Bannere si anunturi publicitare pe forumul dvs.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ați dat click pe bannerul cu publicitate

47% 47% 
[ 7 ]
53% 53% 
[ 8 ]

Total voturi : 15

Bannere si anunturi publicitare pe forumul dvs.

Mesaj Scris de ali la data de Lun 14 Mai - 1:37

Buna,
Recent, m-am gândit sa adaug sistemul de monetizare Adsens oferit de Google forum-ului ce-l administrez, dar inainte sa adaug aceasta sursa, vreau sa cunosc și părea dvs. atâta administratori/staff/owner...etc dar mai ales membrilor acestei comunități.
Ce ma interesează?:
  • V-ar conveni (membrilor) sa vedeți bannere de publicitatea într-un forum ce-l vizitați ?
  • Daca răspunsul este Nu va rog frumos sa argumentați, chiar contează enorm părerea dvs.
  • Daca răspunsul este DA la prima întrebare, v-ar deranja locul acestora în forum ? -locuri posibile ale ad-sens în FG : (header, footer, banner vertical slide lateral, intre subiecte ?
  • Ma interesează în mod deosebit răspunsul la : suportați bannere ad-sens intre subiecte ? maxim 3 bannere intre subiecte (dacă-i posibil)!
  • Sa zicem ca nu va deranjează deloc ad-sens într-un forum indiferent de poziție, Aveți vreo preferințe de tipuri de bannere ?
    Bannere posibile : Orizontal 720px, orizontal 460px, vertical 720px.
  • Preferați bannere ce rulează text sau imagini (este o întrebare extrem de importanta )
  • Câți dintre voi ați dat click pe bannerul cu publicitate (ad-sens în cazul de fata) atunci când le-ați sesizat undeva (forum, blog, site) - voi face un Poll din asta !!!
  • Întrebare dedicata celor ce dau click pe bannere: ați dat click din următoarele motive: ca un omagiu pentru comunitatea ce-o vizitați sau pur și simplu ați citit ceva ce v-o interesat sau imagine ce va atras atenția ?

Acestea or fost totalitatea întrebărilor, deși sunt multe... sunt sigur ca cel mult va ia 20 minute sa răspundeți în serios acestora .
Știu ca ar fi fost mult mai atractiv dacă făceam un chestionar (cu butoane de răspuns cu toate aceste întrebări) dar pe FG nu avem posibilitatea codării php nici acces la baza de date.
Administratori forum-ului în cauza, va rog sa luați în serios acest topic (s-ar putea sa va ajute în viitor aceste informații)...
Toate cele bune,
ali.

Titlu modificat si tabel sters

ali
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 27
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 15/08/2010
Multumiri : 0
Membru exclus

Sus In jos

Re: Bannere si anunturi publicitare pe forumul dvs.

Mesaj Scris de ali la data de Lun 14 Mai - 4:11

Update!!!! chestionar Practic de completat !!!

Va rog frumos sa răspundeți serios întrebărilor ...cei care vreți sa participați la acest chestionar.... și de asemenea, doar odată sa participați (din păcate se poate completa acest chestionar de n ori de aceeași persoana) !!!
Link:
sters

ali
Membru Forumgratuit

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Pistolarii la data de Mar 15 Mai - 7:29

ali, fara suparare dar nu inteleg ce rost are acest chestionar mai exact.

Pistolarii
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 18
Localizare : Forumul de suport român!
Data de inscriere : 03/10/2011
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Lun 21 Mai - 15:54

Boldul și culorile sunt rezervate pentru moderare. Va rog sa folositi fontul de origine al forumului.
Ati primit warn pentru spam. Va rog sa nu mai postati linkuri externe platformei forumgratuit fara acordul unui membru al staff-ului.

Mulțumesc pentru înțelegere!

Acest subiect poate ramane atata timp cat se discuta in termeni generali despre sistem. Fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de L! la data de Lun 21 Mai - 16:12

Nu. In primul rand, strica frumusetea site-ului, dar si ocupa spatiu mult, ceea ce nu imi place deloc. E obositor sa vad zilnic site-uri cu tot felul de reclame fara sens. Oricum, foarte putini dau macar un click pe aceste bannere publicitare.

Daca e obositor sa vad aceste bannere pe pagina de start, numai, devine enervant sa le vad pe orice pagina, mai ales dupa fiecare x mesaje. Astfel, pot spune ca sunt cat de cat contra acestor bannere publicitare, mai ales de dimensiuni mari.

L!
Membru activ

masculin

Varsta : 23
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/04/2012
Multumiri : 1
Membru exclus

http://www.ldevelopment.org/

Sus In jos

Mesaj Scris de Louk la data de Mar 22 Mai - 14:05

Buna ziua,

ali, sistemul AdSense este ok in primul rand pentru proprietar. Bineinteles ca pentru utilizatorii site-ului cel mai indicat ar fi sa eliminati orice reclama, insa este o posibilitate de a va acoperi cheltuielile si cred eu ca merita exploatata.

Cel mai indicat ar fi sa incercati sa impacati ambele parti asta insemnand sa incercati sa adaugati in cateva locuri aceste bannere, insa nu in mod excesiv pentru ca veti pierde utilizatori. Cred ca un banner de acest gen intr-un widget si pe portal este mai mult decat suficient.

Important este sa aveti trafic pentru a va asigura si acele click-uri care va aduc veniturile.

Succes.

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ali la data de Mar 22 Mai - 20:56

Ma bucur ca nu am primit warn și de la tine.... Foarte fericit
Cui trebuie sa ma adresez sa adaug un link în al 2 reply al meu ? linkul este de la google și este defapt un formular întrebări-răspunsuri... este esențial pentru acest topic! va garantez ca odată terminat Poll-ul atașat subiectului, voi posta și rezultatele obținute în urma formularului (poate este vre-un admin interesat de acest subiect) .....

ali
Membru Forumgratuit

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de L! la data de Mar 22 Mai - 21:22

ali, nu ati primit warn si de la Kegan, pentru ca ati primit de la un alt membru staff. Daca fiecare membru al echipei vă va aplica cate un warn ar fi prea dur. Râs

Totusi, cred ca link-ul era acceptat daca discutati cu un membru staff inainte de deschiderea subiectului. Cat despre poll, pot spune ca e prea lung si obositor, adica - necesita timp pentru completarea lui. Fericit

L!
Membru activ

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de ali la data de Mar 22 Mai - 22:16

ali, nu ati primit warn si de la Kegan, pentru ca ati primit de la un alt membru staff.
Vorbeam ironic Fericit) !!!
Totusi, cred ca link-ul era acceptat daca discutati cu un membru staff inainte de deschiderea subiectului.
Am citit regulamentul secțiuni și nu am văzut nici unde ceva legat de linkuri externe (poate am citit în graba)... Putea, de exemplu, sa-mi trimite un PM avertizându-mi, dar pana la warn !!! Supărat
Cat despre poll, pot spune ca e prea lung si obositor, adica - necesita timp pentru completarea lui. Fericit
Pai nu trebuie mai mult de 5 minute, doar dai check și gata...! Foarte fericit

Totuși îmi poate răspunde cineva la :
Cui trebuie sa ma adresez sa adaug un link în al 2 reply al meu ?

ali
Membru Forumgratuit

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de L! la data de Mar 22 Mai - 22:30

Avand in vedere ca Kegan se afla intr-o perioada in care nu are mult timp sa intre pe forum, ar fi bine sa i te adresezi lui Wisdom. Fericit

L!
Membru activ

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Puma' la data de Vin 25 Mai - 22:55

Eu nu pot suporta aceste reclame,ar fi bine daca le-ati scoate.

Puma'
Membru Forumgratuit

Varsta : 20
Data de inscriere : 25/05/2012
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de ali la data de Sam 26 Mai - 17:13

D! a scris:Eu nu pot suporta aceste reclame,ar fi bine daca le-ati scoate.
Noi ar trebui sa ne maturizam și sa încercam sa privim întreagă problema dintr-un alt punct de vedere: esti membru la un forum care ofer suport GRATUIT, nu-ți se cere nimic în schimbul sericilor oferite (nu este vorba de tine sau de mine ci în general, nici nu este vorba de acest forum sau altu ci de orice forum ce ofere servicii gratuite)... în loc sa faci mofturi sau sa dai cu părerea total aiurea mai bine te-ai gândi sa oferi um pic forumului, de exemplu.... dai click pe un anunți publicitara (un click te costa o secunda de redirecționare dar vei oferi 0.01 cent în schimb administratorului site-ului ), oare ai ceva de pierdut ? dar de câștigat ?!!!

Daca am fi destul de maturi am vedea cat efort depune un administrator (multe site-uri de suport sunt administrate de un singur admin) pentru ca noi sa beneficiem gratuit de serviciile oferite de site/forum/blog etc... !!!

ali
Membru Forumgratuit

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Pagnel la data de Mar 29 Mai - 22:31

Google Adsens este un serviciu bun care merita incercat, nu am apucat sa lucrez cu el, dar va spun din ce am auzit de la alti...
Poti face bani cu iel, din care sa iti iei domeniu si toate cele...
Eu sunt de acord cu acest program.

Pagnel
Membru Forumgratuit

masculin

Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 08/11/2011
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Kevin la data de Mar 29 Mai - 22:34

Sunt de acord. Am auzit multi vorbind despre Google Adsense si zicea ca se merita sa lucrezi cu el fiindca poti face bani din program.
Am votat DA

Kevin
Membru activ

masculin

Varsta : 22
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 20/05/2012
Membru exclus

http://inedit-gfx.wikiforum.net/

Sus In jos

Mesaj Scris de Pagnel la data de Mar 29 Mai - 22:40

Partea proasta e ca poti sa iti blocheze contul daca un membru staff da click pe ele, deci inainte de a te apuca de aceasta mica afacere iti propun sa citesti regulamentul ei.

Pagnel
Membru Forumgratuit

masculin

Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 08/11/2011
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Vin 27 Dec - 0:19

Exista mai multe servicii oferite de Google pentru a instala publicitate in forumurile voastre. De altfel, probabil ca multi doresc sa dezactiveze reclamele de la Forumgratuit pentru a le  inlocui cu Google Adsense.

Pacat ca "Ad-sense" nu se refera la "adauga intelesuri" ci la "publicitate senzitiva" adica publicitate care se adapteaza functie de beneficiar.
Nu stiu cine mai face click pe astfel de reclame.
La un moment dat erau site-uri comerciale pe care erai tentat sa le vizitezi, insa de cind reclamele sint din ce in ce mai aberante, iar oamenii mai satui de a fi bombardati cu astfel de mesaje imperative care doresc doar sa le ia banii din buzunar, pur si simplu a instala asa ceva pe un forum echivaleaza cu a-ti pierde membrii. Poate nu in citeva luni, dar ei vor pleca la un moment dat.

Din alt punct de vedere, pentru ca astfel de reclame sa va aduca un venit minim, cel putin cel necesar pentru a plati dezactivarea reclamelor platformei, trebuie sa va bazati pe un numar ridicat de utilizatori unici si pe o vizibilitate mare in motoarele de cautare. Nu va imaginati ca veti putea instala asa ceva pe un forum cu 3 membri, deschis ieri.

Nu mai are sens cred sa mentionez ca nu vom permite ca membrii acestui forum sa devina victimele cuiva doritor de imbogatire rapida, care vrea sa faca un studiu de piata gratuit. Asa ceva puteti incerca pe forumurile voastre, sondaje, intrebari capcana, etc, nu aici. In acest forum, publicitatea legata de bani este strict interzisa.

Pe scurt, daca doriti bani pentru forum, alegeti donatiile de credite din partea membrilor, este un mod mult mai elegant si mai apreciat de ei decit umplerea forumului de reclame.
Daca doriti bani pentru dumneavoastra, ginditi-va bine la traficul forumului si la numarul de membri, apoi ginditi-va si la a va cauta un loc de munca...

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 44
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Dan la data de Vin 9 Oct - 23:44

Sincer numi place deloc ideea, oricum reclamele de pe fg mereu sunt sterse si puse altele.

Dan
Asistent
Asistent

masculin

Varsta : 15
Localizare : Slatina -Nu ofer support prin Mesagerie privată
Data de inscriere : 02/11/2014
Multumiri : 104
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de zmeu la data de Mier 14 Oct - 21:09

buna seara,
cum se pot sa sterg aceste banere, publicitati?

zmeu
Membru nou

Varsta : 31
Data de inscriere : 14/10/2015
Niciun avertisment

http://Forum.detectieromania.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 14 Oct - 21:24

Poti folosi credite pentru a le sterge. A.C.P.->Diverse->Consum credit->Publicitate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum