Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Doriti sa fie sterse forumurile impotriva carora exista dovezi ca au copiat in mod deliberat alte forumuri?

Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri - Pagina 2 Left1168%Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri - Pagina 2 Right11 68% 
[ 81 ]
Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri - Pagina 2 Left1132%Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri - Pagina 2 Right11 32% 
[ 39 ]
 
Total voturi : 120
 
 
Sondaj inchis

Rezolvat Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de Mariko21 Dum Sept 07, 2008 2:00 pm

Rezumarea primului mesaj :

Ok, deci e a 4 oara cand imi este copiat forumul. Si deja stiu ca ma lupt degeaba pentru ca voi nu faceti nimica pentru a sterge forumurile respective. Si astfel, nefacand ceva impotriva copiatorilor se poate deduce ca le tineti partea intr-un fel (sunteti fie cu noi, cei care vrem sa fim originali, fie cu copiatorii si pentru ca nu ne ajutati sa ne mentineti originalitatea inseamna ca ii ajutati pe ei sa copieze in voie inchizand ochii in continuare)

Litigation-ul nu a functionat deloc in toate cazurile anterioare. O data nici macar nu am primit mail-ul de confirmare. Si in celelalte 2 cazuri tot nimic.

Cer sa stergeti forumurile care copiaza fara sa ofere sursa de inspiratie. Si nu imi spuneti ca "asa e pe net" ca daca va plimbati pe cateva blog-uri romanesti destul de populare, dar chiar si pe unele obscure o sa vedeti ca lumea are obiceiul sa spuna sursa. Dar ma rog, pe forumuri sunt de obicei pusti iresponsabili si probabil ei nu pricep acest lucru. Si voi nu incercati sa ii obisnuiti deloc, pentru ca le tolerati nesimtirea.

Am scris la subiectele copiate ca sunt proprietatea echipei forumului meu, am pus si semnuletul de copyright si nimica, absolut nimica.

Si nu imi spuneti replica "daca dai admin cui nu trebuie" ca nu fac parte din staff cei care ma copiaza. Sunt doar useri pe care nu ii duce mintea de mai mult.

Pe scurt: propun sa stergeti forumurile care copiaza si impotriva carora exista dovezi (imagini, surse salvate) ca acel forum copiaza (staff-ul nu userii de rand). Informatiile de pe Internet sunt publice, dar la fel sunt si bancile din parc: nu inseamna ca poti distruge munca altuia fara sa fii pedepsit.

Va rog motivati-va alegerea. Cei catre votati cu Nu nu e cazul, ca stim ca doriti sa copiati in continuare Râset
Mariko21

Mariko21
Membru activ

Mesaje : 599
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 08/04/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://zoozez.com
Mariko21 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de Necros Lun Sept 08, 2008 8:56 pm

Am votat DA, deoarece intradevar masuri ar trebui luate.
Dar acum vine problema, cum vor fi luate masurile.
Ca 2 forumuri copiate ca la xerox, nu exista, adica fiecare imagine, topicuri, nume, portal ( ati prins ideea), etc.
Cum se vor face departajarile?
Fiindca un user zice ca altul i-a copiat forumul, gata vine Forumgratuit si ii sterge forumul "copie"?
Am vazut forumuri care folosesc teme identice de pe Hitskin, si vizual forumurile seamana.
Ce facem? Stergem forumul care a adoptat al doilea acea tema?
Deasemenea pot exista forumuri pe aceasi tematica, si nu ai ce le face fiindca nu ii poti spune unui om " Stii am si eu un forum despre ****, deci nu ai voie sa-ti faci si tu.
Necros

Necros
Membru activ

Mesaje : 458
Varsta : 32
Data înscrierii : 19/06/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://www.duelmasters.forumz.ro
Necros a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de Mariko21 Dum Sept 14, 2008 7:17 pm

Ce este pe Hitskin se intelege ca a fost dat spre uz public de catre creator.

Referitor la cazuri xerox, ca sa le zicem asa, au fost vreo 2-3 cazuri raportate pe forumul de suport.

Si la tematica nu se pune problema, ca foarte multi apartinem de aceleasi categorii la promovare, de exemplu.

Dar cand vezi ca cineva ti-a copiat ideile proprii, chestii create de tine special pentru forumul tau, sau cand ti se copiaza chestii cuvant cu cuvant, aia da, aia zic eu ca e copiere... Putini lasa pe altii sa copieze asa cu nerusinare... Daca pune omul sursa, adica un link catre sursa, atunci da, totul e ok, ca in schimbul utilizarii chestiei mele imi ofera reclama... Dar daca lasa sa se inteleaga ca a fost ideea lui, atunci nu mai suntem prieteni..
Mariko21

Mariko21
Membru activ

Mesaje : 599
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 08/04/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://zoozez.com
Mariko21 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de Vizitato Dum Sept 14, 2008 9:16 pm

Mariko21, una din cauzele pricipale, cred eu, este imaturitatea.
Media de virsta a celor cu forumuri pe o aceeasi tematica este , cred pina in 14-15 ani. Si nu doar pe forumgratuit.
Oricit vom explica si combate astfel de comportament, e ca in zicala :
"Cîinii latra, ursul merge"sau , mai "plastic", este o frectie la un picior de lemn.
Dovada o ai si aici in forumul de suport, unde desi multi au fost rugati, avertizati, atentionati sa nu mai faca o greseala sanctionabila, ei o repeta .
Sunt useri ce au fost sanctionat de 3-4 ori pentr acelasi lucru, si nu au invatat nimic.
Cind vor realiza ca este bine sa isi puna si capul putin la treaba, poate ca numarul celor ce fura cuvint cu cuvint, fara a adauga sursa, va scadea.
Pina atunci, oricit de mult ne vom stradui noi sa ii aducem pe calea buna, chiar daca vom lamuri 2 useri, vor aparea altii 4 in locul celor 2 care vor face tot cum nu trebuie.
De vina sunt multe, printre ele " democratia" prost inteleasa de aceasta categorie de virsta, si , sigur si educatia de acasa si din "gang-ul" de la scoala.
Toate isi spun cuvintul.

Va reamintesc ce am scris mai sus :
Mai triati si voi userii, se vad cei ce au ca scop doar copierea de materiale. Nu posteaza, ci doar copiaza.
De aceea am cerut cu timp in urma introducera unei optiuni sa putem vizualiza in PA, sau in profil , IP-ul oricarui user, indiferent daca a postat sau nu.
Odata inregistrat, sa ii apara si IP-ul, nu sa stai la pinda , sa il prinzi on line, sa afli IP-ul.
Poate se va face si asa ceva.
E de folos, pentru cei ce vor sa se protejeze de userii fantoma.
Anonymous

Vizitato
Vizitator


Vizitato a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de L33t Vin Noi 07, 2008 2:30 pm

sincer e o idee buna
avatar

L33t
Membru Forumgratuit

Mesaje : 14
Varsta : 32
Data înscrierii : 30/07/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer punBB

http://www.Fifa-Grand.forumz.ro
L33t a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de SpikeMaster Dum Noi 23, 2008 9:02 pm

Mariko21 Tu zici ca sunt pusti care te copiaza pe tine, dar de unde stim noi ca tu nu copiazi pe altul la randul tau Neutru Oricine se mai inspira dintr-o parte si din alta
SpikeMaster

SpikeMaster
Membru Forumgratuit

Mesaje : 117
Varsta : 40
Data înscrierii : 18/09/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://www.terrax.clubme.net
SpikeMaster a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de Necros Dum Noi 23, 2008 9:12 pm

Draga SpikeMaster, iti dai seama dupa comportamentul unui user daca acesta copie, sau este copiat.
Mariko21 a adus si dovezi o data cand a fost copiata, deci te asigur eu ca ea NU copie pe altii.

Zici ca fiecare ne inspiram. E adevarat, dar depinde ce inseamna la tine a te inspira:a copia o imagine, un text, un script, sau a copia cat mai mult pana tragem la xerox forumul.
Necros

Necros
Membru activ

Mesaje : 458
Varsta : 32
Data înscrierii : 19/06/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://www.duelmasters.forumz.ro
Necros a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de crysa Dum Noi 23, 2008 9:29 pm

Mariko21 a scris:
Ok, deci e a 4 oara cand imi este copiat forumul. Si deja stiu ca ma lupt degeaba pentru ca voi nu faceti nimica pentru a sterge forumurile respective. Si astfel, nefacand ceva impotriva copiatorilor se poate deduce ca le tineti partea intr-un fel (sunteti fie cu noi, cei care vrem sa fim originali, fie cu copiatorii si pentru ca nu ne ajutati sa ne mentineti originalitatea inseamna ca ii ajutati pe ei sa copieze in voie inchizand ochii in continuare)

Litigation-ul nu a functionat deloc in toate cazurile anterioare. O data nici macar nu am primit mail-ul de confirmare. Si in celelalte 2 cazuri tot nimic.

Cer sa stergeti forumurile care copiaza fara sa ofere sursa de inspiratie. Si nu imi spuneti ca "asa e pe net" ca daca va plimbati pe cateva blog-uri romanesti destul de populare, dar chiar si pe unele obscure o sa vedeti ca lumea are obiceiul sa spuna sursa. Dar ma rog, pe forumuri sunt de obicei pusti iresponsabili si probabil ei nu pricep acest lucru. Si voi nu incercati sa ii obisnuiti deloc, pentru ca le tolerati nesimtirea.

Am scris la subiectele copiate ca sunt proprietatea echipei forumului meu, am pus si semnuletul de copyright si nimica, absolut nimica.

Si nu imi spuneti replica "daca dai admin cui nu trebuie" ca nu fac parte din staff cei care ma copiaza. Sunt doar useri pe care nu ii duce mintea de mai mult.

Pe scurt: propun sa stergeti forumurile care copiaza si impotriva carora exista dovezi (imagini, surse salvate) ca acel forum copiaza (staff-ul nu userii de rand). Informatiile de pe Internet sunt publice, dar la fel sunt si bancile din parc: nu inseamna ca poti distruge munca altuia fara sa fii pedepsit.

Va rog motivati-va alegerea. Cei catre votati cu Nu nu e cazul, ca stim ca doriti sa copiati in continuare Râset
Am votat DA si daca intrebati de ce iata raspunsul:
Multi pusti de vreo 8-9 ani cand vad ca isi pot creea un forumgratuit in care poate pune orice se gandesc cum s ainceapa.Si i-au si ei forumurile la rand pentru idei.In sfarsit se gandesc s afaca un forum despre ajutor de exemplu.Ce mai alt chin?De ce sa se mai chinuie saracul copilas sa creeze imagini si topicuri se pune cu burta pe copiat si copieaza la greu.Sunt multe cazuri de acest si nu numai copii ci si oameni de toate varstele ..Oameni fara cei 7 ani de acasa.
crysa

crysa
Membru Forumgratuit

Mesaje : 367
Localizare : in you're heart
Data înscrierii : 22/06/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://girls-and-boys.super-forum.net/
crysa a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de campionatuldewhist Mier Ian 21, 2009 11:40 am

Nu, dintr-un motiv ce ar trebui sa trezeasca pe toata lumea care se plange: tot ce facem pe forumurile noastre, atat timp cat nu exista copyright, se poate copia fara implicatii ulterioare ale legiilor.
avatar

campionatuldewhist
Membru Forumgratuit

Mesaje : 285
Varsta : 43
Localizare : Dortmund
Data înscrierii : 17/01/2008
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://www.campionatuldewhist.niceboard.com
campionatuldewhist a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de rikki Joi Feb 05, 2009 1:18 pm

Eu am votat DA, sunt de acord cu acest lucru.
Mi s-a intamplat si mie de multe ori.
Ma gandeam mereu la ce ar trebui sa adaug,sa fie frumos,sa atraga membrii si cum cautam ceva pe net,imagini pt prieteni si mai dadeam peste forumuri unde era facut la fel ca al meu (aceeasi denumire si aceeasi imagine) si chiar erau multe...aproape tot forumul era ca al meu.
Bineinteles ca nu-mi convine.
Ma chinui sa adaug lucruri multe si frumoase si dau peste un forum la fel ca al meu creat de cateva ore pe cand al meu era de mult.
rikki

rikki
Membru Forumgratuit

Mesaje : 99
Varsta : 26
Data înscrierii : 03/02/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://kingofpop.forumgratuit.ro
rikki a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de *ellena* Joi Feb 05, 2009 8:50 pm

Si eu am votat DA,pentru ca ai perfecta dreptate.Nu este corect ca tu sa muncesti atat la un forum pentru ca altii sa ti'l fure
*ellena*

*ellena*
Membru nou

Mesaje : 6
Varsta : 29
Data înscrierii : 07/01/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://www.katvond-romania.forumz.ro
*ellena* a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de eliada Joi Mar 05, 2009 12:59 am

Logic,sunt impotriva plagiatului,am votat da. dar,daca celor care copiaza nu le place originalitatea si traiesc in umbra celorlalti adunand firmituri,e problema lor,nu a mea. Odata si odata,vor plati pentru furtisagurile lor,nu ma afecteaza daca cineva ma copiaza,inseamna ca sunt mai buna ca ei. Foarte fericit
eliada

eliada
Membru Forumgratuit

Mesaje : 29
Data înscrierii : 18/02/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer

http://celestya.withme.us
eliada a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Rezolvat Re: Masuri mai drastice in cazul celor care copiaza forumuri

Mesaj Scris de Ina Lun Mar 16, 2009 6:36 pm

campionatuldewhist a scris:Nu, dintr-un motiv ce ar trebui sa trezeasca pe toata lumea care se plange: tot ce facem pe forumurile noastre, atat timp cat nu exista copyright, se poate copia fara implicatii ulterioare ale legiilor.
Subscriu. Si adaug ca daca originalul tau a fost copiat, poti face oricind altceva la fel de original. Cel care copiaza insa... Iar cine are ochi de vazut, vede, cine nu isi merita soarta.
Ina

Ina
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 13530
Varsta : 52
Data înscrierii : 05/03/2009
Mulțumiri : 79
Mozilla Firefox phpBB3

http://www.goblenul.com
Ina a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum