Revizuire complexa: Extrem Tutorials

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire complexa: Extrem Tutorials

Mesaj Scris de k1ll.Zorr la data de Lun 24 Sept - 9:37

Numele forumului: Extrem Tutorials
Adresa forumului: http://www.extrem-tutorials.com
Categoria din care face parte forumul*: Calculatoare & Internet
Data de creare a forumului: 24/08/2010
Tipul de analizare dorită**: Complexa

*Sunt administratorul Paul

Ultima editare efectuata de catre k1ll.Zorr in Mar 25 Sept - 11:52, editata de 1 ori

k1ll.Zorr
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 22
Localizare : Paris
Data de inscriere : 23/12/2010
Multumiri : 0
Niciun avertisment

http://citygames.topicboard.net

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire complexa: Extrem Tutorials

Mesaj Scris de Cesar la data de Lun 24 Sept - 17:15

Revizuire: Extrem Tutorials

Primele impresii:
Cum am intrat pe forumul dvs , m-am simtit ca pe un forum unic! Prima pagina era atat de draguta , desi era foarte simpla!Meniul ma atragea foarte mult,efectul acela de scoci imi placea mult!

Design și aspect:
Banner-ul se potriveste cu tema , care este extrem de placuta la ochi!Design-ul este simplu , dar placut deoarece este original!

Activitatea forumului:
Ei bine , activitatea mi se pare una decenta , eu zic potrivita pentru numarul de membrii inregistrati,dar se putea si mai bine!
Staff-ul și grupurile forumului:
Imi place ca nu aveti foarte multe grupuri , sunt cele de baza pe un forum normal , zic eu!

Originalitate și conținut:
Un continut destul de frumusel , am mai vazut acest continut si pe alte forumuri , dar pentru prima oara vad forumul "Teme Web & Mobil" . Teme pentru Web am mai vazut , dar pentru Mobil , niciodata!
Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.

Cesar
Membru activ

masculin

Varsta : 17
Data de inscriere : 13/09/2012
Multumiri : 293
Niciun avertisment

http://www.wolffighterz.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Lun 24 Sept - 17:30

Revizuire: Extrem Tutorials

Primele impresii:
Cand am deschis pagina de forum, am fost placut surprins de culorile temei, care, pe langa faptul ca sunt originale si bine alese, acestea te fac sa vrei sa mai stai pe forum mult timp.
Portalul are o structura foarte interesanta, cu un continut bine ales.

Design și aspect:
Aspectul forumului este la fel de frumos. Un meniu dinamic; caseta cu anunturi/informatii este bine structurata. Categoriile sunt dominate de simplitate si este foarte autentic, sa zic asa.
La acest capitol - aplauze!

Activitatea forumului:
Activitatea forumului este una cuprinzatoare, cele 18.000 de mesaje imi spun asta. Se intelege clar ca ati muncit cu perseverenta pentru acest forum, care isi dezvolta in continuare statistica.

Staff-ul și grupurile forumului:
Grupurile sunt foarte bine alese pentru un astfel de forum. Imi place ca staff-ul isi face treaba mai mult decat bine. A mai ramas ca gasiti cel putin un responsabil pentru grupul de "Editori".

Originalitate și conținut:
Forumul este foarte original. Mai rar vedem asa forumuri, dar ce-i drept, pentru a ajunge la asa nivel, trebuie depusa multa munca.

Va felicit pentru forum, si va urez mult succes in administrarea acestuia! Fericit

Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Strawberry Fields
Data de inscriere : 13/07/2012
Multumiri : 78
Niciun avertisment

http://beatles.forummo.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de k1ll.Zorr la data de Lun 24 Sept - 17:55

Mulțumesc de munca depusă * știu că nu sunteți obligați să faceți reviziuni și pentru asta vă sunt profund recunoscător.
Da ai dreptate Alexandru Matei cu grupul editori, forumul a trecut printr-o perioada grea neavând bani de domeniu și din lipsa activități Editori au plecat.
Încă o dată vă mulțumesc!

k1ll.Zorr
Membru Forumgratuit

masculin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Cassius Dio la data de Lun 24 Sept - 18:22

Cu placere. Am scris aceasta revizuire dintr-o placere, avand in vedere ca mi-a placut mult forumul.

Sper sa gasiti un editor cat mai curand. Succes inca odata! Fericit

Cassius Dio
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Strawberry Fields
Data de inscriere : 13/07/2012
Multumiri : 78
Niciun avertisment

http://beatles.forummo.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Mar 25 Sept - 10:56

Revizuire oficiala complexa: Extrem Tutorials

Cod:
http://i31.servimg.com/u/f31/16/91/26/48/psd_fo18.png

Prima impresie:

Hmmm... un aspect elegant si imbietor, placut si cald. Aceste senzatii imi sunt generate de culorile temei, de stilul acesteia si de elementele din ea. Totul este simplu si foarte bine pus la punct.
Categorii simple, hover-uri frumoase, subiecte interesante si insiruirea poate continua foarte mult. Probabil intrebarea vine... de ce nota 9? Nu este destul! Mi-ar fi placut ca din aceasta simplitate pe care tema o are sa existe si ceva care sa vina in contrast si sa ofere mai multa culoare si mai multa viata. A face cu ochiul

Aspectul paginii de start:

Pagina de start? Portalul! Ceva simplu, dragut, elegant. Portalul prezinta informatii referitoare la modul de activitate al forumului si, totodata, indeamna membrii/vizitatorii sa acorde un like acestuia. Nu este rau, insa nu are viata. Mi-ar fi placut ca pe portal sa existe ceva mai colorat, ceva care sa ii dea mai multa lumina( ca si in cazul aspectului general facut la punctul de revizuire de mai sus). Poate ceva legat de tutoriale, ca nu degeaba numele forumului are in componenta sa acest cuvant. Puteti adauga pe portal widge-turi legate de acestea, sau, puteti genera categoriile importante din forum.
Totodata, ca lista sugestiilor sa fie mai mare, puteti adauga si un slider elegant, care sa prezinte informatii despre forum sub forma de text si imagini. A face cu ochiul

Banner si meniu de navigare:

Da, un banner frumos si un meniu elegant. Primul care mi-a atras atentia si mi-a cerut sa-l studiez mai mult a fost banner-ul, care este realizat cum spuneam, frumos si de o mana priceputa. Imi place simplitatea cu care ati reusit sa abordati aceste doua elemente importante ale temei, anume banner-ul si meniul.
Ok, acum sa vorbim putin si de meniu. Acesta cred ca este elementul cel mai impresionant din tema, deoarece el produce toata actiunea. Hover-ul elegant de la link-ul mi-a atras atentia si m-a determinat sa va acord 10 din toata inima.
Un mic aspect care nu-mi place este efectul de hover de la butoanele sociale, putin mai neglijat. Râset

Imagini si icon-uri:

Cum spuneam, am incercat sa punctez stric criteriile de referinta, si astfel v-am oferit la acesta nota 9. Acest criteriu nu face referire la tema ci la imaginile si icon-urile din ea. Rostul acestora? Dau viata si imbunatatesc modul de navigare pe forum, fie ca indica anumite lucruri, fie ca, caracterizeaza forumurile respective( in cazul icon-urilor).
Forumul este cma lipsit de acestea. Tema este ok, este bine pusa la punct, insa aspectul acesta de voiosie si de viata a cam fost uitat.
Sugestia cred ca autoreiese din ideile de mai sus: Incercati sa oferiti umpic de culoare, umpic de viata, umpic mai multe imagini.

Culori:

Ok... la acest punct totul pare a fi in regula. Culoarea temei este albastrul, o culoare ce caracterizeaza profesionalismul, ideea de ceva serios, o culoare ce este folosita de toate site-urile din renume.
Nu pot spune prea multe lucruri despre culori. Multe reies din frazele forumulate la criteriile de mai sus.

Activitatea forumului:

Da... nota 9 este pe merit. Activitatea nu este una prea buna, asta din punctul meu de vedere. Probabil multi vor contesta aceste cuvinte, insa, trebuie sa intelegeti ca un forum cu o astfel de tema, cu o astfel de dezvoltare, este imposibil sa nu capteze si o activitate favorabila si cu numere mari. Va rog sa tineti cont ca aici nu facem referire la statisticile forumului, ci la activitatea sa.
Observ ca membrii se implica in comentarea subiectelor, activitatea cea mai mare fiind in zona de suport, unde, de altfel sunt deschise si cele mai multe subiecte. O sectiune foarte activa din punct de vedere al subiectelor, ar putea fi si cea de tutoriale.

Staff-ul si grupurile forumului:

Tin foarte mult ca un forum sa aiba toate grupurile macar ocupate de un singur membru. Asta conteaza foarte mult.
Imi place faptul ca forumul nu este incarcat de tot felul de sub-grupuri denumite gen "Moderator Global", "Co-owner" sau "Co-Fondator". Acest gen de forumuri ce detin tot felul de grupuri, tot felul de inchipuiri, vor avea de pierdut in fata revizuirilor, si nu numai aici, ci si in viitoarele vizite/membrii.
Un lucru care l-am vazut si nu mi-a placut este faptul ca membrii staff-ului discuta intre ei de parca ar fi simplii membri ce comunica normal, intr-un topic. Foarte rau! Am vazut un subiect in care mai ca se luau la cearta. Supărat
Cam asta ar fi... repartizarea lor este ok, in sensul in care sunt 3 moderatori... 3 administratori... 1 designer... 0 editori. Sper sa faceti modificari in acest sens.

Originalitatea si calitatea:

Da! De originalitate pot spune multe lucruri. Tema este una originala, continutul este in proportie de 90% unul original. Forumul Extrem-Tutorials ofera servicii de calitate, suport si tutoriale de mare folos. Nu este greu sa ne dam seama de acest lucru. Trebuie sa ne uitam putin prin forumurile mentionate mai sus si gata.
ORiginalitatea este un cuvnat ce caracterizeaza acest forum... Felicitari!

Organizarea forumurilor si a categoriilor:

Totul este ok. Categoriile si forumurile sunt asezate si distribuite egal si frumos. Intotdeauna un forum care va avea o gama variata de categorii si forumuri va avea de castigat, desigur, daca in acele categorii si forumuri se vor afla subiecte interesante care sa le umple.
As avea de obiectat un singur lucru: SUnt cam multe forumuri pentru doar 3 categorii. Sfatul meu ar fi sa icenrcati sa mai creati 1-2 categorii si sa distribuiti cateva forumuri acolo. Ati putea crea o categorie denumita "Servicii" unde sa mutati forumurile Concursuri si Publicitate gratuita. A face cu ochiul

Modul de scriere corecta in limba romana:

Super! Sunteti primul forum pe care vad diacritice constat, asta fara vreo exagerare. Membrii staff par sa scrie corect, fara greseli gramaticale sau de scriere.
Probabil ati observat si in revizuirile anterioare ca tin foarte mult la aceste diacritice si la modul de scriere corecta. In ziua de azi, forumurile uita de acest lucru, scriind cum le vine. Nu! Trebuie sa invatam sa dezvoltam modul de scriere corect, fara prescurtari si cu diacritice, caci de aceea limba română este scrisa cu diacritice.

Statistici:

Ok... statisticile ma obliga sa va ofer nota 10 si la acest criteriu. O mica privire de ansamblu:
Recordul de utilizatori conectati a fost de 2499, Dum Oct 09, 2011 7:36 pm
Membrii nostri au postat un numar de 18250 mesaje
Avem 1926 membri inregistrati
Din punctul meu de vedere, la acest numar de utilizatori, ar fi trebuit sa aveti mult mai multe mesaje. A face cu ochiul
Recordul afisat nu sunt 100% sigur ca este unul real, insa sunt sigur ca este pe aproape. Fericit
Niste statistici frumoase, care, nuf ac decat sa aprobe calitatea forumului Extrem Tutorials!

Concluzii:

Am ajuns si la concluzii. Ei bine nu am sa ma lungesc cu vorba aici. Am sa va spun ca ar trebuii sa puneti in practica micile mele sfaturi de la fiecare criteriu pentru ca data viitoare sa obtineti nota 10. Spun asta pentru ca stiu 100% ca forumul ET poate acest lucru.
Incercati sa oferiti mai multa viata temei, mai multa viata forumului prin simpla adaugare de mai multe imagini sau, cum spuneam, un slider elegant ar merge de minune pe pagina de start(portal) sau pe forum.

Mult succes! Noroc

Nota finala a forumului: 9.54

Cod:
[center][img]http://i31.servimg.com/u/f31/16/91/26/48/psd_fo18.png[/img][/center]
[code]http://i31.servimg.com/u/f31/16/91/26/48/psd_fo18.png[/code]

[justify][color=#007FFF][b][size=14]Prima impresie: [hide] 9/10[/hide][/size][/b][/color]

Hmmm... un aspect elegant si imbietor, placut si cald. Aceste senzatii imi sunt generate de culorile temei, de stilul acesteia si de elementele din ea. Totul este simplu si foarte bine pus la punct.
Categorii simple, hover-uri frumoase, subiecte interesante si insiruirea poate continua foarte mult. Probabil intrebarea vine... de ce nota 9? Nu este destul! Mi-ar fi placut ca din aceasta simplitate pe care tema o are sa existe si ceva care sa vina in contrast si sa ofere mai multa culoare si mai multa viata.  ;)

[color=#3D2B1F][b][size=14]Aspectul paginii de start: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Pagina de start? Portalul! Ceva simplu, dragut, elegant. Portalul prezinta informatii referitoare la modul de activitate al forumului si, totodata, indeamna membrii/vizitatorii sa acorde un like acestuia. Nu este rau, insa nu are viata. Mi-ar fi placut ca pe portal sa existe ceva mai colorat, ceva care sa ii dea mai multa lumina( ca si in cazul aspectului general facut la punctul de revizuire de mai sus). Poate ceva legat de tutoriale, ca nu degeaba numele forumului are in componenta sa acest cuvant. Puteti adauga pe portal widge-turi legate de acestea, sau, puteti genera categoriile importante din forum.
Totodata, ca lista sugestiilor sa fie mai mare, puteti adauga si un slider elegant, care sa prezinte informatii despre forum sub forma de text si imagini. ;)

[color=#CC0000][b][size=14]Banner si meniu de navigare: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Da, un banner frumos si un meniu elegant. Primul care mi-a atras atentia si mi-a cerut sa-l studiez mai mult a fost banner-ul, care este realizat cum spuneam, frumos si de o mana priceputa. Imi place simplitatea cu care ati reusit sa abordati aceste doua elemente importante ale temei, anume banner-ul si meniul.
Ok, acum sa vorbim putin si de meniu. Acesta cred ca este elementul cel mai impresionant din tema, deoarece el produce toata actiunea. Hover-ul elegant de la link-ul mi-a atras atentia si m-a determinat sa va acord 10 din toata inima.
Un mic aspect care nu-mi place este efectul de hover de la butoanele sociale, putin mai neglijat. :P

[color=#004225][b][size=14]Imagini si icon-uri: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Cum spuneam, am incercat sa punctez stric criteriile de referinta, si astfel v-am oferit la acesta nota 9. Acest criteriu nu face referire la tema ci la imaginile si icon-urile din ea. Rostul acestora? Dau viata si imbunatatesc modul de navigare pe forum, fie ca indica anumite lucruri, fie ca, caracterizeaza forumurile respective( in cazul icon-urilor).
Forumul este cma lipsit de acestea. Tema este ok, este bine pusa la punct, insa aspectul acesta de voiosie si de viata a cam fost uitat.
Sugestia cred ca autoreiese din ideile de mai sus: Incercati sa oferiti umpic de culoare, umpic de viata, umpic mai multe imagini.

[color=#D73B3E][b][size=14]Culori: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Ok... la acest punct totul pare a fi in regula. Culoarea temei este albastrul, o culoare ce caracterizeaza profesionalismul, ideea de ceva serios, o culoare ce este folosita de toate site-urile din renume.
Nu pot spune prea multe lucruri despre culori. Multe reies din frazele forumulate la criteriile de mai sus.

[color=#DA9100][b][size=14]Activitatea forumului: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Da... nota 9 este pe merit. Activitatea nu este una prea buna, asta din punctul meu de vedere. Probabil multi vor contesta aceste cuvinte, insa, trebuie sa intelegeti ca un forum cu o astfel de tema, cu o astfel de dezvoltare, este imposibil sa nu capteze si o activitate favorabila si cu numere mari. Va rog sa tineti cont ca aici nu facem referire la statisticile forumului, ci la activitatea sa.
Observ ca membrii se implica in comentarea subiectelor, activitatea cea mai mare fiind in zona de suport, unde, de altfel sunt deschise si cele mai multe subiecte. O sectiune foarte activa din punct de vedere al subiectelor, ar putea fi si cea de tutoriale.

[color=#66B032][b][size=14]Staff-ul si grupurile forumului: [hide]9/10[/hide][/size][/b][/color]

Tin foarte mult ca un forum sa aiba toate grupurile macar ocupate de un singur membru. Asta conteaza foarte mult.
Imi place faptul ca forumul nu este incarcat de tot felul de sub-grupuri denumite gen "Moderator Global",  "Co-owner" sau "Co-Fondator". Acest gen de forumuri ce detin tot felul de grupuri, tot felul de inchipuiri, vor avea de pierdut in fata revizuirilor, si nu numai aici, ci si in viitoarele vizite/membrii.
Un lucru care l-am vazut si nu mi-a placut este faptul ca membrii staff-ului discuta intre ei de parca ar fi simplii membri ce comunica normal, intr-un topic. Foarte rau! Am vazut un subiect in care mai ca se luau la cearta. :(
Cam asta ar fi... repartizarea lor este ok, in sensul in care sunt 3 moderatori... 3 administratori... 1 designer... [b]0 editori[/b]. Sper sa faceti modificari in acest sens.

[color=#6082B6][b][size=14]Originalitatea si calitatea: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Da! De originalitate pot spune multe lucruri. Tema este una originala, continutul este in proportie de 90% unul original. Forumul Extrem-Tutorials ofera servicii de calitate, suport si tutoriale de mare folos. Nu este greu sa ne dam seama de acest lucru. Trebuie sa ne uitam putin prin forumurile mentionate mai sus si gata.
ORiginalitatea este un cuvnat ce caracterizeaza acest forum... Felicitari!

[color=#FF004F][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Totul este ok. Categoriile si forumurile sunt asezate si distribuite egal si frumos. Intotdeauna un forum care va avea o gama variata de categorii si forumuri va avea de castigat, desigur, daca in acele categorii si forumuri se vor afla subiecte interesante care sa le umple.
As avea de obiectat un singur lucru: SUnt cam multe forumuri pentru doar 3 categorii. Sfatul meu ar fi sa icenrcati sa mai creati 1-2 categorii si sa distribuiti cateva forumuri acolo. Ati putea crea o categorie denumita "Servicii" unde sa mutati forumurile Concursuri si Publicitate gratuita. ;)

[color=#1034A6][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Super! Sunteti primul forum pe care vad diacritice constat, asta fara vreo exagerare. Membrii staff par sa scrie corect, fara greseli gramaticale sau de scriere.
Probabil ati observat si in revizuirile anterioare ca tin foarte mult la aceste diacritice si la modul de scriere corecta. In ziua de azi, forumurile uita de acest lucru, scriind cum le vine. Nu! Trebuie sa invatam sa dezvoltam modul de scriere corect, fara prescurtari si cu diacritice, caci de aceea [b]limba română[/b] este scrisa cu diacritice.

[color=#696969][b][size=14]Statistici: [hide]10/10[/hide][/size][/b][/color]

Ok... statisticile ma obliga sa va ofer nota 10 si la acest criteriu. O mica privire de ansamblu:
[quote]Recordul de utilizatori conectati a fost de 2499, Dum Oct 09, 2011 7:36 pm
Membrii nostri au postat un numar de 18250 mesaje
Avem 1926 membri inregistrati[/quote]
Din punctul meu de vedere, la acest numar de utilizatori, ar fi trebuit sa aveti mult mai multe mesaje. ;)
Recordul afisat nu sunt 100% sigur ca este unul real, insa sunt sigur ca este pe aproape. :)
Niste statistici frumoase, care, nuf ac decat sa aprobe calitatea forumului Extrem Tutorials!

[color=#1560BD][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color]

Am ajuns si la concluzii. Ei bine nu am sa ma lungesc cu vorba aici. Am sa va spun ca ar trebuii sa puneti in practica micile mele sfaturi de  la fiecare criteriu pentru ca data viitoare sa obtineti nota 10. Spun asta pentru ca stiu 100% ca forumul ET poate acest lucru.
Incercati sa oferiti mai multa viata temei, mai multa viata forumului prin simpla adaugare de mai multe imagini sau, cum spuneam, un slider elegant ar merge de minune pe pagina de start(portal) sau pe forum.

Mult succes! :cheers:
        [hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 9.54[/size][/b][/color][/center]
        [hr]
        [/justify]

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 24.10.2012

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Ultima editare efectuata de catre Keir in Mar 25 Sept - 20:07, editata de 1 ori

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de k1ll.Zorr la data de Mar 25 Sept - 11:51

Îți mulțumesc Keir..
Și tu ai fost in staff și ști că nu putem să impunem diacriticile pentru că utilizatori nu vor acest lucru. Voi impune obligatoriu diacriticele măcar pentru staff *Sunt unii care nu au habar să scrie cu diacritici, dar vom incerca*
Am mai crescut la nota cea ce este foarte bine.
Și pentru Staff .. e cam greu sa găsești pe această platforma un staff competent și să posteze regulat.
Vom aplica SFATURILE tale pentru ca ne sunt de un adevărat folos!
Îți mulțumesc încă o dată

k1ll.Zorr
Membru Forumgratuit

masculin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de .razvan la data de Mar 25 Sept - 16:31

Keir ai gresit imaginea cu nota ! : )

.razvan
Contribuitor suport
Contribuitor suport

Data de inscriere : 22/08/2011
Multumiri : 9
Niciun avertisment

http://www.fg-coding.net/

Sus In jos

Mesaj Scris de k1ll.Zorr la data de Mar 25 Sept - 16:44

da acum am văzut și eu..
E 9.54.Foarte fericit

k1ll.Zorr
Membru Forumgratuit

masculin

Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Mar 25 Sept - 20:07

Îmi cer scuze. Se pare că am omis o cifra.

Am să vă rog să nu schimbați icon-ul revizuirii deoarece ea va mai rămâne deschisă timp de 6 zile, timp în care orice utilizator al forumului de suport vă poate oferii o altă revizuire, desigur, neoficială. Mulțumesc pentru colaborare! A face cu ochiul

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos