Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Rezolvat Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Pandy Sam Mar 21, 2009 1:50 pm

Rezumarea primului mesaj :

Observ cu stupoare ca in momentul in care sunt 3 (exemplu) topicuri in care sunt mesaje noi, apar cu alta culoare. Pana aici totul este normal, intru intr-unul dintre ele, citesc mesajul nou si cand revin pe pagina principala nu mai apar celelalte 2 topicuri in care s-a vorbit recent. Aceasta este o problema de la mine sau in general ? Daca este problema doar de la mine, se poate rectifica ?

Multumesc
Pandy

Pandy
Membru Forumgratuit

Mesaje : 38
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 03/02/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://www.tircuarcul.wikiforum.ro
Pandy a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Vizitato Dum Mar 22, 2009 10:56 am

Tot eu, 1960 a scris:........E un ajutor destul de mic, acea lista, daca ai un forum cu postatori activi ( ba un cuvint, ba un emo, in post,) acea lista nu va poate arata toate mesajele necitite din forum.......

Nu am recomandat ca inlocuitor al iconului ceea ce am scris, doar va spun ce fac eu.
Sigur, cum am scris mai sus ( vezi si fragmentul de citat ), in cazul unor forumuri proaste, fara useri ( ca al meu de exemplu !), sunt usor de urmarit subiectele noi, ptr ca acestea nu depasesc numarul maxim de subiecte recente ce pot fi afisate in acea lista.
In cazul unui forum ( ex, un forum de aiurea, plin de bazaconii, unde se posteaza de dragul de a-si vedea scrisul - cuvintul scris , mai bine spus !), acea lista nu ajuta cu absolut nimic.
Ar trebui sa fie extinsa la afisarea a 100 de subiecte, sau mai mult, ptr a cuprinde toate bazaconiile ce apar ca subiecte noi.
Iar a opta pentru ce spune leoiri23, in pct. 3, este imposibil, pentru toate mesajele, si , daca ar fi totusi posibil, as vrea sa il intreb pe cel ce va incerca, dupa o saptamina , cum se simte, dupa bombardamentul de pop-up, mesaje private, mail-uri, si ce o mai primi el pe acolo.
De aceea , eu astept la fel de cuminte ca si voi, si de mult mai mult timp.
Acum, m-am exteriorizat , din nou, fiindca s-a "reinviat" problema, prin acest nou topic.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de ezlidor Dum Mar 22, 2009 11:57 am

Teoretic vorbind, din cate stiu eu (si imi cer scuze daca gresesc, dar asa stiu) ... aceasta problema este cauzata de cookies-ul din PC-ul dvs. , ceea ce deregleaza conectarea la anumite site-uri / forumuri ... in cazul dvs. dupa o simpla vizita a unui totic, PC-ul dvs. (mai bine spus, cred, browserul) recunoaste ca fiind toate citite.
Poate fi si o problema de la RSS


EDIT:
Vedeti daca nu aveti vre-un pop-up blocker instalat
(IE: tools--->internet options---->privacy)


SAU Setati always accept cookies

Mozilla Firefox (1.0 final release and earlier)
1. Go to the "Tools" menu.
2. Select "Options".
3. Select the "Privacy" icon in the left panel.
4. Check the box corresponding to "Allow sites to set cookies".
5. Click "OK" to save changes.

Netscape 7.1/Mozilla 5.0
1. Select "Preferences" from the Edit menu.
2. Click on the arrow next to "Privacy & Security" in the scrolling window to expand.
3. Under "Privacy & Security", select "Cookies."
4. Select "Enable all cookies".
5. Click "OK".

Microsoft Internet Explorer 6.0+
1. Select "Internet Options" from the Tools menu.
2. Click on the "Privacy" tab.
3. Click the "Default" button (or manually slide the bar down to "Medium") under "Settings".
4. Click "OK".

Microsoft Internet Explorer 5.x
1. Select "Internet Options" from the Tools menu.
2. Click on the "Security" tab.
3. Click the "Custom Level" button.
4. Scroll down to the "Cookies" section.
5. To enable:
- Set "Allow cookies that are stored on your computer" to "Enable".
- Set "Allow per-session cookies" to "Enable".
6. Click "OK".

Microsoft Internet Explorer 4.x
1. Select "Internet Options" from the View menu.
2. Click on the "Advanced" tab.
3. Scroll down to find "Cookies" within the "Security" section.
4. To enable:
- Select "Always accept cookies".
5. Click "OK".

Netscape Communicator 4.x
1. Select "Preferences" from the Edit menu.
2. Find the "Cookies" section in the "Advanced" category.
3. To enable:
- Select "Accept all cookies" (or "Enable all cookies").
4. Click "OK".
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Ina Dum Mar 22, 2009 12:40 pm

Ezlidor, iti multumesc inca odata. Eu nu te-am contrazis, din contra. Intr-adevar, statistic vorbind, userii mei folosesc IE in mare majoritate, mai am care folosesc Mozilla si eu folosesc de ani buni Opera. Butonul probabil ca are un rost odata ce a fost pus acolo. Pacat ca nu s-a vorbit nicaieri mai mult despre el. Problema semnalata de 1960, si aici sint de acord, este ca de fiecare data cind il folosim trebuie sa ne logam din nou.

Off Topic: Nu vreau sa intru in contradictie cu tine,1960, totusi vreau sa subliniez ca nu exista numai cele doua categorii de forumuri mentionate de tine, mai exista si forumuri unde se scrie mult, fie pentru ca sint multi useri, fie pentru ca sint multe informatii interesante care indeamna la comentarii.

On Topic: Am activat pe un forum facut in SMF, acolo era un buton foarte bun: "Mesaje necitite de la ultima autentificare". Acesta ar rezolva problema de mai sus. Voi deschide un sondaj privind adaugarea acestui buton, chiar acum.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de ezlidor Dum Mar 22, 2009 1:08 pm

Asta e si rolul link-ului " Sterge cookies pe forum " => Eliminarea cookies-urilor ...

Am o intrebare: Cand reinstalezi un soft sau windowsul ... nu se restarteaza PC-ul ? ... asa e si cu deconectarea de pe forum. Sper sa intelegi!
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Ina Dum Mar 22, 2009 1:39 pm

ezlidor a scris:Asta e si rolul link-ului " Sterge cookies pe forum " => Eliminarea cookies-urilor ...
Da, inteleg limba romana, chiar impanata cu englezisme Jenat Eu nu intelegeam de ce ar trebui sa sterg cookies, ce beneficii as obtine prin asta.
Cit ar fi de bun butonul, tot e incomod sa te loghezi din nou dupa fiecare topic citit Supărat

PS: Eu Windows-ul nu l-am reinstalat de cind am calculatorul Foarte fericit Iar in XP multe softuri nu mai necesita restartarea PC.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Vizitato Dum Mar 22, 2009 3:15 pm

Multumim , ezlidor, de explicatiile amanuntite.
As mai spune doar ca eu, nu sunt un pusti de 12 ani, care isi baga "nasucul" prin toti coclaurii sistemului, modificind din teribilism, si pentru ca asa a citit el intr-un loc cu multe tutoriale si pseudo hackeri, ca isi face sistemul mai strong.
Nu , spre surprinderea unora, setarile mele sunt default !!!
Curios cum in forumuri de prin alte locuri, vad subiectele noi, fara sa fie nevoie de stergere de cookies, sau alte "briz-brizuri", modificate prin setarile sistemului.
Problema o am doar aici.
Si, repet, este de la inceput, de cind sunt aici, o perioada scurta merge totul , apoi, ori nu vad nici un mesaj ca fiind nou, desi nu am intrat , ori , vad un singur mesaj, sau mai multe, dar , dupa citirea primului, si revenirea in home page, restul au disparut.
Lucru care se intimpla si in suport.
De aceea folosesc sistemul cu ultimele subiecte , chiar si aici.
Asa , ca fapt divers.
Eu am obiceiul de a reinstala o.s. cam la 3-4 luni, si totul este la fel , si inainte si dupa reinstalarea sa.
Aici.
Ma duc in alt loc, totul merge struna.
Poate ca pc-ul meu, sistemul meu, are ceva incompatibil cu ce este aici, in cazul asta.
Asa credeam , odata.
Dar, mai sunt si altii.
Inca o data , multumesc de ajutorul acordat, pentru a seta optim browser-ul, insa , prefer sa astept o remediere definitiva a problemei, odata.
Nu ma grabesc, pot sa folosesc ca si pina acum acelasi mod de vizualizare a mesajelor.
( Apropo, sa nu imi spuneti sa folosesc :

Mesaje noi • Mesajele proprii • Mesaje la care nu s-a raspuns, nu se afiseaza ca mesaje noi, nimic, daca in acel mesaj, a raspuns cineva, desi eu nu am intrat in el deloc )

O mare zi , excelenta , tuturor.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Ina Dum Mar 22, 2009 3:21 pm

1960 a scris:
Apropo, sa nu imi spuneti sa folosesc :
Mesaje noi • Mesajele proprii • Mesaje la care nu s-a raspuns, nu se afiseaza ca mesaje noi, nimic, daca in acel mesaj, a raspuns cineva, desi eu nu am intrat in el deloc )

Subscriu. De aceea deja am propus acel buton, pentru ca acolo unde l-am avut a fost extrem de util si a functionat perfect.
"Mesaje la care nu s-a raspuns" indica doar topicurile in care, in afara de subiectul de deschidere, nu a mai fost postat nimic. Util doar daca nu e activata autocuratarea pe forumul respectiv. Nu in problema discutata.
"Mesaje proprii" l-am folosit cu succes, ma uit sa vad cine e ultimul postator in topic. Dar cind ai postat in 100 de topicuri diferite...nu mai face fata. Plus ca pina la urma aici se ofera suport in principal administratorilor de forumuri, pentru ei nu este relevant citusi de putin sa urmareasca doar propriile lor postari. Ar insemna sa fie obligati sa posteze in absolut toate subiectele de pe forum.
Iar "mesaje noi" este cred cel mai fara rost buton posibil. Noi raportat la ce? Dupa aproximativ jumatate de zi, majoritatea mesajelor nu mai apar in lista. Nu am gasit nicaieri specificat dupa cit timp de la postare un mesaj nu mai este considerat nou. Oricum m-am lamurit deja ca nu e vorba de mesaje necitite, ci noi in timp.
Nici unul din butoane nu rezolva problema din titlul subiectului.
Asa ca tot "cum am stabilit" ramine deocamdata Studiu
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Ina Sam Apr 11, 2009 3:12 pm

Se mai aude ceva cu problema asta? Primesc deja sesizari de la useri.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Vizitato Sam Apr 11, 2009 3:24 pm

Da, chiar azi dimineata, am intrat aici, in suport, si erau citeva sectiuni la care aparea iconul ca ar fi mesaje noi.
Dupa ce am intrat in una din sectiuni, si am vizualizat mesajul, in clipa cind m-am intors in homepage, restul iconurilor disparusera, acum fiind vizibile doar daca intri intr-o anumita sectiune, si afisindu-se lista cu toate mesajele, vei vedea care sunt noi.
De aceea , cum am mai scris, eu folosesc in primul rind, acea lista de subiecte noi, ce apar in widgetul respectiv.
Am marcat si acest topic in progres, si voi anunta si admin. help.forumgratuit/ de acest topic.
Se pare ca problema asta nu este decit la noi trei, restul nu au probleme.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Ina Mar Apr 14, 2009 9:46 am

Citiva useri mi-au sesizat ca uneori iconurile de mesaje noi nu se activeaza deloc. Eu sint relativ multumita ca am putut accesa forumul in timp ce altii nu puteau, totusi imi fac datoria si mai adaug o postare la topicul acesta....
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Vizitato Mar Apr 14, 2009 9:55 am

Am intrat acum o ora in forumul meu, dar nu am vazut nici un mesaj nou afisat in subforumuri.
Vorbim de ce se vede in stinga, iconul de mesaje noi, nu ce apare in dreapta , in spate, la ultimul mesaj.
Iar in forum erau in jur de 7-8 noi postari.
Norocul tot cu lista ultimelor subiecte, doar asa pot vedea mesajele nou postate.
Curios ca doar la noi se intimpla asa ceva.
Observ ca nimeni nu are aceasta problema, inseamna ca este posibil sa fie ceva intern, de la noi.
Dar , atunci, de ce cind cineva posteaza , si sunt pe acolo si eu, vad respectivul icon, dar daca intru in acel mesaj, pe urma nu le mai vad pe celelalte , cind revin in homepage ?
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Problema cu mesajele noi, observi de pe prima pagina, cand, unde sunt, dar cand te reintorci nu mai apar, apar ca si cand ar fi citite

Mesaj Scris de Ina Mar Apr 14, 2009 10:25 am

Eu cred ca nu este doar la noi problema.
Insa unii poate au widgeturile forumului activate si urmaresc in widget, cum fac si eu aici, ultimele mesaje postate. De aceea nici nu observa iconurile de mesaje noi de multe ori.
La mine insa userii au mare nevoie de acele indicii ale iconurilor, pentru ca majoritatea intra o data pe zi si vor sa vada exact tot ce este nou de la ultima lor logare.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum