Extrem Tutorials

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Extrem Tutorials

Mesaj Scris de Mr.Ben la data de Sam 23 Iul - 20:23

Numele forumului: Extrem Tutorials
Adresa forumului: http://extrem-tutorials.online-talk.net
Categoria din care face parte forumul*: Calculatoare & Internet
Data de creare a forumului: 24/08/2010
Tipul de analizare dorita**: Complexa

Mr.Ben
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Data de inscriere : 08/02/2011
Multumiri : 0
Membru exclus

http://softdesign.forumz.ro/

Sus In jos

Terminat Re: Extrem Tutorials

Mesaj Scris de Red X la data de Mar 26 Iul - 23:36

Revizuire oficiala complexa: Extrem Tutorials

Prima impresie: 8/10
Prima impresie creata a fost destul de placuta. Mi-au placut culorile folosite, dar anuntul de sub meniu e destul de incarcat ceea ce m-a determinat sa acord doar nota 8.

Aspectul paginii de start: 9/10
Un aspect placut si interesant. Totusi titlurile categoriilor au avut o culoare destul de neplacuta (acel alb), din punctul meu de vedere.

Banner si meniu de navigare: 8/10
Desi imi pare destul de cunoscut meniul, este simplu si placut! La banner nu am de argumentat prea multe, un text si culoare. Faptul ca meniul si banner-ul au colturile rotunjite il fac deosebit.

Imagini si icon-uri: 7/10
Nota aceasta a fost acordata din urmatoarele motive: forumul nu contine icon-uri la categorii/ rang-urile le-am mai vazut pe diverse forumuri/ totusi v-au salvat inspiratia membrilor care au avatare oarecum deosebite.

Culori: 10/10
Imi place foarte mult ca acest forum nu contine mai mult de 2, 3 culori. Acest aspect este foarte, foarte important, deoarece cu cat culorile sunt mai mult cu atat sunt mai obositoare ochiului uman. Felicitarile mele pentru culorile si numarul culorilor alese!

Activitatea forumului: 8/10
Se vede activitate pe acest forum. A iesit in evidenta faptul ca membrii conectati sunt in decursul ultimelor 48 de ore. Cei care nu observa acest lucru vad o activitate masiva din partea forumului, insa imi pare rau sa o spun nu este in totalitate chiar asa.

Staff-ul si grupurile forumului: 8/10
Se vede activitatea staff-ului, mai ales ceea a moderatorilor, insa nu vad nici cea mai mica activitate din partea asistentilor. Un lucru care nu mi-a placut la acest punct a fost inutilitatea unor grupuri. Grupuri cum ar fi "[ Top Poster ], [Elevi]" nu cred ca este nevoie de aceste grupuri, dar bineinteles gusturile nu se discuta.

Originalitatea si calitatea: 7/10
Ca si pe aproape toate forumurile aceeleas subiecte de discutie. In mare parte din forumurile platformei "ForumGratuit" contin forumuri pentru "Tutoriale Photoshop, Forumgratuit, Software etc." la fel si "Suport pentru HTML, CSS & Alte probleme".

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 8/10
In mare parte totul pare sa fie ok. Am observat totusi ca sunt unele forumuri pentru care ar fi nevoie de alte categorii, o categorie de exemplu cu numele "OFF-FORUM, DIVERSE" si altele...

Modul de scriere corecta in limba romana: 8/10
Moderatorii se straduie sa foloseasca un scris cat mai corect din punct de vedere gramatical, nici utilizatorii nu stau foarte rau, insa este loc pentru mai bine.

Statistici: 8/10
Este un forum destul de activ cu un numar de utilizatori inregistrati destul de mare. Totusi avand in vedere numarul de utilizatorii ati putea sa motivati mai mult utilizatorii sa activeze pe forum.

Concluzii:
In mare parte, forumul nu necesita modificari extreme, dar din cele relatate de mine aveti de lucru la imagini si icon-uri si desigur la originalitatea si calitatea forumului. Toate cele bune! A face cu ochiul

Nota finala a forumului:8.09

Revizuire realizata de Ielex

Data la care puteti solicita o noua analizare: 24 august

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Mr.Ben la data de Mar 26 Iul - 23:44

Iti multumesc foarte mult ! Fericit La originalitate inca mai lucram, iar la anunt de sub meniu nu am avut ce sa-i fac Fericit Iti multumesc dinou pentru analizare ! Foarte fericit

Mr.Ben
Membru Forumgratuit

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Mar 26 Iul - 23:48

Cu cea mai mare placere! A face cu ochiul

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 27 Iul - 0:00

Notele sunt acceptabile ce pot sa spun. Fericit Fata de ultima revizuire, aceste note sunt chiar foarte bune. Multumim Ielex. Fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Mr.Ben la data de Mier 27 Iul - 0:06

Fata de prima nota, care era de 5 Aceasta nota este imensa Fericit La celelalte revizuiri am obtinut numai note de 7 Fericit Sunt chiar foarte multumit de nota pe care a primit-o forumul !!!

Mr.Ben
Membru Forumgratuit

masculin

Membru exclus

Sus In jos

Mesaj Scris de Louk la data de Mier 27 Iul - 3:32

Trebuie sa recunosc ca tema arata bine. Felicitari din partea mea pentru tema. A face cu ochiul

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 27 Iul - 21:43

Designul forumului este foarte atragator si este foarte frumos pentru ce se axeaza forumul: tutoriale.
Culorile sunt si ele bine alese, n-am ce comenta, putine si potrivite.Pentru un forum de tutoriale sunt perfecte culorile: albastru, gri, negru si inca cateva.Nu deodata, logic.
Observ ca scrieti din ce in ce mai bine, fata de ultima revizuire, se vad diferente.Tot mai aveti greseli de scriere care nu se pot trece cu vederea deoarece sunt facute chiar in anunturile importante.
Forumul are o activitate surprinzator de mare si un numar destul de ridicat de membrii.V-as sfatui sa va motivati membrii, in special stafful sa fie din ce in ce mai activ, nu este la minimul de mesaje care ar trebui(aici fac referire doar la staff).
Pentru originalitate n-am ce sa zic, ma dezamagiti putin.Recunosc ca n-a fost facut codingul de ely21double al acelei masini, dar de acolo v-ati inspirat cu ideea si asta scade foarte urat originalitatea forumului.Si in rest este vorba de subiecte, aceleasi subiecte(tutoriale) ale dumneavoastra le-ati postat si pe alte forumuri, deja nu mai au farmecul lor.
Aspectul paginii de start este foarte atragator, n-am ce zice!
Prima impresie a fost ca v-ati indreptat in bine, desi fostul fondator, $tefan, acum Mr.Sankez v-a dat forumul dumneavoastra, va descurcati foarte bine cu el si asta este de admirat.Si imi place ca nu mai copiati atat de mult ca in trecut, asta mai poate da putin farmec forumului.
Nu aveti nevoie de iconuri la categorii, doar ar ingreuna incarcarea paginii pentru cei care nu au un net foarte bun, ba chiar unul de proasta calitate.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Mier 27 Iul - 22:59

Bambi, nu am fost si nici nu o sa fiu fostul fondator. Am dat forumul temporar pentru ca nu mai am timp. Fiecare dintre noi are viata lui si nu trebuie traita in fata calculatorului.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Sam 30 Iul - 13:41

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin