Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Rezolvat Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de campionatuldewhist Mar Feb 16, 2010 1:11 pm

Rezumarea primului mesaj :

Buna,

am citit undeva acest anunt:

There are a few European organisations who are fining community webmasters if they share YouTube hosted video's on their websites. An organisation called Sabam has already fined several websites with fines up to € 999,- for embedding illegal content from YouTube.

Reports tell us that several other organisations are planning to do the same in countries like France, Germany and the UK.

We would like to warn everybody currently in the Netherlands and Belgium that Sabam and Stichting Brein are sueing websites who offer illegal content through YouTube embedded movies.

Este vorba de niste organizatii care dau amenzi webmasterilor care sharuiesc videouri gazduite pe YouTube. Intrebarile mele sunt pt echipa de administrare, in masura sa stie raspunsul. Stim cu totii ca forumurile noastre apartin de un serviciu francez si Franta este una din tarile care e cea mai vehementa tara in lupta pt materialele cu copyright. daca anuntul de mai sus este valabil si o astfel de organizatie ar lua la purecat forumurile nostre atunci am urmatoarele intrebari:

1) Este posibil sa existe amenzi pentru acele forumuri care gazduiesc astfel de linkuri spre videourile YouTube?
2) Daca se pot da aceste amenzi, cine va fii invinuit: serviciul de gazduire forumotion sau administratorul propriu-zis al forumului amendat?

Stiu ca baza de date a forumului creat aici nu ne apartine, de asemenea acces la scripturile php nu avem, noi folosind niste servicii standard. In conditiile astea administratorul e legat de manute in incercarea de a bloca folosirea tagului embedded. Unica solutie a lui ar fi sa roage membrii sa nu foloseasca acest script embedded si sa stearga ceea ce a fost deja facut, ceea ce mie mi se pare incorect.

Astept cu nerabdare raspuns. Aceasta problema o voi ridica si la serviciul de suport englez.
avatar

campionatuldewhist
Membru Forumgratuit

Mesaje : 285
Varsta : 43
Localizare : Dortmund
Data înscrierii : 17/01/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.campionatuldewhist.niceboard.com
campionatuldewhist a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de Louk Vin Feb 19, 2010 3:09 pm

campionatuldewhist a scris:Kegan, sql, asa este cum spuneti. Daca Youtube a fost sesizat ca incalca drepturile de autor, ei scot imediat videoul si asa scapa de proces. Daca il scot, nici pe alte site-uri nu va mai fi vizibil. Dar problema in viitor este ca organizatiile astea vor sa-i lase pe Youtube in pace, sa puna orice tip de video si sa caute site-uri care folosesc aceste coduri embed de la youtube. Asa dau de persoane fizice si acestea nu au pregatirea necesara sa se apere asa cum se apara Youtube. Un fel de capcana. Clar ca daca primesti amenda de la ei nu ar trebui sa o platesti, dar ei spera ca 10% cad in plasa si platesc si asa nu e nevoie de proces. Proces oricum nu isi doresc, ca e lung si nu prea pot castiga.
Nu la asta m-am referit. Daca utilizatorul X are un video oficial, protejat de lege, stiind ca de pe Youtube il poate lua oricine, nu-l mai posteaza acolo. Asta e ideea. Se protejeaza singur. A face cu ochiul Daca nu ma insel, chiar in conditiile de utilizare este specificat asta: odata ce postati video-ul pe Youtube va dati acordul ca acesta sa fie postat si pe alte site-uri ce pot folosi embed-ul dvs..
Louk

Louk
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 9392
Localizare : România - o ţară din ce în ce mai ocupată.
Data înscrierii : 25/04/2009
Mulțumiri : 172
Mozilla Firefox phpBB3

https://help.forumgratuit.ro/
Louk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de Luky Vin Feb 19, 2010 10:41 pm

Am primit raspuns de la Typlo si el a spus ca nu a auzit despre asa ceva dar si daca ar fi vreodata o problema de acest gen firma va plati amenda, deci Forumgratuit, nu fondatorul unui astfel de forum.


Cat despre codul embedded de pe Youtube, exista o optiune ca sa fie dezactivat acel cod daca nu vrei ca altcineva sa il puna pe site-ului sau. Nu este nevoie sa vorbesti cu nimeni, Codul embedded poate fi dezactivat de catre cel care la uplodat A face cu ochiul iar daca codul embedded este dezactivat nici BB tag-ul [youtube] nu va mai functiona
Luky

Luky
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3467
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 27/12/2007
Mulțumiri : 25
Internet Explorer phpBB3

Luky a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de Vizitato Vin Feb 19, 2010 11:13 pm

Luky a scris:Cat despre codul embedded de pe Youtube, exista o optiune ca sa fie dezactivat acel cod daca nu vrei ca altcineva sa il puna pe site-ului sau. Nu este nevoie sa vorbesti cu nimeni, Codul embedded poate fi dezactivat de catre cel care la uplodat A face cu ochiul iar daca codul embedded este dezactivat nici BB tag-ul [youtube] nu va mai functiona

He he, exact ce am zis si eu Noroc
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de campionatuldewhist Sam Feb 20, 2010 11:47 pm

Multumesc Luky pt raspuns. Este exact ce mi-am dorit sa aflu si cum am presupus ca va fi.

Legat de partea a doua a raspunsului, este asa cum spui tu o optiune a celui ce uploadeaza pe Youtube. Dar cati dintre userii Youtube fac asta si cum poti tu controla userii forumului tau sa nu foloseasca exact acele videoclipuri fara cod embedded dezactivat. Partea asta de raspuns nu tine de administratorul unui forum forumotion, dar este bine de stiut.

Multumesc si lui slg pt acelasi raspuns dat.

Dpmdv subiectul e rezolvat.
avatar

campionatuldewhist
Membru Forumgratuit

Mesaje : 285
Varsta : 43
Localizare : Dortmund
Data înscrierii : 17/01/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.campionatuldewhist.niceboard.com
campionatuldewhist a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de Vizitato Dum Feb 21, 2010 12:32 am

Cu placere A face cu ochiul
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de NiKe Dum Feb 21, 2010 2:27 am

Da cum a spus si sLg, am vazut si eu dar am avzut mai multe videouri pe youtube cu ce am cautat eu si am dat pe care leam gasit si nici un cod embed
NiKe

NiKe
Membru Forumgratuit

Mesaje : 318
Varsta : 27
Data înscrierii : 30/05/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://codinggfx.forumz.ro
NiKe a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de Lycan Vin Ian 13, 2012 8:58 pm

topic rezolvat
avatar

Lycan
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 3146
Localizare : Karaibe
Data înscrierii : 21/10/2011
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://netuts.forumz.ro
Lycan a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Youtube si drepturi de furnizare a codurilor embedded

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Continut sponsorizat a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum