Adaugare widget care sa citeasca fluxurile RSS Feed de pe diverse site-uri ce au o astfel de optiune implementata in sistem

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sunteti de acord cu ideea de implementare a unui widget cititor de RSS feed?

92% 92% 
[ 55 ]
8% 8% 
[ 5 ]

Total voturi : 60

Terminat Adaugare widget care sa citeasca fluxurile RSS Feed de pe diverse site-uri ce au o astfel de optiune implementata in sistem

Mesaj Scris de Louk la data de Joi 23 Iul - 14:22

Rezumarea primului mesaj :

Pentru inceput, va rog sa cititi cu atentie mesajul, si apoi, daca doriti sa votati, sa o faceti in conditii normale: sa argumentati fiecare vot!

Ce este un RSS feed? RSS este o familie de formate de fluxuri web, specificate în XML și folosite pentru Web syndication. RSS este folosit (printre altele) pentru știri, webblog-uri și podcasting (definitie oferita de Wikipedia).

De ce ar fi util un astfel de widget? Utilitatea acestuia ar consta in faptul ca utilizatorii ar putea afisa in forum sau portal ultimele articole aparute pe un anumit forum / blog sau site, astfel urmarind in permanenta articolele postate de acel autor. In plus, recomanda si cititorilor acele articole prin afisarea link-urilor catre acestea. A face cu ochiul

Cum arata mai exact un astfel de cititor de RSS feed? Pentru a va da seama mai exact, luam exemplele evidente din Forumgratuit.ro:

1. Modelul din pagina de start a Forumgratuit.ro:

Se poate observa clar ca aici apar ultimele actualizari postate in sectiunea din forum, "Anunturi si Actualizari".

2. Modelul din panourile de administrare ale noastre:

Si aici se vede ca imediat ce se posteaza un subiect in forumul "Anunturi si actualizari" din forumul de suport, titlurile insotite de link-uri apar afisate in pagina de start a panoului de administrare. A face cu ochiul

Ce fel de site-uri ar accepta un astfel de "cititor de articole recente"? Sunt acceptate orice site-uri care au in dotare o optiune de RSS Feed. Astfel (in cazul forumurilor noastre), un utilizator va putea urmari chiar pe forumul personal ultimele subiecte postate pe forumul X. Foarte fericit

In concluzie, va multumesc anticipat pentru ca ati citit intregul mesaj si ca veti vota argumentand concret optiunea aleasa. A face cu ochiul
Noroc

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Terminat Re: Adaugare widget care sa citeasca fluxurile RSS Feed de pe diverse site-uri ce au o astfel de optiune implementata in sistem

Mesaj Scris de Gassy la data de Dum 18 Sept - 22:41

Sincer, are avantaje, dar nu pare de a fi foarte utila, ma abtin de la vot! Foarte fericit

Gassy
Membru activ

masculin

Varsta : 21
Localizare : Forumgratuit!
Data de inscriere : 11/08/2011
Multumiri : 0
Membru exclus

Sus In jos

Terminat Re: Adaugare widget care sa citeasca fluxurile RSS Feed de pe diverse site-uri ce au o astfel de optiune implementata in sistem

Mesaj Scris de deathFX la data de Dum 18 Sept - 23:09

Eu votez da .Ideea chiar este inteligenta

deathFX
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată!
Data de inscriere : 17/09/2011
Membru exclus

http://graphicarhive.forumhit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Emanuel. la data de Lun 19 Sept - 9:23

Am sa votez si eu DA, dar cred ca nu se va si aplica aceasta "optiune"....

Emanuel.
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 10
Data de inscriere : 24/04/2011
2 avertismente

http://onlinesupport.wikiforum.net

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin 6 Ian - 20:04

Foarte buna ideea Kegan. Nu am nimic de adaugat in legatura cu aceasta propunere. Fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Coddy la data de Sam 7 Ian - 18:22

@Zack. a scris:Se poate realiza asa ceva, insa ai nevoie de ceva cunostiinte de coding, insa ar fi mai interesant ca totul sa fie automat, din panou. Am votat da
Probabil, dar ar ai avea nevoe de multe batai de cap. Am votat DA! Fericit

Coddy
Membru activ

masculin

Varsta : 66
Localizare : ...
Data de inscriere : 07/01/2012
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Magic Viv la data de Sam 7 Ian - 18:26

Nu este nevoie neapărată,mai bine s-ar folosii timpul pentru ceva mai util,dar mă rog ,votez DA.

Magic Viv
Membru activ

masculin

Varsta : 22
Localizare : Nu ofer suport prin Mesaj Privat sau pe messenger.
Data de inscriere : 31/03/2011
Membru exclus

http://code.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de unchiasu98 la data de Sam 7 Ian - 19:30

Sunt deacord ... DA sa fie

unchiasu98
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 18
Localizare : Telega
Data de inscriere : 13/10/2011
1 avertisment

http://metin2-cstrike.hitforum.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Joi 14 Feb - 13:27

Sugestie mai veche de 1 an. Inchisa si arhivata.

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 45
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare