Revizuire simpla: Pro Zone

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire simpla: Pro Zone

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum 27 Ian - 11:29

Numele forumului: Pro Zone
Adresa forumului: http://pro-zone.wikiforum.ro
Categoria din care face parte forumul: Diverse
Data de creare a forumului:19 Oct 2012
Tipul de analizare dorita: Simpla
Doriti realizarea insignei de revizuire?: Da ! ^^

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire simpla: Pro Zone

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Sam 2 Feb - 11:34

Revizuire: Pro Zone

Primele impresii:
Primele impresii sunt unele pozitive. Am ramas placut surprins de aspectul forumului, care imi trezeste o gama buna de impresii. Apreciez faptul ca ati adaugat si o mica descriere a forumului pe pagina de start, care cu siguranta poate fi un mic ghid pentru vizitatori. In mod firesc, nu ati ales categoriile potrivite pentru unele forumuri. Chiar din prima categorie nu pot intelege de ce sectiunile "Personal" si "Reclama" stau acolo. Mai sunt si altele, dar nu cred ca trebuie sa le mentionez pe toate.

Design și aspect:
Cum am mentionat si anterior, aspectul general al forumului este unul foarte dragut. Nu am putut sa nu trec cu vederea simplitatea acestuia, - un lucru pozitiv in special pentru vizitatorii noi, carora trebuie sa le creati niste "conditii" cat mai confortabile. Nu lipseste nici ansablul de culori, in cazul de fata fiind gri-alb-albastru. Totusi, as fi vrut sa vad niste culori mai vii, poate o imagine de fundal mai "spectaculoasa" de o culoare albastra ar aduce la viata tema forumului; iar meniul de navigare si banner-ul puteau fi alese mult mai bine.

Activitatea forumului:
O duceti cam slabut la acest capitol, si spun asta cu multa parere de rau. Pacat ca in ultimul timp utilizatorii acestei platforme nu se inregistreaza decat pe forumuri despre "coding si suport pentru forumurile lor", abandonand forumurile cu subiecte cu adevarat interesante, originale. La acest capitol nu vad decat o solutie greu de parcurs, dar care se merita. Aveti nevoie de o promovare externa, adica trebuie sa va faceti forumul cunoscut nu doar pentru utilizatorii acestei platforme. Exista o multime de sfaturi atat in sectiunea de Tutoriale si/sau Intrebari frecvnte cat si pe google, in limba romana sau engleza: sfaturi oferite de webmasteri.

Staff-ul și grupurile forumului:
Parerea mea este ca un forum ce se bazeaza pe astfel de subiecte, axate mai mult pe divertisment, nu au nevoie de grupuri numeroase. Este indeajuns un grup de administratori si unul de moderatori. Pentru inceput puteti alege doi moderatori activi, si un administrator care sa isi faca bine treaba, pentru a fi mai usor de gestionat diferite lucruri in forum.

Originalitate și conținut:
Forumul este pe calea cea buna. Daca veti progresa la capitolul activitate sunt sigur ca lucrurile se vor aseza cu timpul la locul potrivit. Bineinteles ca este un forum mai rar intalnit pe aceasta platforma, si de aceea aveti toata incurajarea mea la ceea ce tine de originalitate. Trebuie totusi sa creati mai multe subiecte de discutii, care sa-i indemne pe membri sa se implice, un criteriu important ce tine de continutul forumului.

Succes! Noroc

Cod:
[center][size=19][color=#1675BC][b][font=Trebuchet MS]Revizuire: Pro Zone[/font][/b][/color][/size][/center]

[font=Trebuchet MS][size=15][color=red][b]Primele impresii:[/b][/color][/size] [/font]
Primele impresii sunt unele pozitive. Am ramas placut surprins de aspectul forumului, care imi trezeste o gama buna de impresii. Apreciez faptul ca ati adaugat si o mica descriere a forumului pe pagina de start, care cu siguranta poate fi un mic ghid pentru vizitatori. In mod firesc, nu ati ales categoriile potrivite pentru unele forumuri. Chiar din prima categorie nu pot intelege de ce sectiunile "Personal" si "Reclama" stau acolo. Mai sunt si altele, dar nu cred ca trebuie sa le mentionez pe toate.

[font=Trebuchet MS][size=15][color=darkblue][b]Design și aspect:[/b][/color][/size] [/font]
Cum am mentionat si anterior, aspectul general al forumului este unul foarte dragut. Nu am putut sa nu trec cu vederea simplitatea acestuia, - un lucru pozitiv in special pentru vizitatorii noi, carora trebuie sa le creati niste "conditii" cat mai confortabile. Nu lipseste nici ansablul de culori, in cazul de fata fiind gri-alb-albastru. Totusi, as fi vrut sa vad niste culori mai vii, poate o imagine de fundal mai "spectaculoasa" de o culoare albastra ar aduce la viata tema forumului; iar meniul de navigare si banner-ul puteau fi alese mult mai bine.

[font=Trebuchet MS][size=15][color=olive][b]Activitatea forumului:[/b][/color][/size] [/font]
O duceti cam slabut la acest capitol, si spun asta cu multa parere de rau. Pacat ca in ultimul timp utilizatorii acestei platforme nu se inregistreaza decat pe forumuri despre "coding si suport pentru forumurile lor", abandonand forumurile cu subiecte cu adevarat interesante, originale. La acest capitol nu vad decat o solutie greu de parcurs, dar care se merita. Aveti nevoie de o promovare externa, adica trebuie sa va faceti forumul cunoscut nu doar pentru utilizatorii acestei platforme. Exista o multime de sfaturi atat in sectiunea de [b]Tutoriale[/b] si/sau [b]Intrebari frecvnte[/b] cat si pe google, in limba romana sau engleza: sfaturi oferite de webmasteri.

[font=Trebuchet MS][size=15][color=indigo][b]Staff-ul și grupurile forumului:[/b][/color][/size] [/font]
Parerea mea este ca un forum ce se bazeaza pe astfel de subiecte, axate mai mult pe divertisment, nu au nevoie de grupuri numeroase. Este indeajuns un grup de administratori si unul de moderatori. Pentru inceput puteti alege doi moderatori [b]activi[/b], si un administrator care sa isi faca bine treaba, pentru a fi mai usor de gestionat diferite lucruri in forum.

[font=Trebuchet MS][size=15][color=darkred][b]Originalitate și conținut:[/b][/color][/size][/font]
Forumul este pe calea cea buna. Daca veti progresa la capitolul activitate sunt sigur ca lucrurile se vor aseza cu timpul la locul potrivit. Bineinteles ca este un forum mai rar intalnit pe aceasta platforma, si de aceea aveti toata incurajarea mea la ceea ce tine de originalitate. Trebuie totusi sa creati mai multe subiecte de discutii, care sa-i indemne pe membri sa se implice, un criteriu important ce tine de continutul forumului.

Succes! :cheers:

[size=9][color=red][b]Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.[/b][/color][/size]

Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Strawberry Fields
Data de inscriere : 13/07/2012
Multumiri : 78
Niciun avertisment

http://beatles.forummo.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 2 Feb - 12:17

Iti multumesc mult SGSS, voi tine cont. Si da, imaginea de fundal nu este buna, sa vad ce pot face :-?.. Am facut multe bannere, dar nu m-am gandit sa-mi fac si mie unul mai atractiv, pe placul meu si pe placul multora.. ^^

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Sam 2 Feb - 12:19

A fost placerea mea.

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Multumiri : 78
Niciun avertisment

http://beatles.forummo.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Sam 2 Feb - 12:21

Revizuire oficiala simpla: Pro Zone

Spoiler:

Design si aspect: 7/10

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 10/10

Activitatea membrilor si a staff-ului: 8/10

Originalitate: 8/10

Modul de scriere corecta in limba romana: 10/10

Concluzii:

Am vorbit in nenumarate randuri despre simplitate. Ok, forumul dvs. are destula simplitate, insa cam in exces. Acele pete de alb intra intr-un contrast violent cu imaginea de sus din header si mai ales cu efectul shadow de la ultimele mesaje.
Originalitatea... tema este in profunzimea ei destul de originala insa cateva elemente strica armonia. Aici vorbesc despre tipurile de imagini de la subiecte noi, vechi, blocate. Un alt elemente ce se regaseste cu usurinta si in alte teme este imaginea de sus, cea aflata deasupra logo-ului precum si efectul shadow. Nu ati reusit sa ma impresionati la acest criteriu. Supărat
Imi palce faptul ca ati reusit sa scrieti cu diacritice macar in descrierea oficiala din Generalitati a forumului. Apreciez acest lucru si tocmai din acest motiv am acordat nota maxima la acest criteriu.
Pe final, o mica concluzie ar fi sa reduceti din albul excesiv care nu face decat sa simplifice tema in exces. Succes! Noroc

Nota finala a forumului: 8.60

Cod:
[center][img]http://i49.tinypic.com/2hzqnwz_th.png[/img][/center]
[spoiler]http://i49.tinypic.com/2hzqnwz_th.png[/spoiler]

[justify][color=green][b][size=14]Design si aspect: 7/10[/size][/b][/color]

[color=darkred][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: 10/10[/size][/b][/color]

[color=blue][b][size=14]Activitatea membrilor si a staff-ului: 8/10[/size][/b][/color]

[color=orange][b][size=14]Originalitate: 8/10[/size][/b][/color]

[color=red][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: 10/10[/size][/b][/color]

[color=black][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color]

Am vorbit in  nenumarate randuri despre simplitate. Ok, forumul dvs. are destula simplitate, insa cam in exces. Acele pete de alb intra intr-un contrast violent cu imaginea de sus din header si mai ales cu efectul shadow de la ultimele mesaje.
Originalitatea... tema este in profunzimea ei destul de originala insa cateva elemente strica armonia. Aici vorbesc despre tipurile de imagini de la subiecte noi, vechi, blocate. Un alt elemente ce se regaseste cu usurinta si in alte teme este imaginea  de sus, cea aflata deasupra logo-ului precum si efectul shadow. Nu ati reusit sa ma impresionati la acest criteriu. :(
Imi palce faptul ca ati reusit sa scrieti cu diacritice macar in descrierea oficiala din Generalitati a forumului. Apreciez acest lucru si tocmai din acest motiv am acordat nota maxima la acest criteriu.
Pe final, o mica concluzie ar fi sa reduceti din albul excesiv care nu face decat sa simplifice tema in exces. Succes! :cheers:

[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 8.60[/size][/b][/color][/center]
[hr]
[/justify]

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 12.02.2013

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Ultima editare efectuata de catre Keir in Sam 2 Feb - 15:22, editata de 3 ori

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 2 Feb - 14:34

Nu mai zic nimic. Originalitate 8 ? Cand am doar 3 IMAGINI FRATE.. pentru topicuri copiate, si la prima revizuire cand aveam tot copiat, pana si tema am luat tot 8, sau 9. Asta-i ultima mea revizuire, multumesc A face cu ochiul

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Sam 2 Feb - 15:12

Se pare ca am omis 0,60 de sutimi. Notele acordate criteriilor sunt strict bazate pe aptitudinile forumului dvs., tocmai din acest motiv acest serviciu se intituleaza "Analizare/Revizuire". In revizuire nu am vorbit doar de acele 3 imagini ci de mai multe aspecte.

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 2 Feb - 16:45

Am citit cu atentie ce ai spus acum. Pff.. Fericit) pai ai intrat pe forum si ai inceput sa scrii, dar eu le modificasem dinaintea mesajului tau.. pacat Râset

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Sam 9 Feb - 22:09

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin