeti tot ce este copiat, altfel, in timp o sa pierdeti din membri.

Cod:

[size=15][color=red][b]Primele impresii:[/b][/color][/size]
[list][*]In primul rand nu imi place numele, pentru ca numele trebuie si el sa aiva un strop de originalitate.
[*]Pagina de start este una simpla si draguta, partea rea este ca o regasim si pe alte forumuri.
[/list]
[size=15][color=darkblue][b]Design și aspect:[/b][/color][/size]
[list][*]Designul este ok, nu imi place ca ati incercat sa va luati dupa un alte forumuri si ati introdus in header acele butoane de socializare si acea casuta de logare cu tot cu acel avatar.
[*]Logoul este redimensionat si nu apare deloc bine (ma refer la cel din forum)
[*]Chiar daca tema este facuta de mine, nu imi place ca ati incercat sa modificati ce era mai forumos la ea, la statistici ati modificat tabelul cu unul pe negru, care nu se potriveste deloc.
[*]Va felicit ca ati pastrat copyright-ul temei !
[/list]
[size=15][color=olive][b]Activitatea forumului:[/b][/color][/size]
[list][*]Activitate este, aveti 79 de membri stransi intr-un timp foarte scurt.
[*]Observ ca aveti un numar mare de mesaje, dar ma nemultumeste ca sunt facute in sectiunea de discutii.[/list]

[size=15][color=indigo][b]Staff-ul și grupurile forumului:[/b][/color][/size]
[list][*]Observ ca staff-ul are un numar mare de mesaje, dar cum am zis mai sus, ele sunt facute in sectiunea de discutii.
[*]Toate grupurile sunt ocupate, inafara de cel de asistenti, ar trebui sa gasiti 2-3 asistenti si totul ar fi perfect.
[/list]
[size=15][color=darkred][b]Originalitate și conținut:[/b][/color][/size]
[list][*]La originalitate stati prost. Sunt multe tutoriale copiate de pe alte forumuri.
[*]Va sfatuiesc sa stergeti tot ce este copiat, altfel, in timp o sa pierdeti din membri.
[/list]

Mitza.
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 20
Localizare : Râmnicu Vâlcea
Data de inscriere : 01/06/2012
Multumiri : 0
Membru exclus

http://graphic-vision.forumhit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Kevin la data de Mar 5 Iun - 18:50