Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Folosirea unei cenzuri educationale

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Folosirea unei "cenzuri" educationale

Folosirea unei cenzuri educationale Left1176%Folosirea unei cenzuri educationale Right11 76% 
[ 19 ]
Folosirea unei cenzuri educationale Left1124%Folosirea unei cenzuri educationale Right11 24% 
[ 6 ]
 
Total voturi : 25
 
 
Sondaj inchis

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de campionatuldewhist Mier Ian 14, 2009 4:40 pm

Cat de urat suna pt unii cuvantul cenzura! Pana nu demult acesta era doar un cuvant cu conotatii negative. Cum adica cenzura? Pai ce e asta, privare de libertate? Ei bine, cum vremurile sunt schimbatoare, cred ca aceasta notiune de cenzura a ajuns intr-o faza cand poate fii folosita si in scop educativ.

Momentan sunt foarte revoltat impotriva acelor persoane care stiu, dar nu vor sa scrie corect. Sa zicem ca nu tot elevul, ulterior, tot adultul deprinde regulile gramaticii. Mai faci niste dezarticulatii, niste declinari gen primar din Bucuresti si uita asa, chesti peste care poti trece cu vederea, dar poti ajuta omul sa inteleaga cu ce greseste in exprimare. Bun, categoria asta de oameni, daca nu e capoasa, poate in timp sa se corecteze. Dar cel mai sacaitor este dorinta, in special a tinerilor, de a scrie smecheresc, limbaj rapid, de programe online. Asa s-a ajuns la o obisnuinta, la scrierea cuvintelor prescurtate pe care saracu cititor trebuie sa le desluseasca de unu singur. Poate un dex al prescurtarilor ar prinde bine, dar pana atunci cred ca putem face ceva impotriva unui astfel de comportament inconstient.

Ca orice forum si aici exista functia de cenzura. E aceea functie prin care, la dorinta administratorului, anumite cuvinte pot fi inlocuite cu celebrele ****.

Supun votului, desi cred ca mai degraba moderatorii forumului ar trebui sa decida singuri, ca fiecare cuvant scris prescurtat (si aici nu ma refer la mult prea cunoscutul pt.) sa fie introdus in lista cuvintelor cenzurate si cu inlocuitoarele corespunzatoare.

Exemple:
cnd --> cand
aqm --> acum
kre --> care
etc.

Aceste cuvinte sa fie introduse treptat, pe masura ce apar in textele de mesaje. In plus, as propune ca pe langa cuvantul de inlocuire sa fie introdusa si o atentionare asa incat sa devina lectie de invatatura pt cei incapatanati.

Iata la ce ma gandesc eu. Apare in mesaj o propozitie de genul:

Cnd eram mai mic, vb cu ....

Prin cenzurarea unor cuvinte, propozitia sa apara sub forma:

Cand (scrie corect!) eram mai mic, vorbeam (scrie corect!) cu ...

Acea avertizare poate fi colorata, sa sara in ochi. in timp, sunt sigur ca multi vor fi deranjati de avertizare si vor aloca 2 secunde in plus pt fiecare prescurtare folosita.

In continuare, voi cauta un script care sa depisteze aceste mesaje si sa interzica postarea lor. Sper sa il si gasesc.
avatar

campionatuldewhist
Membru Forumgratuit

Mesaje : 285
Varsta : 43
Localizare : Dortmund
Data înscrierii : 17/01/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.campionatuldewhist.niceboard.com
campionatuldewhist a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de Vizitato Mier Ian 14, 2009 4:52 pm

Da se poate asa ceva, din PA / Cuvinte cenzurate.
Doar administratorul forumgratuit.ro/ poate face aceste modificari.
Sunt de acord cu tine.
Insa , ar trebui facuta o lista prima data , a cuvintelor de acest gen.
Sunt destul de multe.



campionatuldewhist, te rog sa adaugi in fata, in titlu , atunci cind faci un sondaj - [SONDAJ].

Acum, l-am pus eu
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de campionatuldewhist Mier Ian 14, 2009 6:11 pm

Mersi, am scapat din vedere. Fericit

Referitor la lista, asta poate fi construita treptat trimitand mesaje administratorului care sa contina cuvintele problema.
avatar

campionatuldewhist
Membru Forumgratuit

Mesaje : 285
Varsta : 43
Localizare : Dortmund
Data înscrierii : 17/01/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.campionatuldewhist.niceboard.com
campionatuldewhist a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de ezlidor Joi Ian 15, 2009 12:15 pm

Nu stiu cine a inchis topicul ... dar il las asa ... poate 1960, Lizzard, Luky sau lexa ... dar nu conteaza asta ...

Ceea ce am eu de spus despre acest lucru ... nu pot sa spun ca nu sunt de acord cu asa ceva ... dar cred ca nu-i necesar adaugarea unei astfeli de liste in cenzura pe acest forum ... de ce ? Luam in considerare urmatorul lucru: toti cei care postam aici avem un forum creat pe forumgratuit.ro ... toti sau majoritatea impunem pe forumurile noastre de a se scrie corect, concluzia o trageti voi ........ si nu vad asa multe mesaje in care sa se scrie INCORECT INTENTIONAT ! ... ar fi un lucru care mai mult ne-ar manca din timpul nostu, moderatorii si administratorului lexa ...

Toate cele bune,
Ezlidor
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de Vizitato Joi Ian 15, 2009 1:43 pm

Curios, ultimul post este al lui campionatuldewhist.
Ar fi trebuit sa il deschizi, ezlidor, cind a fost pus ultimul post, iti dai seama ca era deschis, si nu apare vreu text de moderare , pus de vreunul dintr noi.
Posibil sa fi apasat chiar eu pe lock.
E o presupunere, nu imi amintesc de asa ceva.

L-am lasat eu deschis , acum.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de ezlidor Joi Ian 15, 2009 1:46 pm

Pai am vazut ca nu s-a adaugat nici un mesaj de moderare, m-am gandit ca respectivul a uitat ... de asta nu l-am deschis A face cu ochiul

Cat despre alegerea mea: NU - in cadrul acestui forum de suport
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de Vizitato Joi Ian 15, 2009 1:53 pm

ezlidor :


Chiar si tie ti-ar fi de ajutor. Oricum, alegerea fiecaruia.
Pe mine sincer m-ar ajuta, in sensul ca "stimatul user " cind si-ar vedea postarea plina de - BIP- , sau CORECTEAZA, ori alt text, fii sigur ca s-ar obosi si ar da un edit, pentru a isi corecta limbajul, spre a fi pe intelesul tuturor.
Ginditi-va cu luciditate, nu suntem vreun forum de cs, sau fifa nu stiu care, sunt forumul oficial de suport, si toti ar trebui sa dea dovada de putin respect, scriind corect, postarile cu tot felul de smilies, sau cuvinte pasaresti , nu fac decit sa ne strice imaginea.


Ultima editare efectuata de catre 1960 in Mier Ian 21, 2009 4:00 pm, editata de 2 ori (Motiv : adaugat nume user caruia ma adresez)
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de campionatuldewhist Lun Ian 19, 2009 11:51 am

recunosc, e de munca la inceput pana se intocmeste o lista mai consistenta de "combinatii" (ca nu pot sa le numesc cuvinte) ne admise pe forum.

In timp (si estimez aproximativ 2 luni) forumul se va curata de acei moderatori care impun folosirea scrierii corecte la ei pe forum, dar aici uita de ea.

Cum zice 1960, alegerea fiecaruia insa. Fericit:
avatar

campionatuldewhist
Membru Forumgratuit

Mesaje : 285
Varsta : 43
Localizare : Dortmund
Data înscrierii : 17/01/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.campionatuldewhist.niceboard.com
campionatuldewhist a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de Vizitato Lun Ian 19, 2009 12:18 pm

campionatuldewhist:

Eu personal vad aceasta optiune extrem de folositoare, si nu doar aici.
Si sper ca o vom adauga.
E necesara.
Cel putin pentru cuvintele urite si cuvintele stilcite , cu sh, tz, k , si cuvintele fara vocale, de genul dc, in loc de de ce , si altele.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de ezlidor Lun Ian 19, 2009 6:17 pm

nu spun ca este nu este nefolositoare ... chiar este ...

Dar daca cenzuram cuvantul "k" in "ca" ... vor aparea probleme pentru cuvintele care contin in interiorul lor literele "ca" (in aceasta ordine) ... ca de exemplu: Localizare, vocale, munca ... vor aparea probleme in afisarea unor nick-uri pe forum daca dam copy + past ... de exemplu: campionatuldewhist

Eu am folosit cenzura pe forumul meu, dar am eliminat-o din motivul urmator ....
Cenzuram "tz" in "t" - DAT TOATE CUVINTELE CARE CONTINEAU TZ nu se mai afisau ... se afisa doar T - doar partea cenzurata ... nu stiu de ce ...
crezi ca atunci nu s-ar creea o "bucurie mai mare" ?


Ultima editare efectuata de catre ezlidor in Lun Ian 19, 2009 7:25 pm, editata de 1 ori
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de xo_candy_rose Lun Ian 19, 2009 7:16 pm

da, cred ca propunerea lui ezlidor e cea mai buna. cred ca o sa fac si eu ceva de acest gen pe forumul meu [cred ca am voie ^^"]...pentru ca un text cu multe ~Bip~uri nu pare prea atractiv, si nici un forum de acest gen. Cred ca cel mai bine este sa introduceti propunerea lui ezlidor.
xo_candy_rose

xo_candy_rose
Membru Forumgratuit

Mesaje : 79
Data înscrierii : 27/06/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://www.musicisfuel4life.wikiforum.ro
xo_candy_rose a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea unei cenzuri educationale Empty Re: Folosirea unei cenzuri educationale

Mesaj Scris de ezlidor Lun Ian 19, 2009 7:23 pm

eu unu nu am propus nimic Foarte fericit ... nu stiu la ce te referi ...
ezlidor

ezlidor
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 4045
Varsta : 34
Localizare : Iasi
Data înscrierii : 07/02/2008
Mulțumiri : 9
Internet Explorer punBB

https://help.forumgratuit.ro
ezlidor a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum