Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Modiciarea regulamentului?

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Left1176%Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Right11 76% 
[ 16 ]
Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Left1124%Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Right11 24% 
[ 5 ]
 
Total voturi : 21
 
 
Sondaj inchis

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de L! Vin Iun 08, 2012 10:14 am

Salutare.

V-am cam săturat cu sugestiile mele inutile, dar în legătură cu 2 reguli, care există doar pe forumul de suport român (pentru că suntem într-atât de.. români).

1. Folosirea majusculelor:
Ei bine, sunt de acord cu această regula, dar nu în totalitate. În primul rând, dacă un membru al acestui forum a scris tot mesajul cu majuscule, nu bate bine la ochi, dar dacă a scris doar 3 cuvinte, dintr-un mesaj ce conţine 12, dintre care o majusculă este folosită pentru că s-a început propoziţia, mi se pare banal să primească o mustrare. Deja suntem prea prea prea (şi aş putea continua cu vreo 10 de prea) aspri privind limba română. Un exemplu proaspăt, este la secţiunea de Propuneri pentru galerie. Păi cum adică să fii mustrat pentru că a scris 4 cuvinte, fiecare începându-se cu majusculă (în titlu)? Nu se putea de editat titlul fără a se aplica o mustrare?
- Prin urmare, aş vrea ca să se aplice o astfel de mustrare, doar în cazul în care tot mesajul a fost scris cu caps lock (chiar aş fi vrut să scriu caps lock cu majuscule, dar sunteţi într-atât de aspri încât mă veţi mustra doar pentru că am încercat să pun evidenţă ceva)... Cât despre titlurile scrise cu majuscule (fiind scrise toate literele sau nu cu majuscule), să nu să se acorde mustrare. Titlul e titlul, şi mesajul e mesaj.

Mda, deşi pe alte forumuri de suport nu există o astfel de regula, m-am gândit să nu propune excluderea totală a acestei reguli, ci doar modificare ei, pentru că exluderea definitvă a acestei reguli nu va avea loc niciodată, pentru că suntem români, clar lucru...

2. Folosirea prescurtărilor:
La ce vă ajută să interziceţi membrilor forumului de suport folosirea prescurtărilor? Oricum, ei nu vor înţelege dacă vor primi mustrare, şi dacă în sugestia mea precedentă Keir ne-a vorbit despre un motiv pentru care nu va fi acceptată acea sugestie, şi anume pierderea numarul de clienţi ai forumul de suport, atunci vă spun că dacă veţi bana mai repede membrii, se va întămpla acelaşi lucru.
- Propun excludrea definitivă a acestei reguli...

Până la urmă, ne aflăm pe un forum digital, nu pe un forum de limbă română, unde chiar şi acolo nu se aplică vreo mustrare, ceea ce chiar mă face să râd, dar şi să plâng...

Acum voi încerca să vă conving să aplicaţi sugestia propusă, deoarece:
- Aceste 2 reguli nu sunt chiar potrivite pentru un forum digital de suport, dacă aveţi de gând să transformaţi acest forum într-unul de limbă română e treaba voastră;
- Atâta timp cât aceste reguli sunt aşa cum sunt, numărul de utilizatori excluşi va creşte şi va creşte, până când vor exista mai mulţi utilizatori banaţi decât activi;
- Aceste reguli sunt chiar banale;
- Aceste reguli nu le putem întâlni pe alte forumuri de suport a acestei platforme;
- Nu suntem la închisoare să fim limitaţi în drepturi;
- Numărul de conturi clonă va creşte la infinit;
- Numărul de copii la fel, şi vom ajunge în epoca copiilor mofturoşi, de fapt, sunt mai mulţi copii sub 16 ani pe această platformă din cauza banalitaţii regulamentului. Bineînţeles, există şi copii buni, care se comportă destul de adecvat. Pot "ghici" vârsta unui utilizator chiar din primul mesaj în secţiunea de suport. Şi văd bine cum acea vârstă din profil de 16 ani, mă duce la gândul că nu are decât 10. Dacă tot am vorbit despre vârstă, ţin să îl felicit pe Keir, care este după părerea mea singurul copil care se comportă foarte adecvant, ba mai mult, este un exemplu pentru toţi ceilalţi, chiar şi pentru mine...

Sper că nu v-aţi obosit, citind acest mesaj. Foarte fericit


Ultima editare efectuata de catre L! in Vin Iun 08, 2012 11:42 am, editata de 1 ori
L!

L!
Membru activ

Mesaje : 1503
Varsta : 30
Localizare : Romania
Data înscrierii : 26/04/2012
Mulțumiri : 1
Internet Explorer phpBB3

http://www.ldevelopment.org/
L! a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de |Mihnea| Vin Iun 08, 2012 10:37 am

Aoleu da ai scris,votez da ca doar nu pica pamantul daca scriem de 3-4 cuvinte cu majuscule
avatar

|Mihnea|
Membru Forumgratuit

Mesaje : 360
Varsta : 26
Localizare : Baicoi,Prahova,Romania
Data înscrierii : 04/06/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://board.playogame.com
|Mihnea| a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Wyn Vin Iun 08, 2012 11:36 am

As vota da, dar lipseste sondajul Râset
Wyn

Wyn
Membru Forumgratuit

Mesaje : 107
Varsta : 27
Localizare : Râmnicu Vâlcea
Data înscrierii : 07/06/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://graphic-vision.forumhit.ro/
Wyn a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Mr.Pro Vin Iun 08, 2012 12:07 pm

Eu am votat nu deoarece tot regulamentul trebuie respectat Studiu
Mr.Pro

Mr.Pro
Membru Forumgratuit

Mesaje : 25
Varsta : 25
Localizare : Tipala
Data înscrierii : 07/06/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://graphic-studio.wikiforum.net
Mr.Pro a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Kevin Vin Iun 08, 2012 12:16 pm

Am votat Da.
Kevin

Kevin
Membru activ

Mesaje : 1451
Varsta : 29
Localizare : Oradea
Data înscrierii : 20/05/2012
Mulțumiri : 1
Internet Explorer phpBB3

http://inedit-gfx.wikiforum.net/
Kevin a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de L! Vin Iun 08, 2012 1:14 pm

Mr.Pro a scris:Eu am votat nu deoarece tot regulamentul trebuie respectat Studiu
Pai să vedem cum îl vei respecta... Râs
L!

L!
Membru activ

Mesaje : 1503
Varsta : 30
Localizare : Romania
Data înscrierii : 26/04/2012
Mulțumiri : 1
Internet Explorer phpBB3

http://www.ldevelopment.org/
L! a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Vexx Vin Iun 08, 2012 1:20 pm

Buna ziua,
Vreti sa "subliniati" un aspect? Aveti la indemana Italicul si Sublinierea . Sunt deacord cu regulile actuale. Nu arata deloc bine cand este scris cu caps lock .
Daca membrii ar avea dreptul sa foloseasca prescurtari nu ar fi deloc bine . Nu e nevoie de explicatii.

Votul meu este Nu pentru ambele sugestii.
avatar

Vexx
Membru activ

Mesaje : 463
Varsta : 27
Data înscrierii : 20/04/2012
Mulțumiri : 4
Internet Explorer phpBB3

Vexx a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de L! Vin Iun 08, 2012 1:30 pm

Haha, ce legatura are un forum de suport cu limba română? Ai citit măcar ce am scris eu mai sus? Astfel de reguli ar trebui aplicate pe forumuri de limbă română, nu pe un forum de suport, care ne impune să scriem orice cuvânt corect, şi ne mai mustrează pentru asta. Pe forumotion de ce nu există astfel de reguli? De fapt, acolo sunt de 2 ori mai puţine reguli (ca şi pe celelalte forumuri de suport) decât pe forumgratuit. De aceea anume pe acel forum, poţi să ajungi la 10.000 de mesaje şi tot să nu ai vreo mustrare în profil.

Înţelegi că numărul de utilizatori banaţi creşte, cât şi numărul de conturi clonă, care nu se găsesc de a fi clonă? Mă bucur că scrii corect româneşte, dar eu consider anume aceste 2 reguli ca fiind banale. Am enumerat mai sus o listă de motive solide, şi văd că tot nu înţelegeţi...

Sunt sigur că nici nu îţi pasă de alţii, ca orice alt român.
L!

L!
Membru activ

Mesaje : 1503
Varsta : 30
Localizare : Romania
Data înscrierii : 26/04/2012
Mulțumiri : 1
Internet Explorer phpBB3

http://www.ldevelopment.org/
L! a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Vexx Vin Iun 08, 2012 1:33 pm

Nu te obliga nimeni sa scrii corect, dar aceste reguli sunt strict necesare. Ce legatura au forumurile de suport externe? Daca membrii nostri nu stiu sa se comporte suporta consecintele. Pe fiecare forum (nu numai de suport) sau site /blog ar trebui sa se scrie corect.
avatar

Vexx
Membru activ

Mesaje : 463
Varsta : 27
Data înscrierii : 20/04/2012
Mulțumiri : 4
Internet Explorer phpBB3

Vexx a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de L! Vin Iun 08, 2012 1:59 pm

Văd că nu vreţi să înţelegeţi... Aşa e românu...
L!

L!
Membru activ

Mesaje : 1503
Varsta : 30
Localizare : Romania
Data înscrierii : 26/04/2012
Mulțumiri : 1
Internet Explorer phpBB3

http://www.ldevelopment.org/
L! a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Puma' Vin Iun 08, 2012 3:00 pm

Sunt de acord cu tine Lucian,deoarece m-am plictisit de acesta regula. Haha
Puma'

Puma'
Membru Forumgratuit

Mesaje : 355
Varsta : 27
Data înscrierii : 25/05/2012
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

Puma' a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj Empty Re: Folosirea majusculelor şi prescurtărilor într-un mesaj

Mesaj Scris de Ade'S Vin Iun 08, 2012 3:27 pm

Lucian ai mare dreptate, dar primul mesaj nu-mi prea place.
L! a scris:V-am cam săturat cu sugestiile mele inutile
Dar daca scriem o prescurtare a cuvantului cu ajutorul majusculelor ca doar nu cade cerul pe pamant.
avatar

Ade'S
Membru activ

Mesaje : 1316
Varsta : 30
Data înscrierii : 04/06/2012
Mulțumiri : 1
Internet Explorer punBB

http://realsupport.forumgratuit.ro/
Ade'S a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum