Revizuire complexa: EvilGaming

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire complexa: EvilGaming

Mesaj Scris de pisoi^_ la data de Mar 8 Ian - 17:01

Numele forumului: EvilGaming
Adresa forumului: http://evilgaming.taro.tv/
Categoria din care face parte forumul*: Jocuri & RPG
Data de creare a forumului: 05/07/2012
Tipul de analizare dorita**: Complexa
Doriti realizarea insignei de revizuire?: da

pisoi^_
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 23
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 18/04/2012
Multumiri : 0
Membru exclus

http://evilgaming.taro.tv/

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire complexa: EvilGaming

Mesaj Scris de Atracción la data de Mier 9 Ian - 20:18

Revizuire complexa: EvilGaming

Prima impresie:
Am avut o impresie foarte buna la prima mea accesare pe forumul dvs. . Cel mai mult m-a impresionat designul forumului si modul profesionist si prompt cu care abordati problemele importante . Ceea ce mi-a mai sarit in ochi au fost statisticile superbe si foarte atractive ce sunt pe forumul dvs. .

Am mai observat si icon-urile si descrierile forumurilor ce sunt foarte bine alese . Observ ca fiecare forum este tratat ca atare si nu exista greseli mari gramaticale in titlul forumurilor si nici in descriere . Imaginea din dreapta jos este foarte interesanta si introduce membrul obisnuit in atmosfera de gaming a forumului, totusi, nu este decupata foarte bine . Eventual, va recomand inlocuirea imaginii cu alt render . ( Nu este obligatoriu )

In principiu, am fost atras de aspectul principal, dar si de statisticile ce apar pe forumul dvs. . Sunt mici modificari ce trebuiesc facute pagini, dar in principiu arata bine . Felicitari ! Va descurcati foarte bine la acest capitol .

Aspectul paginii de start:
Cum am spus si mai sus, imaginea de start are un aspect profesional si simplu, si reuseste sa convinga vizitatorii sa isi creeze un cont . Script-ul cu ninsoarea se potriveste foarte bine cu culoarea principala a forumului, si da un aer de iarna si de bucurie pentru membrii . Anunturile si descrierile sunt foarte colorate si, foarte bine alese .

Un dezavantaj al paginii de start, ar fi anuntul foarte strident si imaginile ce sar mult prea mult in ochi . In loc de acel text ( si de acea imagine ) puteati face un anunt mai personalizat ( cu mai multe imagini si mai multe reclame ) . Nu spun ca mesajul din anunturi este gresit, spun doar ca textul si modul de prezentare este gresit .

Cu mici modificari, pagina de start ar putea arata perfect . Faptul ca incercati sa creati un design unic si un aspect profesional este tot ceea ce conteaza . Stati bine ( majoritar ) la acest capitol .

Banner si meniu de navigare:
Bannerul este foarte bine ales si se potriveste cu culorile principale ale forumului si impune un aspect simplu si creativ . Renderul cu tinta si emblema este umplut foarte bine cu efecte . Nu stiu exact ce efecte pe render a folosit designerul, dar se combina foarte bine cu textul si cu imaginile folosite . Insa, textul este mult prea simplu . Pe textul "EvilGaming" se putea folosi un "Outer Glow" alb cu opacitatea de 50%, iar pe textul "Feel the game" se putea folosi tot un "Outer Glow" albastru cu opacitatea de 40% . In principiu, bannerul arata bine, dar necesita mici modificari .

Meniul de navigare, din pacate, nu se potriveste deloc cu restul forumului . Daca in designul principal al comunitatii ati folosit imagini complexe, meniul este mult prea simplu . Meniul arata bine, dar nu pentru forumul dvs. Totusi, puteati incerca niste imagini Albastre sau Albe, dar mult mai complexe . Ar fi trebuit sa mai adaugati meniului si un efect ... In concluzie, trebuie sa il inlocuiti complet .

Bannerul si meniul nu se completeaza deloc . Problema este la meniu . Cu mici ajustari, se poate ajunge la perfectiune si la acest capitol .

Imagini si icon-uri:
Smilies-urile sunt foarte impunatoare si atractive . Imi place faptul ca doriti sa introduceti imagini cat mai simple si bine facute pe forumul dvs . Totusi, apar niste mici nereguli cu cateva imagini ale caror culori nu se potrivesc cu fundalul forumului si/sau cu culorile . Imaginile sunt :

Smilies-ul cu "Welcome" are o culoare stridenta si niste efecte nereusite care il scot in evidenta mult prea mult iar bara despartitoare de semnatura are o culoare "acida" . Va recomand sa vizitati galeria forumului de suport pentru inlocuirea imaginilor daunatoare .

Astfel, mai exista o problema cu imaginea aceea din dreapta jos . Problema este ca se suprapune cu "Ultimul postator" . Suprapunandu-se cu aceasta categorie, membrii nu pot accesa topicul de sub imagine. Ar trebui sa aveti acest lucru in vedere si sa redimensionati imaginea cat mai curand .

Cum am spus si la primul capitol, icon-urile sunt foarte bine alese . Ele reprezinta forumul in structura sa si creaza o atmosfera profesionala . Culorile nu ies prea mult in evidenta iar forma si dimensiunea lor se afla in armonie cu titlul forumului ce il reprezinta, dar si cu descrierea acestuia . Observ mici nereguli la forumul "Resurse photoshop" ( Trebuie sa faceti mai mare icon-ul), dar in rest totul merge foarte bine .

Stati foarte bine la acest capitol. Nu vad multe nereguli si totul pare sa mearga bine .

Culori:
Nu prea am ce sa spun la capitolul acesta deoarece folositi culorile pe care majoritatea forumurilor de gaming le folosesc . E adevarat faptul ca sunteti cel mai "colorat" forum pe care l-am intalnit pana acum si asta din simplul motiv ca descrierile si imaginile comunitatii folosesc o multitudine de culori atragatoare si impunatoare . Ceea ce trebuie sa remediati la acest capitol sunt imaginile folosite . ( Nu aveti dreptul sa folositi imagini prea tipatoare deoarece strica armonia forumului ).

Staff-ul si grupurile forumului:
Aici stati cel mai rau . Grupurile sunt alese foarte neinspirat iar culorile utilizate in descrierea acestora strica aspectul general al paginii de start . In primul rand, modul de prezentare al grupurilor este unul foarte urat . Ar trebuii sa incercati scoaterea parantezelor, ingrosarea caracterelor si, eventual adaugarea unui fundal fiecarui grup .

In al doilea rand, aveti multe grupuri complet inutile . Acestea sunt : "Fondator" , "Counter Strike Team", "Global Moderators", "Dj Radio" , "VIP", "Detinator Clan", "Banned", "Detinator" . Nu cred ca existra vreo diferenta intre "Fondator" si "Administrator" . ( Ma refer la permisiuni ) Daca tot doreati adaugarea unor criterii bine stabilite de diferentiere a membrilor, puteati adauga rang-uri .( Nicidecum grupuri )

In al treilea rand, nu sunt scrise corect majoritatea grupurilor . Ma refer la titlul lor . Daca la unele grupuri ati folosit limba romana, si anume : "Detinator", "Fondator", "Administrator" etc.., ei bine, la unele grupuri ati folosit limba engleza, si anume : "Global Moderators", "VIP", "Banned" . Trebuie sa va axati pe o limba in momentul in care faceti un grup . Stabilitatea este calitatea ce conteaza cel mai mult .

Originalitatea si calitatea:
Aveti un mare dezavantaj la acest capitol, acesta fiind calitatea . Nu putem vorbii, insa, nici de originalitate. Majoritatea resurselor postate pe forumul dvs. nu sunt bine explicite ( Unele au doar 1 link ) si induc in eroare vizitatorul obisnuit . Cand nu putem vorbi de originalitate, nici calitatea nu este foarte buna . Tot forumul este plin de topicuri neexplicite si neoriginale . Va recomand revizuirea tuturor categoriilor si stergerea acestor topicuri deoarece nu arata bine deloc si nu va pun intr-o lumina buna in fata membrilor .

Organizarea forumurilor si a categoriilor:
Ador organizarea facuta de forumul dvs. . Se observa faptul ca nu ati omis nici un forum necesar pentru buna functionare a forumului . Totusi, exagerati foarte mult la categoria "Evilgaming | Divertisment " . Aveti mult prea multe forumuri inutile . Din punctul meu de vedere forumurile : "Stiati ca ?", "Muzica", "Sport", "Masini", "Vanzari" si "Jocuri forumiste" puteau fi introduse toate intr-un singur forum, si anume "Amuzament" .

Modul de scriere corecta in limba romana:
Nu am putut vizualiza toate topicurile, insa observ faptul ca in principiu folositi un limbaj coerent si corect din punct de vedere gramatical . Desigur, exista membrii ce trag in jos aceasta comunitate cu limbajul lor . Pentru ei, nu conteaza imaginea forumului, dar, pentru administratori si pentru staff conteaza . Va recomand adaugarea unui punct in regulament ce priveste limbajul membriilor . Asta ar trebui sa tina totul sub control .

Statistici:
Membrii nostri au postat un numar de 6175 mesaje | Avem 1298 membrii inregistrati
In total sunt 103 membrii conectati : 16 inregistrati si 87 de vizitatori | 1 Motor de cautare

Statisticile sunt superbe . Avand in vedere faptul ca sunteti un forum de gaming, conteaza sa va pastrati membrii prin topicuri si concursuri interesante. Aparent, toti vizitatorii adora forumurile populare, deci, numarul membriilor nu ar trebui sa fie o problema . Trebuie sa va axati, insa, pe respectarea regulamentului . Daca reusiti sa detineti un forum curat si populat, inseamna ca intradevar meritati primele locuri .

Cod:
    [justify][color=red][b][size=14]Prima impresie: [/size][/b][/color]
Am avut o impresie foarte buna la prima mea accesare pe forumul dvs. . Cel mai mult m-a impresionat designul forumului si modul profesionist si prompt cu care abordati problemele importante . Ceea ce mi-a mai sarit in ochi au fost statisticile superbe si foarte atractive ce sunt pe forumul dvs. .

Am mai observat si icon-urile si descrierile forumurilor ce sunt foarte bine alese . Observ ca fiecare forum este tratat ca atare si nu exista greseli mari gramaticale in titlul forumurilor si nici in descriere . Imaginea din dreapta jos este foarte interesanta si introduce membrul obisnuit in atmosfera de gaming a forumului, totusi, nu este decupata foarte bine . Eventual, va recomand inlocuirea imaginii cu alt render . ( Nu este obligatoriu )

In principiu, am fost atras de aspectul principal, dar si de statisticile ce apar pe forumul dvs. . Sunt mici modificari ce trebuiesc facute pagini, dar in principiu arata bine . Felicitari ! Va descurcati foarte bine la acest capitol .

[color=red][b][size=14]Aspectul paginii de start: [/size][/b][/color]
Cum am spus si mai sus, imaginea de start are un aspect profesional si simplu, si reuseste sa convinga vizitatorii sa isi creeze un cont . Script-ul cu ninsoarea se potriveste foarte bine cu culoarea principala a forumului, si da un aer de iarna si de bucurie pentru membrii . Anunturile si descrierile sunt foarte colorate si, foarte bine alese .

Un dezavantaj al paginii de start, ar fi anuntul foarte strident si imaginile ce sar mult prea mult in ochi . In loc de acel text ( si de acea imagine ) puteati face un anunt mai personalizat ( cu mai multe imagini si mai multe reclame ) . Nu spun ca mesajul din anunturi este gresit, spun doar ca textul si modul de prezentare este gresit .

Cu mici modificari, pagina de start ar putea arata perfect . Faptul ca incercati sa creati un design unic si un aspect profesional este tot ceea ce conteaza . Stati bine ( majoritar ) la acest capitol .

[color=red][b][size=14]Banner si meniu de navigare:  [/size][/b][/color]
Bannerul este foarte bine ales si se potriveste cu culorile principale ale forumului si impune un aspect simplu si creativ . Renderul cu tinta si emblema este umplut foarte bine cu efecte . Nu stiu exact ce efecte pe render a folosit designerul, dar se combina foarte bine cu textul si cu imaginile folosite . Insa, textul este mult prea simplu . Pe textul "EvilGaming" se putea folosi un "Outer Glow" alb cu opacitatea de 50%, iar pe textul "Feel the game" se putea folosi tot un "Outer Glow" albastru cu opacitatea de 40% . In principiu, bannerul arata bine, dar necesita mici modificari .

Meniul de navigare, din pacate, nu se potriveste deloc cu restul forumului . Daca in designul principal al comunitatii ati folosit imagini complexe, meniul este mult prea simplu . Meniul arata bine, dar nu pentru forumul dvs. Totusi, puteati incerca niste imagini Albastre sau Albe, dar  mult mai complexe . Ar fi trebuit sa mai adaugati meniului si un efect ... In concluzie, trebuie sa il inlocuiti complet .

Bannerul si meniul nu se completeaza deloc . Problema este la meniu . Cu mici ajustari, se poate ajunge la perfectiune si la acest capitol .

[color=red][b][size=14]Imagini si icon-uri:  [/size][/b][/color]
Smilies-urile sunt foarte impunatoare si atractive . Imi place faptul ca doriti sa introduceti imagini cat mai simple si bine facute pe forumul dvs . Totusi, apar niste mici nereguli cu cateva imagini ale caror culori nu se potrivesc cu fundalul forumului si/sau cu culorile . Imaginile sunt :
[img]http://r12.imgfast.net/users/1217/11/54/66/smiles/2286496755.gif[/img]
[img]http://i47.tinypic.com/vsi05d.png[/img]
Smilies-ul cu "Welcome" are o culoare stridenta si niste efecte nereusite care il scot in evidenta mult prea mult iar bara despartitoare de semnatura are o culoare "acida" . Va recomand sa vizitati [url=http://help.forumgratuit.ro/f34-galerie-imagini]galeria forumului de suport[/url] pentru inlocuirea imaginilor daunatoare .

Astfel, mai exista o problema cu imaginea aceea din dreapta jos . Problema este ca se suprapune cu "Ultimul postator" . Suprapunandu-se cu aceasta categorie, membrii nu pot accesa topicul de sub imagine. Ar trebui sa aveti acest lucru in vedere si sa redimensionati imaginea cat mai curand .

Cum am spus si la primul capitol, icon-urile sunt foarte bine alese . Ele reprezinta forumul in structura sa si creaza o atmosfera profesionala . Culorile nu ies prea mult in evidenta iar forma si dimensiunea lor se afla in armonie cu titlul forumului ce il reprezinta, dar si cu descrierea acestuia . Observ mici nereguli la forumul "Resurse photoshop" ( Trebuie sa faceti mai mare icon-ul), dar in rest totul merge foarte bine .

Stati foarte bine la acest capitol. Nu vad multe nereguli si totul pare sa mearga bine .

[color=red][b][size=14]Culori:  [/size][/b][/color]
Nu prea am ce sa spun la capitolul acesta deoarece folositi culorile pe care majoritatea forumurilor de gaming le folosesc . E adevarat faptul ca sunteti cel mai "colorat" forum pe care l-am intalnit pana acum si asta din simplul motiv ca descrierile si imaginile comunitatii folosesc o multitudine de culori atragatoare si impunatoare . Ceea ce trebuie sa remediati la acest capitol sunt imaginile folosite . ( Nu aveti dreptul sa folositi imagini prea tipatoare deoarece strica armonia forumului ).

[color=red][b][size=14]Staff-ul si grupurile forumului:  [/size][/b][/color]
Aici stati cel mai rau . Grupurile sunt alese foarte neinspirat iar culorile utilizate in descrierea acestora strica aspectul general al paginii de start . In primul rand, modul de prezentare al grupurilor este unul foarte urat . Ar trebuii sa incercati scoaterea parantezelor, ingrosarea caracterelor si, eventual adaugarea unui fundal fiecarui grup .

In al doilea rand, aveti multe grupuri complet inutile . Acestea sunt : "Fondator" , "Counter Strike Team", "Global Moderators", "Dj Radio" , "VIP", "Detinator Clan", "Banned", "Detinator" . Nu cred ca existra vreo diferenta intre "Fondator" si "Administrator" . ( Ma refer la permisiuni ) Daca tot doreati adaugarea unor criterii bine stabilite de diferentiere a membrilor, puteati adauga rang-uri .( Nicidecum grupuri )

In al treilea rand, nu sunt scrise corect majoritatea grupurilor . Ma refer la titlul lor . Daca la unele grupuri ati folosit limba romana, si anume : "Detinator", "Fondator", "Administrator" etc.., ei bine, la unele grupuri ati folosit limba engleza, si anume : "Global Moderators", "VIP", "Banned" . Trebuie sa va axati pe o limba in momentul in care faceti un grup . Stabilitatea este calitatea ce conteaza cel mai mult .

[color=red][b][size=14]Originalitatea si calitatea:  [/size][/b][/color]
Aveti un mare dezavantaj la acest capitol, acesta fiind calitatea . Nu putem vorbii, insa, nici de originalitate. Majoritatea resurselor postate pe forumul dvs. nu sunt bine explicite ( Unele au doar 1 link ) si induc in eroare vizitatorul obisnuit . Cand nu putem vorbi de originalitate, nici calitatea nu este foarte buna . Tot forumul este plin de topicuri neexplicite si neoriginale . Va recomand revizuirea tuturor categoriilor si stergerea acestor topicuri deoarece nu arata bine deloc si nu va pun intr-o lumina buna in fata membrilor .

[color=red][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [/size][/b][/color]
Ador organizarea facuta de forumul dvs. . Se observa faptul ca nu ati omis nici un forum necesar pentru buna functionare a forumului . Totusi, exagerati foarte mult la categoria "Evilgaming | Divertisment " . Aveti mult prea multe forumuri inutile . Din punctul meu de vedere forumurile : "Stiati ca ?", "Muzica", "Sport", "Masini", "Vanzari" si "Jocuri forumiste" puteau fi introduse toate intr-un singur forum, si anume "Amuzament" .

[color=red][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana:  [/size][/b][/color]
Nu am putut vizualiza toate topicurile, insa observ faptul ca in principiu folositi un limbaj coerent si corect din punct de vedere gramatical . Desigur, exista membrii ce trag in jos aceasta comunitate cu limbajul lor . Pentru ei, nu conteaza imaginea forumului, dar, pentru administratori si pentru staff conteaza . Va recomand adaugarea unui punct in regulament ce priveste limbajul membriilor . Asta ar trebui sa tina totul sub control .

[color=red][b][size=14]Statistici:  [/size][/b][/color]
[quote]Membrii nostri au postat un numar de 6175 mesaje | Avem 1298 membrii inregistrati [/quote]
[quote]In total sunt 103 membrii conectati : 16 inregistrati si 87 de vizitatori | 1 Motor de cautare[/quote]

Statisticile sunt superbe . Avand in vedere faptul ca sunteti un forum de gaming, conteaza sa va pastrati membrii prin topicuri si concursuri interesante. Aparent, toti vizitatorii adora forumurile populare, deci, numarul membriilor nu ar trebui sa fie o problema . Trebuie sa va axati, insa, pe respectarea regulamentului . Daca reusiti sa detineti un forum curat si populat, inseamna ca intradevar meritati primele locuri .

Revizuire realizata de Rankezz

Numai bine,
Rankezz

Atracción
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 19/11/2012
Multumiri : 10
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de pisoi^_ la data de Joi 10 Ian - 18:30

Multumesc frumos!

pisoi^_
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 23
Localizare : targoviste
Data de inscriere : 18/04/2012
Multumiri : 0
Membru exclus

http://evilgaming.taro.tv/

Sus In jos

Mesaj Scris de Atracción la data de Joi 10 Ian - 18:35

Sper sa ti cont de sfaturile mele, si sa te descurci mai bine la revizuirea urmatoare !

Atracción
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 19/11/2012
Multumiri : 10
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Lun 14 Ian - 19:28

Revizuire oficiala complexa: EvilGaming

Spoiler:

Prima impresie:

Prima impresia a fost una buna. Am ramas placut surprins de aspectul general al forumului cat si de culorile dominante a acestuia. O mica obiectie la acest capitol ar fi incarcarea paginii cu multe coduri nu prea potrivite. Script-ul cu fulgi incetineste viteza de navigarea pe forum, cat si imaginea fixa din partea dreapta a forumului.

Aspectul paginii de start:

Pagina de start este forumul in sine. Vreau sa spun ca apreciez enorm de mult aspectul acestuia, care este unul foarte si foarte atragator. Nu as avea practic nimic de reprosat, desi ma asteptam la ceva mai multe mesaje informative, in special pentru vizitatori, - poate un widget in care sa scrieti despre ce este si ce ofera acest forum. Vizitatorul trebuie sa fie intotdeauna informat intr-un mod cat mai simplu, pentru a sti daca are rost sa-si mai faca si un cont pe forum. Puteti folosi chiar Generalitatile..

Banner si meniu de navigare:

Banner-ul este unul dragut, dar nu indestul. Ar fi fost mult mai ok daca ati fi optat pentru un logo mult mai personalizat ca design. Ca pentru un forum de gaming, v-as sugera sa creati unul mai "gratios", in care sa fie prezente niste efecte datorita carora banner-ul sa iasa in plina evidenta. Automat, ar trebui schimbat si font-ul acestuia, avand in vedere ca cel actual nu este tocmai binevenit pentru o astfel de adaptare.
Meniul insa, este mult mai estetic, ca sa zic asa. Il puteti lasa si pe acesta, pentru ca este oportun temei pe care o folositi.

Imagini si icon-uri:

Motivul pentru care am apreciat acest criteriu atat de slab este acela ca imaginile fiecarui forum in parte sunt total nepotrivite. Majoritatea nu au nici o legatura cu denumirea sau descrierea sectiunii. Initial m-am gandit sa va notez aici cu o nota de 7, dar am sesizat si alte imagini, pe parcurs, care v-au salvat. Ar fi mare pacat sa nu schimbati iconitele din dreptul forumurilor, pentru ca strica totul. Sincer sa fiu, as fi apreciat criteriul cu un punctaj maxim daca nu ati fi "picat" din acest punct de vedere.

Culori:

Culorile sunt foarte potrivite, si chiar superb de bine alese. Desi acest negru domina aproape intreg forumul, mai exista si cate o nuanta de albastru inchis, care isi face si el aparitia pe alocuri. Sunt foarte pozitiv surprins cum de ati reusit sa combinati aceste culori, avand in vedere ca nu aveti decat 10-15% de culori secundare: un gri, si un albastru inchis. Imi place ca ati reusit sa mentineti o "colaborare" buna intre aceste culori.

Activitatea forumului:

Activitatea forumului este una chiar foarte stralucita, luand in consideratie numarul de mesaje si de subiecte. Mesaje se posteaza zilnic din cate vad, si se face asta intr-un mod foarte dinamic. Utilizatorii participa activ la subiectele de discutii, desi multe din mesaje nu contin decat 2-3 cuvinte. Totusi, in raport cu numarul de membri inregistrati, acest capitol trebuie supus operatiunii de prelucrare.
Un alt aspect pe care am vrut sa-l trec cu vederea a fost data crearii forumului, si aici nu am vrea decat sa va felicit pentru succesul dobandit intr-un timp atat de scurt. Noroc

Staff-ul si grupurile forumului:

Wuuh, vad o mare dezorganizare aici, si spun asta cu toata gura. Frică Nici nu stiu cu ce sa incep: cu faptul ca aveti prea multe grupuri si 40% dintre ele inutile sau cu acela ca nu a fost bine gandit modul de repartizare a membrilor in ele. Palid Ok, o sa incep cu inceputul. Primul lucru care m-a speriat a fost faptul ca numarul de grupuri este mult prea mare si depaseste toate hotarele unui numar standard. O sa enumer in continuare grupurile inutile, sau cel putin.. cele care trebuiesc eliminate: Grupul "Fondator", pentru ca nu poate exista decat un singur fondator, si acela este creatorul forumului; nu stiu ce vrea sa ne arate grupul "Counter Strike Team"; grupurile "Moderatori globali" si "Moderatori" trebuiesc fuzionate intr-unul singur; de "Fete" si "Dj radio" sigur nu aveti nevoie, nu ajuta cu nimic; si in final grupul "Banned" care nu cred ca trezeste curizoitatea membrilor cine este exclus de pe forum.
Revenind la membrii grupului, - multi dintre acestia sung practic inactivi: as fi dorit sa vad mai multa seriozitate privind aceasta ipostaza.

Originalitatea si calitatea:

Dintr-un aspect general vorbind, originalitate este si asta i se datoreaza in mare parte temei folosite. Daca ar fi sa fiu mai obiectiv si sa trec la critici, as vorbi in primul rand despre modul de organizare a topic-urilor, care in conformitate cu aspectul numit "calitate" este nu prea bun. Vad ca oferiti intr-adevar multe resurse pentru impartasirea lor cu membrii forumului, imi pare insa foarte rau ca acestea nu sunt decat copiate cu un google search si de pe alte forumuri similare (privind categoria din care forumul face parte). Ar fi fost mult mai bine daca optati pentru o mica stilizare a mesajelor prin niste culori, bold si alte unelte BB. Folositi-va de acest sfat pentru o mai buna comoditate a cititorilor de astfel de subiecte.

Organizarea forumurilor si a categoriilor:

Daca ar fi sa incep de la coada la capat, as comenta pozitiv aranjamentul si organizarea categoriilor si a forumurilor. Asta pentru ca ultimele forumuri, spre deosebire de primele care "nu si-au gasit corect parintii", stau acolo unde trebuie. Ma refer mai exact la "Board Acces" si "EvilGaming | General", pentru a nu se confunda cu "Link`s". Forumurilor din interiorul acestora nu li s-au ales potrivit categoriile la care sa fie atasate.

Modul de scriere corecta in limba romana:

Nota 9 pentru o scriere acceptabila. Mesajele oficiale, importante sau cele scrise pentru un un scop comun in forum sunt scrise destul de corect dintr-un punct de verere. Aici nu as putea sa trec cu vederea formularile prompte, dar bine puse la punct. Ceea ce m-a impiedicat sa ofer criteriului nota 10 a fost anume faptul ca se mai gasesc mesaje pe ici-colo care sunt scrise doar cu litere mari "Cuvant Cuvant Si Inca Un Cuvant", sau care mai scapa cateva dintre semnele de punctuatie.

Statistici:

Membrii nostri au postat un numar de 6377 mesaje
Avem 1499 membri inregistrati

Huh, avand in vedere cele 6300+ de mesaje si cei aproape 1500 de utilizatori inregistrati, nu pot decat sa va felicit cu aceasta ocazie. Trebuie de mentionat si faptul ca mai aveti de lucrat la activitatea staff-ului, iar daca veti reusi sa faceti asta va fi si mai bine decat este acum. Foarte fericit

Nota finala a forumului: 9.00

Cod:
[center][img]http://i.imgur.com/BecyO.png[/img][/center]
[spoiler]http://i.imgur.com/BecyO.png[/spoiler]

[justify][color=#007FFF][b][size=14]Prima impresie: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Prima impresia a fost una buna. Am ramas placut surprins de aspectul general al forumului cat si de culorile dominante a acestuia. O mica obiectie la acest capitol ar fi incarcarea paginii cu multe coduri nu prea potrivite. Script-ul cu fulgi incetineste viteza de navigarea pe forum, cat si imaginea fixa din partea dreapta a forumului.

[color=#3D2B1F][b][size=14]Aspectul paginii de start: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Pagina de start este forumul in sine. Vreau sa spun ca apreciez enorm de mult aspectul acestuia, care este unul foarte si foarte atragator. Nu as avea practic nimic de reprosat, desi ma asteptam la ceva mai multe mesaje informative, in special pentru vizitatori, - poate un widget in care sa scrieti despre ce este si ce ofera acest forum. Vizitatorul trebuie sa fie intotdeauna informat intr-un mod cat mai simplu, pentru a sti daca are rost sa-si mai faca si un cont pe forum. Puteti folosi chiar Generalitatile.. :roll:

[color=#CC0000][b][size=14]Banner si meniu de navigare: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Banner-ul este unul dragut, dar nu indestul. Ar fi fost mult mai ok daca ati fi optat pentru un logo mult mai personalizat ca design. Ca pentru un forum de gaming, v-as sugera sa creati unul mai "gratios", in care sa fie prezente niste efecte datorita carora banner-ul sa iasa in plina evidenta. Automat, ar trebui schimbat si font-ul acestuia, avand in vedere ca cel actual nu este tocmai binevenit pentru o astfel de [i]adaptare[/i].
Meniul insa, este mult mai estetic, ca sa zic asa. Il puteti lasa si pe acesta, pentru ca este oportun temei pe care o folositi.

[color=#004225][b][size=14]Imagini si icon-uri: [hide]8/10[/hide][/size][/b][/color]

Motivul pentru care am apreciat acest criteriu atat de slab este acela ca imaginile fiecarui forum in parte sunt total nepotrivite. Majoritatea nu au nici o legatura cu denumirea sau descrierea sectiunii. Initial m-am gandit sa va notez aici cu o nota de 7, dar am sesizat si alte imagini, pe parcurs, care v-au salvat. Ar fi mare pacat sa nu schimbati iconitele din dreptul forumurilor, pentru ca strica totul. Sincer sa fiu, as fi apreciat criteriul cu un punctaj maxim daca nu ati fi "picat" din acest punct de vedere.

[color=#D73B3E][b][size=14]Culori: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Culorile sunt foarte potrivite, si chiar superb de bine alese. Desi acest negru domina aproape intreg forumul, mai exista si cate o nuanta de albastru inchis, care isi face si el aparitia pe alocuri. Sunt foarte pozitiv surprins cum de ati reusit sa combinati aceste culori, avand in vedere ca nu aveti decat 10-15% de culori secundare: un gri, si un albastru inchis. Imi place ca ati reusit sa mentineti o "colaborare" buna intre aceste culori.

[color=#DA9100][b][size=14]Activitatea forumului: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Activitatea forumului este una chiar foarte stralucita, luand in consideratie numarul de mesaje si de subiecte. Mesaje se posteaza zilnic din cate vad, si se face asta intr-un mod foarte dinamic. Utilizatorii participa activ la subiectele de discutii, desi multe din mesaje nu contin decat 2-3 cuvinte. Totusi, in raport cu numarul de membri inregistrati, acest capitol trebuie supus operatiunii de prelucrare.
Un alt aspect pe care am vrut sa-l trec cu vederea a fost data crearii forumului, si aici nu am vrea decat sa va felicit pentru succesul dobandit intr-un timp atat de scurt. :cheers:

[color=#66B032][b][size=14]Staff-ul si grupurile forumului: [hide]7/10[/hide][/size][/b][/color]

Wuuh, vad o mare dezorganizare aici, si spun asta cu toata gura. :affraid: Nici nu stiu cu ce sa incep: cu faptul ca aveti prea multe grupuri si 40% dintre ele inutile sau cu acela ca nu a fost bine gandit modul de repartizare a membrilor in ele. :pale: Ok, o sa incep cu inceputul. Primul lucru care m-a [i]speriat[/i] a fost faptul ca numarul de grupuri este mult prea mare si depaseste toate hotarele unui numar standard. O sa enumer in continuare grupurile inutile, sau cel putin.. cele care trebuiesc eliminate: Grupul "Fondator", pentru ca nu poate exista decat un singur fondator, si acela este [b]creatorul[/b] forumului; nu stiu ce vrea sa ne arate grupul "Counter Strike Team"; grupurile "Moderatori globali" si "Moderatori" trebuiesc fuzionate intr-unul singur; de "Fete" si "Dj radio" sigur nu aveti nevoie, nu ajuta cu nimic; si in final grupul "Banned" care nu cred ca trezeste curizoitatea membrilor cine este exclus de pe forum.
Revenind la membrii grupului, - multi dintre acestia sung practic inactivi: as fi dorit sa vad mai multa seriozitate privind aceasta ipostaza.

[color=#6082B6][b][size=14]Originalitatea si calitatea: [hide]8/10[/hide][/size][/b][/color]

Dintr-un aspect general vorbind, originalitate este si asta i se datoreaza in mare parte temei folosite. Daca ar fi sa fiu mai obiectiv si sa trec la critici, as vorbi in primul rand despre modul de organizare a topic-urilor, care in conformitate cu aspectul numit "calitate" este nu prea bun. Vad ca oferiti intr-adevar multe resurse pentru impartasirea lor cu membrii forumului, imi pare insa foarte rau ca acestea nu sunt decat copiate cu un [i]google search[/i] si de pe alte forumuri similare (privind categoria din care forumul face parte). Ar fi fost mult mai bine daca optati pentru o mica stilizare a mesajelor prin niste culori, bold si alte unelte BB. Folositi-va de acest sfat pentru o mai buna comoditate a cititorilor de astfel de subiecte.

[color=#FF004F][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Daca ar fi sa incep de la coada la capat, as comenta pozitiv aranjamentul si organizarea categoriilor si a forumurilor. Asta pentru ca ultimele forumuri, spre deosebire de primele care "nu si-au gasit corect parintii", stau acolo unde trebuie. Ma refer mai exact la "Board Acces" si "EvilGaming | General", pentru a nu se confunda cu "Link`s". Forumurilor din interiorul acestora nu li s-au ales potrivit categoriile la care sa fie atasate.

[color=#1034A6][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Nota 9 pentru o scriere acceptabila. Mesajele oficiale, importante sau cele scrise pentru un un scop comun in forum sunt scrise destul de corect dintr-un punct de verere. Aici nu as putea sa trec cu vederea formularile prompte, dar bine puse la punct. Ceea ce m-a impiedicat sa ofer criteriului nota 10 a fost anume faptul ca se mai gasesc mesaje pe ici-colo care sunt scrise doar cu litere mari "Cuvant Cuvant Si Inca Un Cuvant", sau care mai scapa cateva dintre semnele de punctuatie.

[color=#696969][b][size=14]Statistici: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

[quote]Membrii nostri au postat un numar de [b]6377[/b] mesaje
Avem [b]1499[/b] membri inregistrati[/quote]
Huh, avand in vedere cele 6300+ de mesaje si cei aproape 1500 de utilizatori inregistrati, nu pot decat sa va felicit cu aceasta ocazie. Trebuie de mentionat si faptul ca mai aveti de lucrat la activitatea staff-ului, iar daca veti reusi sa faceti asta va fi si mai bine decat este acum. :D

[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 9.00[/size][/b][/color][/center][/justify][hr]

P.S.: Imi cer scuze pentru intarziere. A face cu ochiul

Revizuire realizata de SGSS

Data la care puteti solicita o noua analizare: 22.02.2013

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Ultima editare efectuata de catre SGSS in Joi 17 Ian - 20:43, editata de 1 ori

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Strawberry Fields