Recuperarea datelor contului fondator

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tutorial Recuperarea datelor contului fondator

Mesaj Scris de Ina la data de Joi 31 Ian - 13:15

Recuperarea datelor contului fondator

Cu acest tutorial venim in sprijinul administratorilor care doar ce si-au creat primul lor forum si invata primii pasi in administrarea lui.
Intrucit contul fondator este cel mai important cont al forumului si nu trebuie sa va pierdeti accesul la el, raspundem aici citorva probleme care pot fi intimpinate la inceput de drum.

Sunt fondatorul unui forum si mi-am uitat pseudonimul…

La crearea forumului, pseudonimul de origine este:
Cod:
Admin

Utilizati-l pentru a va conecta, cu parola folosita la crearea forumului.

Cum schimb pseudonimul (numele) contului de administrator dupa crearea forumului?

Conectati-va la forum si faceti click pe numele dumneavoastra din lista utilizatorilor conectati.

Veti ajunge la profilul dumneavoastra din forum, unde faceti click pe linkul "Profil" pentru a fi directionat in Panoul de Administrare.

De aici puteti sa va modificati atit numele de utilizator cit si adresa de e-mail si parola contului fondator.

Exclamare Aceste modificari afecteaza doar contul dumneavoastra din forum, datele de creatie ale forumului (adresa de e-mail pe care ati inregistrat forumul si parola stabilita la inregistrare) ramin neschimbate si trebuie sa le pastrati cu deosebita atentie.

Am schimbat numele contului fondator si am uitat numele cel nou...

Este foarte simplu sa accesati contul fondator al oricarui forum, folosind un link de tipul urmator:
Cod:
http://adresaforumuluidumneavoastra/u1

Inlocuiti adresaforumuluidumneavoastra cu adresa de internet a forumului dumneavoastra.

De exemplu, administratorul fondator al forumului de suport este:
http://help.forumgratuit.ro/u1

Exclamare Este posibil ca unele forumuri sa nu permita vizitatorilor accesul la profilurile membrilor. Aceasta nu inseamna ca linkul nu functioneaza in acele forumuri, ci doar ca dumneavoastra nu va este permis sa-l vizitati.

Am schimbat parola contului fondator si nu mi-o pot aminti...

1. Recuperati parola folosind linkul "Mi-am uitat parola" oferit de formularul de conectare al forumului.
Urmati pasii din imaginile de mai jos.
Accesati formularul de conectare:

Solicitati o noua parola:

Completati formularul si trimiteti solicitarea:

Veti primi o parola trimisa in mod automat pe adresa de e-mail din profilul dumneavoastra.

2. Recuperati parola folosind uneltele pentru fondatori

Optiunea de trimitere automata a unei parole poate fi dezactivata pentru administratori si moderatori, din motive de securitate. In acest caz, metoda de mai sus va genera un mesaj de eroare:

Nu va ingrijorati, aveti inca doua cai de recuperare a parolei.

1. Daca va amintiti parola fondatoare (parola aleasa la crearea forumului)
    Conectati-va la uneltele pentru fondatori, folosind adresa de e-mail si parola de creatie.
    La baza paginii aveti la dispozitie un instrument care dezactiveaza optiunea de securitate a forumului, astfel incit sa va recuperati parola direct de la forum.

Dupa dezactivarea optiunii, reveniti la forum si repetati pasii de la punctul 1.

2. Daca totusi nu va amintiti nici parola fondatoare, va trebui sa va inegistrati in acest forum si sa urmati pasii descrisi in acest tutorial:
    http://help.forumgratuit.ro/t600-recuperarea-parolei-pentru-forum-si-unelte

Sunt fondatorul unui forum si am uitat adresa acestuia...

Alegeti una din caile de mai jos, functie de situatia in care va aflati.

1. Regasiti mesajul de confirmare de la crearea forumului

La crearea forumului ati primit un e-mail pe adresa de e-mail de creatie. In acesta veti regasi datele initiale ale forumului dumneavoastra.

2. Cunosc adresa e-mail si parola de creatie, dar nu am pastrat confirmarea sau am schimbat intre timp adresa forumului.

In acest caz, o simpla logare la unelte va afisa pe ecran adresa actuala a forumului dumneavoastra.
Accesati:
http://www.forumgratuit.ro/ro/unelte/

Sunt fondatorul unui forum si am uitat adresa de e-mail de creatie...

Daca va amintiti parola fondatoare, este suficient sa va logati la unelte folosind adresa forumului si parola si chiar la prima rubrica aveti "Adresa dvs de e-mail" completata cu adresa de creatie valabila in acest moment.

Idee Pentru orice situatii care nu isi gasesc solutia in acest tutorial, va invitam sa deschideti un topic in acest forum, in sectiunea Probleme de conexiune.

Succes! sunny

Tutorial scris de Ina
Ultima actualizare: 19.03.2013

Copyright ˆ Forumgratuit.ro Nici o parte a acestui tutorial nu poate fi reprodusa, transmisa sau stocata in orice forma fara acordul scris al detinatorului dreptului de autor, in conformitate cu articolul L122-1 apartinand ICC.

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 45
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: