Revizuire complexa: HeaD Cs

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire complexa: HeaD Cs

Mesaj Scris de Mycula la data de Joi 2 Aug - 0:37

Numele forumului: HeaD Cs
Adresa forumului: www.head.taro.tv
Categoria din care face parte forumul*: Jocuri & RPG
Data de creare a forumului: 26/04/2012
Tipul de analizare dorita**: Complexa

Mycula
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Localizare : Scornicesti
Data de inscriere : 07/04/2011
Multumiri : 0
1 avertisment

http://www.head.taro.tv

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire complexa: HeaD Cs

Mesaj Scris de Alexader la data de Joi 2 Aug - 10:55

Buna ziua,
Sa vorbim putin de design:
Pagina de start, arata binisor...totusi acel verde parca este prea aprins.
Tema este si ea buna, pentru un forum gaming.
Trecem la categorii: Un ghiveci de categorii. Prea multe...Daca doriti sa va axati pe gaming, nu are ce sa caute categorii de genul:Tutoriale phbb3 etc.
Ce nu imi place....este ca promovati hack-uri, lucru interzis de F.G.
Eh, activitatea utilizatorilor este mare...deci, felicitari!
Atat am avut de zis...acum sugestii:
Sacapati de categoriile inutile.
Nu mai promovati hack-uri.
O zi buna A face cu ochiul

Alexader
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 19
Localizare : România
Data de inscriere : 27/06/2012
Multumiri : 90
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Mycula la data de Joi 2 Aug - 11:25

Multumesc mult.
Acea categorie era facuta de un alt Administrator, am sterso, nu o sa mai promovam hack-uri, imi cer scuze.

Mycula
Membru Forumgratuit

masculin

1 avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Alexader la data de Joi 2 Aug - 11:29

Vai, nu trebuie sa iti ceri scuze Râs. Oricum, daca Keir v-a acceptat reviziunea, inseamna ca nu este atat de grava promovarea hack-urilor...sau nici el nu a observat acea categorie bounce

Alexader
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 19
Localizare : România
Data de inscriere : 27/06/2012
Multumiri : 90
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Joi 2 Aug - 15:23

Revizuire oficiala complexa: HeaD Cs

Cod:
http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/psd_fo15.png

Prima impresie:

Prima impresie mi-a fost lăsată de pagina de întămpinare, și anume index-ul forumului. Nu pot spune că am avut o impresie foarte bună legată de acest aspect, însă țin să precizez că acesta satisface nevoile unui vizitator ce intră pentru prima oară pe forum, în sensul în care index-ul oferă date despre forum, link-uri către importante secțiuni din forum și totodată statistici despre acesta.

Aspectul paginii de start:

Pagina de start, în situația de față, este index-ul forumului, cel despre care am vorbit și mai sus. Probabil vă întrebați de ce am oferit nota 8. Ei bine, mă așteptam să văd ceva care să aibă legătură cu restul temei forumului. Mai precis, index-ul este verde, iar forumul negru. Totodată, aș fi vrut să văd mai multe icon-uri care să ofere acestuia mai multă viață.

Banner si meniu de navigare:

Aș fi vrut să văd ceva mai mult de atât. Bannerul este singurul care aduce o pată de culoare, pe când meniul este mult prea simplu. V-aș sugera să faceți modificări din acest punct de vedere și să schimbați culoarea hover-ului de la link-urile din el, deoarece acel albastru închis se distinge foarte greu.
Îmi place inițiativa dvs. de a poziționa anunțul legat de noile recrutări în logo. Foarte fericit

Imagini si icon-uri:

Hmm... forumul deține cam puține imagini și icon-uri. Observ că nu există icon-uri atașate la forumuri, ceea ce m-a facăut să vă dau această notă. Cum am spus și mai sus, logo-ul este singurulc are oferă o pată de culoare și care, totodată emană energia jocului promovat de forumul dvs., și anume Counter-Strike.
Ca un sfat pe viitor, încercați să atașați icon-uri forumurile și o să vedeți cum forumul devine mult mai colorat. :flower:

Culori:

Culoarea predominantă este negru. O culoare foarte bună pentru forumurile de Gaming, care trebuie să transmită ideea de acțiune. Forumului îi lipsește acea viață care este oferită de combinarea mai multor culori, acea viață care vine din partea gamei variate de icon-uri.

Activitatea forumului:

Nota 10... felicitări! Noroc Acesta este un criteriu la care ați făcut față cu brio. Forumul este foarte populat și foarte vizitat de membrii și de vizitatorii lui. Asta nu o spun doar eu, ci și statisticile, care, sunt foarte frumoase.

In total sunt 39 utilizatori conectati: 9 Inregistrati, 0 Invizibil si 30 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare
Membrii nostri au postat un numar de 7045 mesaje | Avem 2583 membri inregistrati

Foarte frumos... se vede că forumul deține un conținut plăcut și foarte tranzitat de membrii și de noi cititori.

Staff-ul si grupurile forumului:

Felicitări! Și la acest criteriu ați reușit să obțineți o notă destul de mare. Îmi place faptul că ați ținut cont de sfatul meu și ați eliminat grupul de "Fondatori". Totodată, țin să precizez că grupurile sunt foarte bine aranjate în momentul de față.
Nota 9 ați obținut-o pentru că grupul de "Designeri" nu are niciun membru. Fără membrii, grupul este practic, inutil. A face cu ochiul

Originalitatea si calitatea:

Forumul văd că deține un conținut de calitate și totodată de mare ajutor. Observ că pe forum există și topicuri de suport, în care utilizatorii au postat probleme întâlnite în secțiunile specificate.
Legat de originalitate, nu sunt foarte mulțumit, deoarece majoritatea elementelor din temă se pot găsii foarte ușor prin intermediul forumului de suport. Încercați să faceți ceva mai special. A face cu ochiul

Organizarea forumurilor si a categoriilor:
Încă o notă de 10 pe care forumul dvs. a obținut-o. Felicitări! Organizarea forumurilor și a categoriilor este foarte bună, putându-se accesa fiecare sub-forum al fiecărei secțiuni, foarte ușor, prin lista găsită în descrierea lor.
Îmi place faptul că forumul are și câteva categorii legate de lucruri diverse, ce nu țin de Gaming, deci putem spune că oferă utilizatorilor multe facilități de comunicare.

Modul de scriere corecta in limba romana:
Huh... marea majoritate a greșelilor gramaticale sunt făcute de staff. Am ajuns la acestă părerea uitându-mă prin câteva posturi pe forum. Încercați să le atrageți atenția, spunându-le că un membru staff trebuie să fie un exemplu în modul de scriere și de evidențiere a spuselor sale. A face cu ochiul

Statistici:

Nu am ce să spun la acest criteriu... statisticile sunt foarte bune. Este îndeajuns să ne uităm la membrii conectați în decursul celor 99 de ore și să ne creem o impresie foarte bună despre activitatea forumului. Felicitări... nu am ce să spun mai mult! Noroc

Concluzii:

Concluziile sunt evidente... am lăsat aproape la finalul fiecărui criteriu câte o concluzie și o sugestie. Tot ce trebuie să rețineți, este faptul că trebuie să veniți cu mai multe imagini și icon-uri la secțiunile forumurilor pentru a oferii cât mai multă viață acestuia și să exprimați intensitatea și energia jocului promovat de el.
Mult succes și mult noroc în a prospera cu forumul! Noroc

Nota finala a forumului: 8.81

Cod:
[center][img]http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/psd_fo15.png[/img][/center]
[code][img]http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/psd_fo15.png[/img][/code]

[justify][color=#007FFF][b][size=14]Prima impresie: 8/10[/size][/b][/color]

Prima impresie mi-a fost lăsată de pagina de întămpinare, și anume index-ul forumului. Nu pot spune că am avut o impresie foarte bună legată de acest aspect, însă țin să precizez că acesta satisface nevoile unui vizitator ce intră pentru prima oară pe forum, în sensul în care index-ul oferă date despre forum, link-uri către importante secțiuni din forum și totodată statistici despre acesta.

[color=#3D2B1F][b][size=14]Aspectul paginii de start: 8/10[/size][/b][/color]

Pagina de start, în situația de față, este index-ul forumului, cel despre care am vorbit și mai sus. Probabil vă întrebați de ce am oferit nota 8. Ei bine, mă așteptam să văd ceva care să aibă legătură cu restul temei forumului. Mai precis, index-ul este verde, iar forumul negru. Totodată, aș fi vrut să văd mai multe icon-uri care să ofere acestuia mai multă viață.

[color=#CC0000][b][size=14]Banner si meniu de navigare: 8/10[/size][/b][/color]

Aș fi vrut să  văd ceva mai mult de atât. Bannerul este singurul care aduce o pată de culoare, pe când meniul este mult prea simplu. V-aș sugera să faceți modificări din acest punct de vedere și să schimbați culoarea hover-ului de la link-urile din el, deoarece acel albastru închis se distinge foarte greu.
Îmi place inițiativa dvs. de a poziționa anunțul legat de noile recrutări în logo.  :D

[color=#004225][b][size=14]Imagini si icon-uri: 8/10[/size][/b][/color]

Hmm... forumul deține cam puține imagini și icon-uri. Observ că nu există icon-uri atașate la forumuri, ceea ce m-a facăut să vă dau această notă. Cum am spus și mai sus, logo-ul este singurulc are oferă o pată de culoare și care, totodată emană energia jocului promovat de forumul dvs., și anume Counter-Strike.
Ca un sfat pe viitor, încercați să atașați icon-uri forumurile și o să vedeți cum forumul devine mult mai colorat. :flower:

[color=#D73B3E][b][size=14]Culori: 9/10[/size][/b][/color]

Culoarea predominantă este negru. O culoare foarte bună pentru forumurile de Gaming, care trebuie să transmită ideea de acțiune. Forumului îi lipsește acea viață care este oferită de combinarea mai multor culori, acea viață care vine din partea gamei variate de icon-uri.

[color=#DA9100][b][size=14]Activitatea forumului: 10/10[/size][/b][/color]

Nota 10... felicitări! :cheers: Acesta este un criteriu la care ați făcut față cu brio. Forumul este foarte populat și foarte vizitat de membrii și de vizitatorii lui. Asta nu o spun doar eu, ci și statisticile, care, sunt foarte frumoase.

[quote]In total sunt 39 utilizatori conectati: 9 Inregistrati, 0 Invizibil si 30 Vizitatori :: 2 Motoare de cautare
Membrii nostri au postat un numar de 7045 mesaje | Avem 2583 membri inregistrati[/quote]

Foarte frumos... se vede că forumul deține un conținut plăcut și foarte tranzitat de membrii și de noi cititori.

[color=#66B032][b][size=14]Staff-ul si grupurile forumului: 9/10[/size][/b][/color]

Felicitări! Și la acest criteriu ați reușit să obțineți o notă destul de mare. Îmi place faptul că ați ținut cont de sfatul meu și ați eliminat grupul de "Fondatori". Totodată, țin să precizez că grupurile sunt foarte bine aranjate în momentul de față.
Nota 9 ați obținut-o pentru că grupul de "Designeri" nu are niciun membru. Fără membrii, grupul este practic, inutil.  ;)

[color=#6082B6][b][size=14]Originalitatea si calitatea: 9/10[/size][/b][/color]

Forumul văd că deține un conținut de calitate și totodată de mare ajutor. Observ că pe forum există și topicuri de suport, în care utilizatorii au postat probleme întâlnite în secțiunile specificate.
Legat de originalitate, nu sunt foarte mulțumit, deoarece majoritatea elementelor din temă se pot găsii foarte ușor prin intermediul forumului de suport. Încercați să faceți ceva mai special.  ;)

[color=#FF004F][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: 10/10[/size][/b][/color]
Încă o notă de 10 pe care forumul dvs. a obținut-o. Felicitări! Organizarea forumurilor și a categoriilor este foarte bună, putându-se accesa fiecare sub-forum al fiecărei secțiuni, foarte ușor, prin lista găsită în descrierea lor.
Îmi place faptul că forumul are și câteva categorii legate de lucruri diverse, ce nu țin de Gaming, deci putem spune că oferă utilizatorilor multe facilități de comunicare.

[color=#1034A6][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: 8/10[/size][/b][/color]
Huh... marea majoritate a greșelilor gramaticale sunt făcute de staff. Am ajuns la acestă părerea uitându-mă prin câteva posturi pe forum. Încercați să le atrageți atenția, spunându-le că un membru staff trebuie să fie un exemplu în modul de scriere și de evidențiere a spuselor sale.  ;)

[color=#696969][b][size=14]Statistici: 10/10[/size][/b][/color]

Nu am ce să spun la acest criteriu... statisticile sunt foarte bune. Este îndeajuns să ne uităm la membrii conectați în decursul celor 99 de ore și să ne creem o impresie foarte bună despre activitatea forumului. Felicitări... nu am ce să spun mai  mult! :cheers:

[color=#1560BD][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color]

Concluziile sunt evidente... am lăsat aproape la finalul fiecărui criteriu câte o concluzie și o sugestie. Tot ce trebuie să rețineți, este faptul că trebuie să veniți cu mai multe imagini și icon-uri la secțiunile forumurilor pentru a oferii cât mai multă viață acestuia și să exprimați intensitatea și energia jocului promovat de el.
Mult succes și mult noroc în a prospera cu forumul!  :cheers:

[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 8.81 [/size][/b][/color][/center]
    [hr]
    [/justify]

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 1.09.2012

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Mycula la data de Joi 2 Aug - 16:58

Multumesc Keir, o sa tin cont de sugestia ta, la urmatoarea revizuire sper sa luam nota 10.

Mycula
Membru Forumgratuit

masculin

1 avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Joi 9 Aug - 22:43