Revizuire VIFLORI`S-UN FORUM CU IZ ESOTERIC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire VIFLORI`S-UN FORUM CU IZ ESOTERIC

Mesaj Scris de VioB la data de Lun 13 Dec - 12:21

Numele forumului:VIFLORI`S-UN FORUM CU IZ ESOTERIC
Adresa forumului:http://dina.forumgratuit.ro/index.htm
Categoria din care face parte forumul:Stiinta si Cunoastere-Astrologie-Paranormal
Data de creare a forumului:Joi 19 Nov 2009 - 14:13
Tipul de analizare dorita:simpla

Va multumesc anticipat!

VioB
Membru Forumgratuit

feminin

Localizare : Arad
Data de inscriere : 21/11/2009
Multumiri : 0
2 avertismente

http://vvvv.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire VIFLORI`S-UN FORUM CU IZ ESOTERIC

Mesaj Scris de Louk la data de Dum 19 Dec - 22:35

Revizuire oficiala simpla: VIFLORI`S-UN FORUM CU IZ ESOTERIC

Design si aspect: 3/10

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 4/10

Activitatea membrilor si a staff-ului: 5/10

Originalitate: 6/10

Modul de scriere corecta in limba romana: 5/10

Concluzii:
O parere foarte proasta despre forum. Este plin de coduri ce ingreuneaza incarcarea primei pagini, culorile nu se potrivesc deloc, organizarea lasa de dorit pentru ca este o amestecatura intr-o singura categorie, activitatea membrilor este pe masura aspectului si a designului, iar modul de scriere corecta in limba romana e la fel de critic ca si celelalte criterii. Va sfatuiesc sa schimbati radical aspectul si organizarea pentru ca si celelalte criterii sa poata evolua. Mi se pare mare si nota 4.60, sincer. Supărat

Nota finala a forumului: 4.60

Revizuire realizata de Kegan

Data la care puteti solicita o noua analizare: 18 ianuarie 2011.

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum 19 Dec - 22:40

Aspectu cat de cat e OK dar categoriile si forumurile sunt dezordonate nu stiu ce sa zic de forum , mai trebuie lucrat la el si codurile acelea mai mult ingreuneaza forumu si strica in acelas timp aspectu.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de AGent la data de Dum 19 Dec - 23:04

Iti sugerez sa mai scapi de animatii (imagini cu extensia .gif), ai exagerat cu ele si devin obositoare, plus ca ingreuneaza incarcarea paginii.
Mai lucreaza la tema, apreciez ca incerci ceva original dar daca nu te pricepi, pe hitskin poti gasi teme dragute. Cu timpul poate vei avansa si vei invata cum poti face o tema proprie reusita.
Incearca sa folosesti mai putine culori, probabil esti o persoana vesela pe care o reprezinta o multitudine de culori, dar forumul trebuie sa fie pe placul tuturor.
Am depistat un numar mare de greseli de scriere, dar ma bucur ca nu am gasit limbaj de tip CHAT/SMS.
In rest iti doresc mult noroc cu forumul si sa nu te lasi de el! A face cu ochiul
Este lucru mare ca mai face cineva forumuri despre altceva inafara de counter strike, fifa, photoshop, metin, sau mai nou forumuri ce ofera "suport" HTML / CSS. (ma refer la cele ce ofera suport de proasta calitate)

AGent
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/05/2010
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Dum 19 Dec - 23:25

Haha, chiar ma uitam la forum in timp ce a fost postat mesajul lui Kegan.
Mie imi pare rau ca ai primit o nota atit de mica. Forumuri mai putin active au primit note mari, probabil din cauza aspectului grafic mai elaborat. Insa utilizatorii se pare ca nu tin cont atit de mult de aspectul grafic pentru ca forumul imi pare mai activ decit alte forumuri notate mai bine. Deci nu te descuraja!
Sint si parti bune, ideea in sine si specializarea forumului, aspectul vesel desi tema este intunecata, guestbook-ul... Imi place ideea meniului de navigare. Si temele de discutii abordate sint bine alese. Din pacate nu am putut citi nimic din topicuri... voiam sa vad daca si utilizatorii se simt ca acasa, forumul are un aer primitor si prietenos.
Asa ca daca o sa mentionez doar partile mai putin bune este pentru a vedea ceea ce trebuie imbunatatit si nu pentru a critica la singe.
O greseala de ortografie apare chiar in fereastra de logare de tip pop-up. Si destule altele in descrierile forumurilor.
Nu ai nici un forum accesibil vizitatorilor, ceea ce este un adevarat dezastru pentru vizibilitatea in motoarele de cautare. Cumulat cu regula aceea drastica de a sterge utilizatorii dupa 3 zile nu duce la nimic bun. Poate ti se pare ca ai multi utilizatori si vrei sa ii faci pe cei deja existenti sa scrie. Insa nu o sa mearga. Trebuie sa te gaseasca cei care sint dispusi de la inceput sa scrie. Asa ca macar regulamentul si citeva forumuri generale e necesar sa fie vizibile.
Imi face impresia ca ai o singura categorie, in care ai grupat toate forumurile - un fel de supa cu de toate. Ordinea lor este logica, insa trebuie grupate in cel putin 3 categorii pentru usurinta navigarii.
Clar sint prea multe grupuri de moderatori, si toate cu acelasi nume Frică Daca rangurile sint un fel de premii pentru membri, o idee buna ar fi sa le desfiintezi pe toate ca sa nu creezi discutii, si sa mentii un grup de moderatori invizibil, care sa se ocupe de efectiv moderare. Cu timpul poti crea noi grupuri daca activitatea forumului o cere.
Cu privire la widgeturi...sint un dezastru, intr-adevar. Sint bine alese si potrivite cu forumul tau, nu trebuie sa le stergi. Doar sa le periezi putin. Unul din horoscoape este dublu, mesajul despre filmul zilei este prea lung, nu ai sters redirectionarea din nici un cod, asa ca orice click accidental trimite vizitatorul nevinovat spre diverse alte site-uri. Ai un portal complet nefolosit, e gol-golut. De ce nu muti o parte din elemente in portal in loc de a le tine in mesajul pe pagina de start? (off topic: oracolul cu bila 8 e raspindit pe Facebook, insa functioneaza atit de prost... cred ca te poti lipsi de el fara sa pierzi nimic Râset )
Imaginile categoriilor nu sint unitare, macar sa fie toate animate sau toate statice daca nu au si aceleasi dimensiuni. Bannerul este prea mare. Anuntul defilant arata bine, dar contine nu mai putin de 3 greseli de ortografie Supărat In privinta temei, poate dupa Craciun va fi mai potrivita cu subiectul forumului, in acest moment culorile temei imi amintesc mai mult de Counter Strike decit de astrologie.
Toate aceste sint lucruri care se pot rezolva in citeva zile, ideea si organizarea forumului sint cele care conteaza cel mai mult. Succes!

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 45
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Lun 20 Dec - 0:01

Un design care are nevoie de imbunatatiri destul de mari sincer nu ma atrage la fel si organizarea design-ul este dezordonat la fel e si organizarea.Activitatea este foarte scazuta iar membri nu vor veni.Scrierea nu este prea ok se fac cam multe greseli gramaticale ceea ce "a tras in jos" nota acordata de Kegan.

Sfat:Va sugerez sa va faceti propria tema daca doriti sa impresionati membrii si ca ei sa fie activi,diverse tutoriale,categorii noi etc.

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de VioB la data de Lun 20 Dec - 9:37

Eu va multumesc tuturor pentru toate tipurile de aprecieri si pentru timpul acordat verificarii forumului.
Voi tine cont pe viitor de sugestiile voastre!

Ps.am totusi o mare multumire sufletesca si anume ca Forumul Viflori`s se afla pe locul I la categoria-Stiinta si Cunoastere-Astrologie-Paranormal!Foarte fericit

VioB
Membru Forumgratuit

feminin

2 avertismente

Sus In jos

Mesaj Scris de Louk la data de Lun 20 Dec - 12:34

@VioB a scris:Ps.am totusi o mare multumire sufletesca si anume ca Forumul Viflori`s se afla pe locul I la categoria-Stiinta si Cunoastere-Astrologie-Paranormal!Foarte fericit
Este pe locul I pentru ca acolo se tine cont de numarul de mesaje si de subiecte sau utilizatori. In niciun caz nu se tine cont de aspect, design, ortografie etc. A face cu ochiul

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Matei. la data de Mier 22 Dec - 14:55

Revizuire partiala (Design/Aspect): VIFLORI`S-UN FORUM CU IZ ESOTERIC

Design si aspect: nota 5/10

Concluzii:
Dupa cum pot vedea forumul d-voastra nu se prea axeaza pe design, iar asta cam strica un forum care are un subiect interesant si activitate. Ma mir cum de ruleaza bine forumul la mine pentru ca ati folosit destule coduri care ingreuneaza rularea forumului. La meniu se putea mai bine, am facut si eu odata greseala de a posta doar imagini cu icon-uri, unii membrii nu prea stiu care e rolul unor butoane, stiu ca daca pozitionezi cursorul peste buton apara automat o causta cu un text, dar unii nu au rabdare sa faca asta la fiecare buton si de aceea te sfatuiesc sa folosesti un hover cu un text la fiecare buton sau o bara cat de cat potrivita. Bannerul e imens, mai bine spus wallpaper, arata mai bine la dimeniunile 600x200 ( ex ), iar la icon-uri la fel, prea mari. Cam atat pot spune, nu vreau sa va descurajez ( asta daca luati in considerare spusele mele si celorlalti ). Numai bine.

Nota acordata: 5

Revizuire partiala realizata de Matei.

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Matei.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 24
Localizare : Deva - Nu ofer suport prin mesagerie!
Data de inscriere : 13/11/2009
Multumiri : 2
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de VioB la data de Joi 23 Dec - 8:50

Multumesc Matei pentru sugestii si pentru timpul acordat.
Voi tine cont de ele.
Dupa sarbatori voi face o schimbare majora a designului si nu numai...

Sarbatori fericite tuturor! Foarte fericit

VioB
Membru Forumgratuit

feminin

2 avertismente

Sus In jos

Mesaj Scris de Matei. la data de Joi 23 Dec - 12:50

Nu ai pentru ce, sarbatori fericite Fericit.

Matei.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Matei. la data de Vin 31 Dec - 16:54

=> Arhiva

Matei.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Niciun avertisment

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum