Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"? Empty De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"?

Mesaj Scris de Zeus Joi Mai 11, 2017 11:08 pm

Bun gasit,

Google la sfarsitul anulul 2016 a decis sa accelereze tranzitia catre un internet mai sigur prin impunerea standardului de HTTPS. Acest standard este foarte importat pentru utilizatori, deoarece site-urile sigure vor putea fi diferentiate foarte usor de cele mai putin sigure, dar va fi mai complicat din punct de vedere tehnic pentru mai marile servicii, cum ar fi Forumgratuit.

Mesaj de avertizare pentru paginile HTTP

Din ianuarie 2017, browser-ul Google Chrome (versiunea 56 sau mai recenta), s-ar putea sa afiseze o alerta de securitate pe paginile HTTP, mai ales pe paginile in care acestia sunt rugati sa furnizeze informatii personale (cum ar fi un nume de utilizator si o parola), avertismentul va aparea chiar in bara de adrese URL.

De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"? Ssl10

In browser-ul Mozilla Firefox poate sa apara un mesaj ca acesta in momentul in care incercati sa va autentificati pe un forum:
De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"? 122210

Efectele asupra unui forum Forumgratuit

Acest avertisment apare numai in paginile in care sunt necesare introducerea de date (cum ar fi numele de utilizator si parola). Aceasta notificare nu indica faptul ca forumul este nesigur, este o indicatie simpla dictata de noile standarde impuse de utilizarea unui protocol de conexiune securizata intre server si browser-ul web. Prin urmare, aceasta notificare nu afecteaza toate paginile HTTP, doar cele in care este prezent campul "Parola".

Solutii pentru a rezolva problema

Daca forumul nu are un certificat SSL instalat, puteti face ca eticheta "Nesecurizat" sa se afiseze doar in pagina de autentificare.

Eliminati widget-ul "Conectare" pentru a nu mai fi vizibil pe toate paginile.
De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"? 11111110

Dezactivati conectarea rapida din:
Panou => Afisare => Pagina de start => Generalitati => Afisarea conexiunii rapide : selectati Nu afisa
De ce pe forumul meu apare eticheta "Nesecurizat"? Sss_dy11

Cu toate acestea, cea mai buna solutie este achizitionarea unui certificat SSL.
Zeus

Zeus
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4160
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti, Romania
Data înscrierii : 19/02/2012
Mulțumiri : 644
Google Chrome phpBB3

https://github.com/zeusmaximus
Zeus a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum