Revizuire VP-GAMES

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire VP-GAMES

Mesaj Scris de adyx la data de Sam 21 Mai - 22:41

Numele forumului: VP-GAMES
Adresa forumului: http://vpgames.topicboard.net
Categoria din care face parte forumul*: Diverse
Data de creare a forumului: 17/08/2010
Tipul de analizare dorita**: complexa

adyx
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2010
Multumiri : 0
1 avertisment

http://igamed.net

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire VP-GAMES

Mesaj Scris de Louk la data de Joi 2 Iun - 2:05

Revizuire oficiala complexa: VP-GAMES

Prima impresie: 8/10
Am acordat nota 8 pentru prima impresie. De obicei, la forumurile de jocuri nu dau mai mult de 6-7, insa acesta vad ca este specializat doar pe jocuri, lucru ce a facut ca nota sa creasca. Ar fi fost si mai mare de 8 daca tema era si ea unica in felul ei. A face cu ochiul

Aspectul paginii de start: 7/10
Mi-a placut acel widget numit "jocuri" cu aplicatia flash. Aduce un plus forumului. Nu mi-a placut in schimb faptul ca portalul este dezordonat, iar coloanele nu sunt egale. Se vede ca si cum a fost facut in graba portalul, iar widget-urile nu sunt dispuse proportional pe cele 3 coloane.

Banner si meniu de navigare: 6/10
Pentru banner 8, iar pentru meniu 4. Banner-ul e ok, se poate vedea ca este un forum de jocuri uitandu-te doar la el si asta e de apreciat. Am dat 4 la butoane pentru ca sunt aceleasi din tema de baza. Media celor 2 elemente dau nota 6.

Imagini si icon-uri: 6/10
Imaginile sunt aceleasi de la tema oficiala, deci nu pot da mai mult de 4. Pentru icon-uri dau nota 7, deci media ar fi cam 5.50 (sase). Mi se par cam mari icon-urile si nu prea se evidentiaza titlurile forumurilor din aceasta cauza. As fi de parere sa le mai reduceti dimensiunile.

Culori: 6/10
La culori dau nota 4 pentru cele de la tema si 8 pentru cele folosite la restul imaginilor din afara. Incercati sa nu folositi mai mult de 2-3 culori in forum. Prea multe dau impresia de "bazar" si nu inspira incredere pentru vizitatori. In rest, culorile vad ca se mentin din tema de baza.

Activitatea forumului: 8/10
La activitate stati bine. Singurul lucru de reprosat ar fi utilizatorii conectati in ultimele 99 de ore. De ce 99 si nu 24? Ar fi prea putini? Pentru asta am scazut 1 punct, de la 9. Incurajati-va utilizatorii sa se conecteze zilnic pe forum.

Staff-ul si grupurile forumului: 6/10
Dezamagit. Am vazut ca aveti o multime de moderatori si doar 1 conectat in ultimele 99 de ore. In plus, nici nu am vazut sa fie activi. V-as sfatui sa revizuiti putin staff-ul (mai ales grupul moderatorilor). Un moderator care ocupa locul degeaba reprezinta o dezamagire pentru un membru care-si da interesul sa contribuie la forum.

Originalitatea si calitatea: 8/10
Dau un 8 cu indulgenta. Nota ideala ar fi 7, insa prefer sa dau 8 pentru ca am vazut ca forumul e specializat pe jocuri si nu are zeci de sectiuni diferite de cea de baza. Atentie insa la calitatea mesajelor: anunturile vad ca sunt majoritatea copiate de pe alte site-uri.

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 8/10
Prea multe forumuri intr-o categorie. Prea putin se evidentiaza numele forumurilor. Va sfatuiesc sa mai folositi subforumurile pentru a mai descongestiona prima pagina a forumului.

Modul de scriere corecta in limba romana: 8/10
Dau 8 pentru ca am vazut ca in mesajele administratorului nu prea se gasesc greseli. Exista insa unele in mesajele membrilor. Inca unele destul de grave. Atrageti atentia membrilor sa respecte normele de scriere corecta.

Statistici: 8/10
In comparatie cu alte forumuri, la acest capitol sunteti ok. Am dat 8 totusi pentru ca trebuie sa recunoastem: sunt forumuri si cu 4-5000 de membrii cel putin.

Concluzii:
Forumul are perspective, insa mai este de lucru. Va sugerez inca o data sa creati o tema unica. De asemenea, urmariti cu atentie capitolele la care ati primit note sub 8 si incercati sa va ridicati urmand sfaturile mele. A face cu ochiul Mult succes!

Nota finala a forumului: 7.18

Revizuire realizata de Kegan

Data la care puteti solicita o noua analizare: 2 iulie 2011.

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Joi 2 Iun - 15:29

Prima impresie este una buna tema avand un aspect foarte interesant si placut.Aspectul paginii este putin cam ne ingrijit ceea ce va depunctat din nota finala acordata de Kegan.Bannerul nu ma incanta prea mult deoarece se imbina cam mult cu fundalul ceea ce da o impresie ca forumul nu are banner ,dar meniul de navigare este in general ok.Imaginile si icon-urile sunt cam mari si nu da bine cand vizualizam mai cu atentie pagina.Culoarea predominanta este negru ,dar din punctul meu de vedere acele imagini puse pe fundal (in diferite culori) strica aspectul.Activitatea este relativ buna ,dar daca e sa punem activitatea membrilor si a staff-ului e cam dezamagitor nu sunt activi prea mult ceea ce nu este de ne observat.Originalitatea si calitatea sunt bune ,dar am observat ca diferite anunturi sunt luate de pe alte forum-uri.Oragnizarea este in mare parte excelenta,dar nu in totalitate.Se vorbeste cat de cat romana desi unii membri nu se exprima corect in totalitate.La statistici nu pot argumenta decat ca este destul de bine avand in vedere ca sunt forumuri cu o vechime mai mare care nu au un numar de mesje si membri la fel de mare.

Eu va urez succes in continuare.
Pana la urmatoarea revizuire,numai bine!

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de adyx la data de Joi 2 Iun - 15:39

multumesc foarte mult pentru aceasta revizuirea si cu siguranta o sa iau masuri

cu tema...nu stiu ce sa zic.....alta mai atragatoare nu stiu....si ca sa cumpar....nu ma prea tine bugetu' Fericit

multumesc inca odata:)

adyx
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/08/2010
Multumiri : 0
1 avertisment

http://igamed.net

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Joi 2 Iun - 15:41

Nu trebuie sa cumparati,puteti face usoare modificari. A face cu ochiul

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Louk la data de Lun 13 Iun - 2:33

Cele 7 zile au trecut, deci revizuirea este arhivata.

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum