Revizuire Graphic One

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire Graphic One

Mesaj Scris de Moshu la data de Sam 28 Apr - 11:09

Numele forumului:Graphic One
Adresa forumului: http://graphicone.forumgratuit.ro/
Categoria din care face parte forumul*:Design
Data de creare a forumului:08/05/2012
Tipul de analizare dorita**:simpla

Ultima editare efectuata de catre Moshu in Mier 9 Mai - 22:01, editata de 2 ori

Moshu
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 19
Localizare : Salaj
Data de inscriere : 09/03/2012
Multumiri : 0
2 avertismente

http://graphic-studio.wikiforum.net

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire Graphic One

Mesaj Scris de Keir la data de Mar 8 Mai - 19:07

Revizuire oficiala simpla: GraphicOne

Design si aspect: 6/10

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 8/10

Activitatea membrilor si a staff-ului: 5/10

Originalitate: 6/10

Modul de scriere corecta in limba romana: 5/10

Concluzii:
Aspectul paginii de start(forumul), nu este tocmai plăcut. Acel negru este mult prea profund, iar pagina este mult prea încărcată cu script-uri nefolositoare. În josul paginii, parteneri sunt mult prea expuși, iar acest lucru face ca această zonă să fie mult prea "dureroasă" pentru ochi. V-aș recomanda să veniți cu încă o culoare în plus, pentru a "egala" balanța.
Din punct de vedere al scrierii corecte, sunt foarte dezamăgit. Mi-a fost de ajuns să mă uit doar la descrierile categoriilor și să-mi dau seama că dvs. nu respectați regulile de scriere corectă sau regulile gramaticale.
Categoriile sunt aranjate ok, însă sunt prea multe categorii și forumuri și prea puține topicuri care să le umple. Vă recomand să mai eliminați din ele și să le populați pe cele mai esențiale.
Ca un sfat pe final: Aveți în vedere ca forumul dvs. nu să dețină o temă publică sau un conținut ce există pe alte forumuri. Încercați să oferiți utilizatorilor ceva mai deosebit și veți avea succes.

Nota finala a forumului: 6.00

Revizuire realizata de Keir

Data la care puteti solicita o noua analizare: 7.06.2012

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Ultima editare efectuata de catre Keir in Joi 10 Mai - 11:47, editata de 1 ori

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 18
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de L! la data de Mar 8 Mai - 21:15

Salutare.

Indata ce am accesat forumul am vazut o tema mult prea neagra. Intr-adevar, mai aveti nevoie si de o culoare secundara, pe langa cea principala, aceasta fiind neagra. Daca e sa intram in detalii, v-as recomanda sa modificati efectul hover al meniului principal, pentru ca acesta nu se potriveste deloc cu design-ul de origine (fara efect hover). In plus, nu ar strica sa centrati textul, pentru ca aproape 60% in partea dreapta, meniul e practic gol. Categoriile sunt prea largi, si nu doar ele. Iar banner-ul de sus e cam simplu si prea mare.. Ar fi perfect sa va alegeti o lungime frumoasa, care la randul ei sa nu incarce pagina cu spatiu prea mult... Partea de jos este si mai dezordonata, desi eleganta ei se poate recupera foarte usor, prin unele schimbari ale tabelelor Cine este contectat si Utilizatori acitivi in ultimele 99 de ore. Nu ezitati sa lasati si putin spatiu intre tabelele Cine este conectat si Parteneri.

Cand am analizat categoriile mai atent, am observat ca sunt prea multe, si ca acestea ocupa un spatiu bun pe forum. V-as sugera sa eliminati macar 35% dintre ele, mai ales cele inactive si mai putin interesante. Iar descrierile forumurilor sunt prea simple. "Activati" putin imaginatia si alcatuiti un scurt mesaj informativ din 1-2 propozitii, care sa fie mai "complete". Si..., nu ar strica sa va alegeti alte iconite (doar la unele dintre forumuri) mai potrivite si originale.

Modul de scriere corect gramatical sau "mai putin gramatical" practic este nul. Incercati sa rescrieti toate topicurile si sa corectati greselile. Deasemenea, ar fi placut pentru membri ca anunturile si mesajele importante sa contina cat de cat mai multe propozitii, in care puteti explica de ce ati facut asa, cum, la ce va folosi asta etc... Atentie si la descrierile forumurilor, insa.

Ah, e un forum de jocuri video, mai mult - un forum de Counter Strike, ceea ce ma nu ma lasa sa spun ca e un forum cu un "punct forte" la partea originalitatii, asta e...

Doar un utilizator online (numarand atat membrii inregistrati cat si vizitatorii, facand exceptie la mine insumi), iar acela era un administrator, care in scurt timp a si parasit forumul. Am ramas singur, si in acest timp am analizat criteriul activitatii al forumului. Din pacate, pot sa spun, ca nu prea m-a impresionat. Sa stiti ca nu aveti de pierdut daca veti incerca ceva nou, atragator. Am scris un mesaj cam lung, din care, sper, veti lua niste sfaturi utile...

Nu uitati, toate aceste probleme se pot rezolva cu ajutorul serviciilor forumului de suport.
Numai bine! A face cu ochiul

L!
Membru activ

masculin

Varsta : 23
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/04/2012
Multumiri : 1
Membru exclus

http://www.ldevelopment.org/

Sus In jos

Mesaj Scris de Pistolarii la data de Mier 9 Mai - 7:44

Design si aspect: 8/10

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 8/10

Activitatea membrilor si a staff-ului: 4/10

Originalitate: 5/10

Modul de scriere corecta in limba romana: 4/10

Concluzii:
Design-ul este unul bun.Va-ti organizat foarte bine din cate am vazut.Nu prea aveti activitate multa se vede dupa numarul de subiect ca stati prost cu activitatea.Am mai vazut alte forumuri aproape ca ale voastre.Sunt foarte multe greseli gramaticale nu prea scrieti corect limba romana.

Pistolarii
Membru Forumgratuit

masculin

Localizare : Forumul de suport român!
Data de inscriere : 03/10/2011
Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Whisper la data de Mier 9 Mai - 22:20

Salut,

Pistolarii,nu avem voie sa acordam note acest lucru scrie si in regulament.

Moshu.

Aveti foarte mult de lucru la forumul dumneaoastra,dar se poate face in timp.

Tema este una de gaming mai mult nu una legate de grafica,aspectul categoriilor nu este prea reusit ma refer de ce ati adaugat acel border-radius la subiecte,mesaje,etc acest lucru nu este prea atragator.

Logo-ul forumului nu se prea potriveste cu domeniul forumului dar nici cu tema ,incercati ceva Clasic dar Elegant tineti minte "Simplitatea e cea mai frumoasa".

In privinta activitatii forumului nu am nimic de spus ...0 nu prea aveti activitate daca vreiti sa faceti activitate va recomand sa introduceti forumul pe alte siteuri sau sa folositi Yahoo! sau alte programe pentru discutii,

Grupurile sunt extrem de goale acest lucru este groaznic .

Nu mai prea m-ai am nimic de zis ,aveti mult de munca si sper sa va descurcati cu forumu.

Whisper
Membru Forumgratuit

Data de inscriere : 04/05/2011
Membru exclus

http://qualityskins.forum.st

Sus In jos

Mesaj Scris de Keir la data de Mier 9 Mai - 22:40

Pistolarii, nu aveți voie să acordați note pentru revizuri, acest lucru fiind rezervat doar pentru staff. Vă recomand să citiți cu mai multă atenție regulile impuse. A face cu ochiul

Whisper, vă rog sa nu mai moderați alți membri, acest lucru este rezervat pentru staff. Fiind a 3a abatere de acest gen => Warn, iar acesta fiind al 3-lea warn =>Ban. Mulțumesc pentru înțelegere!

Keir
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Buzau
Data de inscriere : 28/12/2011
Multumiri : 68
Niciun avertisment

http://neotalk.wikiforum.ro/

Sus In jos