Revizuire complexa: Fan Naruto

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire complexa: Fan Naruto

Mesaj Scris de Ralucutza1 la data de Sam 23 Iun - 20:50

Numele forumului: Fan Naruto
Adresa forumului: http://fansasusaku.worldnaruto.com/forum
Categoria din care face parte forumul*: Arta, Cultura si Timp liber
Data de creare a forumului: 9.01.2011
Tipul de analizare dorita**: Complexa

Ralucutza1
Membru Forumgratuit

feminin

Varsta : 19
Localizare : peste tot :))
Data de inscriere : 21/07/2011
Multumiri : 0
Niciun avertisment

http://fansasusaku.worldnaruto.com/forum

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire complexa: Fan Naruto

Mesaj Scris de Keir la data de Dum 24 Iun - 12:48

Revizuire oficiala complexa: Fan Naruto

Cod:
http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/naruto10.png

Prima impresie:

Am oferit nota 9, deoarece apreciez faptul că ați ales o culoarea diferită față de celelalte forumuri. Aici mă refer la portocaliul de pe fundal, din header și de la categorii.
Prima impresie mi-a fost făcută de aspectul general al forumului, de imaginile schimbătoare din header, de meniul de navigare și de alte elemente asemănătoare acestora.
Pot să spun că mai aveți de lucru în ceea ce privește "îmbinarea" header-ului cu meniul, care zic eu că ar da mult mai bine.

Aspectul paginii de start:

Pagina principală, în cazul de față, este index-ul forumului, care, cum am spus și mai sus, este unul frumos, elegant și simplu, având în vedere că vorbim despre un forum ce promovează un serial.
Singurul element care nu mi-a plăcut din această schemă, a fost chatbox-ul. Sunt de părere că acesta este mult prea mare pentru lățimea forumului, și mult prea strident. Încercați să îl introduceți într-o pagină HTML separată sau oriunde altundeva, spre exemplu sub footer, sau de ce nu, în Generalități etc....

Banner si meniu de navigare:

Cum am spus și în primul criteriu, ceea ce îmi place este banner-ul, deoarece se schimbă la câteva secunde. întradevăr, sunt foarte multe lucruri ce ar trebuii făcute pentru ca cele două elemente cu roluri asemănătoare(banner-ul și meniul) să se îmbine aproape perfect, însă, puteți începe prin a îmi asculta sfatul legat de îmbinarea lor.

Imagini si icon-uri:

Am oferit nota 8, deoarece mi-ar fi plăcut să văd ca în locul acelor icon-uri ce sugerează mesajele noi/vechi/blocate să fie unele mai mici, oferind astfel mai mult loc pentru icon-urile forumului în sine. În cazul de față nu există astfel de icon-uri, însă v-aș surega să faceți o schimbare din acest punct de vedere, adăugând pentru fiecare forum în parte câte un icon.
Forumul dispune de suficiente imagini pentru a fi considerat un forum destul de sugestiv.

Culori:

Culoarea predominantă este portocaliul, însățită de nuanțele sale, unele mai deschise, altele mai închise.
La acest criteriu nu ar fi mult de comentat deoarece totul este aproape de nota 10, singurul lucru care lipsește ar fi contrastul dintre culoarea secundară și cea principală... A face cu ochiul

Activitatea forumului:

Observ că membrii sunt activi pe forum și postează aproape zilnic. De obicei, forumurile cu un număr ridicat de membrii, au și o activitatea bună.
Statisticile sunt foarte bune:
Membrii conectati in decursul ultimelor 24 ore: *Black Flame*, -.Potatoe.-, ...::Vampire_of_nighT::.., ado.mmys, Aimi, anddu is here, Angel_of_Darkness, Bitzi, BrighterAngel, Darkboy, Diavola >Fericit, Do-Re-Mi.<3, E sofisticată mă ♥, JasmiLore, Kahlan, Kimberlyn, Klau, Lecsulicii, Madaaa Fericit, Mona™, No Name ☆, Pusilicy, Rallu, sakura chan, ~~~kiOko kimy~~~, Άℓєχαηđяα ◕‿◕, мiяiмσ-cђαη, ●๋•Kirara●๋•, ☆☆☆Bonnie☆☆☆, ♥ Nekko ♥
Ceea ce m-a determiant și pe mine să ofer o notă mare la acest criteriu. Totodată, observ că forumul stă bine și din punct de vedere al atragerii de noi vizitatori și de membrii, prin organizarea de concursuri. Felicitări! De acord

Staff-ul si grupurile forumului:

Iată că și la acest criteriu ați reușit să mă impresionați. Spun asta deoarece observ că staff-ul se implică cel mai mult în toată activitatea de zi cu zi a forumului. Poate vă întrebați de ce nota este așa mică... am să vă spun că nu îmi place faptul că fiecare grup nu are repartizat cât un membru, în sensul în care grupul "Helperi" și "Critici" este gol, sau poate membrul/membrii din el nu activează. Acest lucru ar trebuii să vă preocupe, deaorece cu cât fiecare grup are câte un membru, activitatea forumului va crește considerabil, deoarece aria de diversitate va fi mai mare.

Originalitatea si calitatea:

Observ că forumul oferă un conținut original și totodată calitativ. Totul este original, însă nu pot spune același lucru și despre categoria forumului, naruto, însă nu multe forumuri cu această temă expun în același mod, cum dvs. o faceți, ceea ce acest serial exprimă.
Îmi place faptul că le oferiți utilizatorilor multe categorii unde pot discuta despre naruto și unde pot găsii multe subiecte de discuție interesante.

Organizarea forumurilor si a categoriilor:

Nu am ce să vă reproșez aici. Categoriile și forumurile sunt aranjate impecabil, iar diversitatea lor nu face decât să mă bucure. Se vede că sunteți un cunoscâtor al acestui gen de serial.
Apreciez că ați reușit să grupați fiecare forum într-o categorie care să îl reprezinte.
Ca un sfat pe viitor, ați face bine să adăugați și niște icon-uri, cum am spus mai sus, la forumuri și să încercați să micșorați puțin icon-urile pentru mesaje noi/blocate/vechi, pentru a nu ocupa mult spațiu, cum este în situația de față. A face cu ochiul

Modul de scriere corecta in limba romana:

Ok... pe forum în general se scrie corect din punct de vedere gramatical, se respectă semnele de punctuație și de ortografie, însă nu îmi place că nu scrieți cu diacritice. Acest lucru vă lipsea pentru a acumula nota 10 și pentru a avea toată aprecierea mea.
Știu că este puțin mai greu acest lucru, însă, dacă ve-ți reușii, rezultatele vor fi satisfăcătoare.

Statistici:

Forumul stă bine și din acest punct de vedere, însă mai aveți puțin de lucru. Încercați să atrageți utilizatorii prin gama diversificată de informații pe care o oferiți.
Observ că fiecare utilizator se implică în discuțiile de pe forum și contribuie cu cât poate, la dezvoltarea forumului.

Membrii nostri au postat un numar de 28679 mesaje
Avem 541 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: Madaaa Fericit

Statisticile sunt foarte bune, după cum puteți observa. Forumul dispune de un număr destul de mare de utilizatori, și totodată de un număr considerabil de mesaje acumulate. Sunteți pe calea cea bună! A face cu ochiul

Concluzii:

Concluziile nu ar prea fi multe, însă tot ce trebuie să rețineți din tot ce am scris eu mai sus, ar fi să adăugați icon-uri forumurilor și să măriți puțin lățimea forumului.
Ăncercați să atrageți utilizatorii mult mai mult prin diversitatea conținutului de pe forum, prin concursuri, prin oferirea de episoade din naruto etc...

Nota finala a forumului: 8.81

Cod:

[center][img]http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/naruto10.png[/img][/center]
[code]http://i41.servimg.com/u/f41/16/91/26/48/naruto10.png[/code]

[justify][color=#007FFF][b][size=14]Prima impresie: 9/10[/size][/b][/color]

Am oferit nota 9, deoarece apreciez faptul că ați ales o culoarea diferită față de celelalte forumuri. Aici mă refer la portocaliul de pe fundal, din header și de la categorii.
Prima impresie mi-a fost făcută de aspectul general al forumului, de imaginile schimbătoare din header, de meniul de navigare și de alte elemente asemănătoare acestora.
Pot să spun că mai aveți de lucru în ceea ce privește "îmbinarea" header-ului cu meniul, care zic eu că ar da mult mai bine.

[color=#3D2B1F][b][size=14]Aspectul paginii de start: 9/10[/size][/b][/color]

Pagina principală, în cazul de față, este index-ul forumului, care, cum am spus și mai sus, este unul frumos, elegant și simplu, având în vedere că vorbim despre un forum ce promovează un serial.
Singurul element care nu mi-a plăcut din această schemă, a fost chatbox-ul. Sunt de părere că acesta este mult prea mare pentru lățimea forumului, și mult prea strident. Încercați să îl introduceți într-o pagină HTML separată sau oriunde altundeva, spre exemplu sub footer, sau de ce nu, în Generalități etc....

[color=#CC0000][b][size=14]Banner si meniu de navigare: 8/10[/size][/b][/color]

Cum am spus și în primul criteriu, ceea ce îmi place este banner-ul, deoarece se schimbă la câteva secunde. întradevăr, sunt foarte multe lucruri ce ar trebuii făcute pentru ca cele două elemente cu roluri asemănătoare(banner-ul și meniul) să  se îmbine aproape perfect, însă, puteți începe prin a îmi asculta sfatul legat de îmbinarea lor.

[color=#004225][b][size=14]Imagini si icon-uri: 8/10[/size][/b][/color]

Am oferit nota 8, deoarece mi-ar fi plăcut să văd ca în locul acelor icon-uri ce sugerează mesajele noi/vechi/blocate să fie unele mai mici, oferind astfel mai mult loc pentru icon-urile forumului în sine. În cazul de față nu există astfel de icon-uri, însă v-aș surega să faceți o schimbare din acest punct de vedere, adăugând pentru fiecare forum în parte câte un icon.
Forumul dispune de suficiente imagini pentru a fi considerat un forum destul de sugestiv.

[color=#D73B3E][b][size=14]Culori: 9/10[/size][/b][/color]

Culoarea predominantă este portocaliul, însățită de nuanțele sale, unele mai deschise, altele mai închise.
La acest criteriu nu ar fi mult de comentat deoarece totul este aproape de nota 10, singurul lucru care lipsește ar fi contrastul dintre culoarea secundară și cea principală...  ;)

[color=#DA9100][b][size=14]Activitatea forumului: 9/10[/size][/b][/color]

Observ că membrii sunt activi pe forum și postează aproape zilnic. De obicei, forumurile cu un număr ridicat de membrii, au și o activitatea bună.
Statisticile sunt foarte bune:
[quote]Membrii conectati in decursul ultimelor 24 ore: *Black Flame*, -.Potatoe.-, ...::Vampire_of_nighT::.., ado.mmys, Aimi, anddu is here, Angel_of_Darkness, Bitzi, BrighterAngel, Darkboy, Diavola >:), Do-Re-Mi.<3, E sofisticată mă ♥, JasmiLore, Kahlan, Kimberlyn, Klau, Lecsulicii, Madaaa :), Mona™, No Name ☆, Pusilicy, Rallu, sakura chan, ~~~kiOko kimy~~~, Άℓєχαηđяα ◕‿◕, мiяiмσ-cђαη, ●๋•Kirara●๋•, ☆☆☆Bonnie☆☆☆, ♥ Nekko ♥[/quote]
Ceea ce m-a determiant și pe mine să ofer o notă mare la acest criteriu. Totodată, observ că forumul stă bine și din punct de vedere al atragerii de noi vizitatori și de membrii, prin organizarea de concursuri. Felicitări! :icthm:

[color=#66B032][b][size=14]Staff-ul si grupurile forumului: 8/10[/size][/b][/color]

Iată că și la acest criteriu ați reușit să mă impresionați. Spun asta deoarece observ că staff-ul se implică cel mai mult în toată activitatea de zi cu zi a forumului. Poate vă întrebați de ce nota este așa mică... am să vă spun că nu îmi place faptul că fiecare grup nu are repartizat cât un membru, în sensul în care grupul "Helperi" și "Critici" este gol, sau poate membrul/membrii din el nu activează. Acest lucru ar trebuii să vă preocupe, deaorece cu cât fiecare grup are câte un membru, activitatea forumului va crește considerabil, deoarece aria de diversitate va fi mai mare.

[color=#6082B6][b][size=14]Originalitatea si calitatea: 9/10[/size][/b][/color]

Observ că forumul oferă un conținut original și totodată calitativ. Totul este original, însă nu pot spune același lucru și despre categoria forumului, naruto, însă nu multe forumuri cu această temă expun în același mod, cum dvs. o faceți, ceea ce acest serial exprimă.
Îmi place faptul că le oferiți utilizatorilor multe categorii unde pot discuta despre naruto și unde pot găsii multe subiecte de discuție interesante.

[color=#FF004F][b][size=14]Organizarea forumurilor si a categoriilor: 10/10[/size][/b][/color]

Nu am ce să vă reproșez aici. Categoriile și forumurile sunt aranjate impecabil, iar diversitatea lor nu face decât să mă bucure. Se vede că sunteți un cunoscâtor al acestui gen de serial.
Apreciez că ați reușit să grupați fiecare forum într-o categorie care să îl reprezinte.
Ca un sfat pe viitor, ați face bine să adăugați și niște icon-uri, cum am spus mai sus, la forumuri și să încercați să micșorați puțin icon-urile pentru mesaje noi/blocate/vechi, pentru a nu ocupa mult spațiu, cum este în situația de față. ;)

[color=#1034A6][b][size=14]Modul de scriere corecta in limba romana: 9/10[/size][/b][/color]

Ok... pe forum în general se scrie corect din punct de vedere gramatical, se respectă semnele de punctuație și de ortografie, însă nu îmi place că nu scrieți cu diacritice. Acest lucru vă lipsea pentru a acumula nota 10 și pentru a avea toată aprecierea mea.
Știu că este puțin mai greu acest lucru, însă, dacă ve-ți reușii, rezultatele vor fi satisfăcătoare.

[color=#696969][b][size=14]Statistici: 9/10[/size][/b][/color]

Forumul stă bine și din acest punct de vedere, însă mai aveți puțin de lucru. Încercați să atrageți utilizatorii prin gama diversificată de informații pe care o oferiți.
Observ că fiecare utilizator se implică în discuțiile de pe forum și contribuie cu cât poate, la dezvoltarea forumului.

[quote]Membrii nostri au postat un numar de 28679 mesaje
Avem 541 membri inregistrati
Cel mai nou utilizator inregistrat este: Madaaa :)[/quote]

Statisticile sunt foarte bune, după cum puteți observa. Forumul dispune de un număr destul de mare de utilizatori, și totodată de un număr considerabil de mesaje acumulate. Sunteți pe calea cea bună! ;)

[color=#1560BD][b][size=14]Concluzii:[/size][/b][/color]

Concluziile nu ar prea fi multe, însă tot ce trebuie să rețineți din tot ce am scris eu mai sus, ar fi să adăugați icon-uri forumurilor și să măriți puțin lățimea forumului.
Ăncercați să atrageți utilizatorii mult mai mult prin diversitatea conținutului de pe forum, prin concursuri, prin oferirea de episoade din naruto etc...

[hr][center][color=#3B444B][b][size=18]Nota finala a forumului: 8.81[/size][/b][/color][/center]
    [hr]
    [/justify]

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 22.07.2012

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de L! la data de Dum 24 Iun - 13:08

Îmi cer scuze că intervin, dar nu sunt nici 0,1% de acord cu comentariile de la criteriul scriere corectă! Suntem pe un forum, nu scriem lucrare la limba și literatura română. Cred că dacă dvs. scrieți cu diacritice (da, și eu scriu) nu înseamnă că suntem obligați să scriem toți. Vezi Keir, dacă era alt analist, nota acordată era 10, pentru că sunt foarte puțini ce scriu cu diacritice, până când și staff-ul Forumgratuit.ro nu prea scrie cu diacritice (nu toți...). Te rog să nu îmi ștergi propria părere, că nu suntem la închisoare să ni se limiteze drepturile.

Forumul este chiar foarte ok, primul lucru care m-a impresionat exterm de mult pe forumul dvs. au fost statisticile minunate, care nu se găsesc "la orice colț", s-o zic așa. Din curiozitatea de a "spiona" activitatea membrilor staff, mi-am făcut un cont pe forum ca să văd grupurile forumului, și am rămas puțin șocat de numărul de mesaje a unilor membri staff. Probabil ați depus foarte multă muncă în forum pentru a ajunge aici unde sunteți. Felicitări!

Eu mă limitez aici cu analizarea, căci nu prea am timp pentru mai multe comentarii, sugestii...

L!
Membru activ

masculin

Varsta : 23
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/04/2012
Multumiri : 1
Membru exclus

http://www.ldevelopment.org/

Sus In jos

Mesaj Scris de Ade'S la data de Dum 24 Iun - 14:02

Revizuire: Fan Naruto

Primele impresii: Prima mea impresie despre forumul tau a foar foarte urata, adica nu imi placea titlul forumului tau.

Design și aspect: Designul si asptectul este de stul de frumos, pentru ca nu cred ca tema aceasta este plagiata si are o culoare de fundal frumoasa!

Activitatea forumului: Activitatea forumului este destul de buna pentru ca aveti mesaje multe pe forum

Staff-ul și grupurile forumului: Stafful este si el destul de activ pe forum, dar nu imi plac culoarile care le-ai ales pentru a creea grupurile

Originalitate și conținut: Originalitatea forumului este buna, pentru ca aveti un continut propriu!

Atenție! Aceasta nu a fost o revizuire oficială.

Ade'S
Membru activ

feminin

Varsta : 23
Data de inscriere : 04/06/2012
Multumiri : 1
Membru exclus

http://realsupport.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Thisto la data de Dum 24 Iun - 16:39

La prima vedere forumul este unul foarte ok ,pentru categoria din care face parte acesta ,aspectul este unul potrivit ,dar puteați să nu editați titlul categoriilor .
Activitatea este de nota 10 ,aveți activitate cât se poate de mult,problema este că nu aveți foarte mulți membrii .
Stafful este cam mic la număr ,observ că sunt aproape mai multe grupuri decât membrii staff,acest lucru nu este foarte bun.
Originalitatea este totusi mică deoarece tema are doar câteva editari ,ați înlocuit câteva imagini ,dar totuși îmi place.

Dacă ar fi să dau o notă aceasta ar fi : 8.31

Thisto
Membru activ

masculin

Localizare : Dacă îmi dai add pe Y!M sau skype anunță-mă prin PM :)
Data de inscriere : 03/06/2012
Membru exclus

http://fmsoftware.quickbb.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Raduu! la data de Dum 24 Iun - 16:59

Stafful este cam mic la număr ,observ că sunt aproape mai multe grupuri decât membrii staff,acest lucru nu este foarte bun.
Cati membri staff ar fi normal sa fie pe un forum? 50? ...

Originalitatea este totusi mică deoarece tema are doar câteva editari ,ați înlocuit câteva imagini ,dar totuși îmi place.
Imi fac cruce! Dvs. socotiti ca originalitatea inseamna aspectul forumului. Ar fi bine sa cautati in dex. In acest criteriu se discuta originalitatea forumului nu a temei............

Forumul este foarte bun. Activitatea e foarte mare, staff-ul e primitor, un forum perfect pentru relaxare!

Raduu!
Membru Forumgratuit

Localizare : Wisdom!
Data de inscriere : 23/04/2012
Membru exclus

http://www.Wisdom!/

Sus In jos

Mesaj Scris de Ralucutza1 la data de Dum 24 Iun - 21:03

Multumesc mult pentru aceasta analiza. Am sa imbunatatesc ce mai trebuie si am sa incerc sa scriu cu diacritice, multumesc mult de tot *hug*

Ralucutza1
Membru Forumgratuit

feminin

Localizare : peste tot :))
Data de inscriere : 21/07/2011
Niciun avertisment

http://fansasusaku.worldnaruto.com/forum

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Sam 30 Iun - 21:50