Extrem Tutorials

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Extrem Tutorials

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi 24 Feb - 21:56

Numele forumului: Extrem Tutorials
Adresa forumului: http://extrem-tutorials.online-talk.net
Categoria din care face parte forumul*: Calculatoare & Internet
Data de creare a forumului: 24/08/2010
Tipul de analizare dorita**: Complexa

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Terminat Re: Extrem Tutorials

Mesaj Scris de Louk la data de Sam 5 Mar - 17:51

Revizuire oficiala complexa: Extrem Tutorials

Prima impresie: 8/10
La o prima privire asupra forumului, am ramas oarecum placut surprins. Ma asteptam insa la mai multa originalitate, insa despre asta vom discuta la sectiunea potrivita. De asemenea, a fost 8 si nu 10 pentru ca nu am intalnit nimic ce sa ma mire.

Aspectul paginii de start: 9/10
Imi place structura paginii de start. Este frumos asezata si gandita. Ba mai mult, ofera sansa vizitatorilor de a vedea inca de la inceput ce poate fi gasit pe forum. As sugera sa adaugati si cateva statistici legate de forum acolo pentru ca cei ce va viziteaza sa vada cat de popular va este forumul.

Banner si meniu de navigare: 7/10
Mai mult de 7 nu pot da, indiferent cat de darnic sa fiu. Cred ca in ultima vreme peste 50% dintre forumurile Phpbb2 au acel meniu. Incercati sa va desprindeti de ideile altora. Sunt sigur ca beneficiati de imagineatie suficienta pentru asta.

Imagini si icon-uri: 8/10
Imaginile sunt potrivite bine si nu exista discrepante mari intre culorile acestora. De asemenea, imi plac si icon-urile folosite la forumuri. Nici prima pagina nu are icon-uri rele. Va sfatuiesc sa cautati pentru unele sectiuni icon-uri mai potrivite. Site-uri cu icon-uri exista o sumedenie... vointa sa aveti. A face cu ochiul

Culori: 9/10
Culorile, la fel ca si imaginile, sunt potrivite ok. Nuantele de alb, gri si negru sunt cele mai potrivite si merg combinate cu orice culori de la icon-uri. Asta este si motivul pentru care orice tip de alte imagini ati folosi, nu s-ar observa multitudinea de culori. Alb - gri - negru neutralizeaza.

Activitatea forumului: 8/10
Vad ca forumul are destula activitate. Totusi, incercati sa va motivati membrii sa intre pe forum. Cea mai mare parte a notei pe acest criteriu am acordat-o numarului de vizitatori. Daca reusiti sa va motivati utilizatorii sa intre pe forum, nota 10 ar fi cea mai potrivita aici.

Staff-ul si grupurile forumului: 7/10
Moderatorii vad ca sunt activi, iar cand am facut revizuirea ati avut noroc sa-i vad si online pe amandoi. Asta e un lucru bun. Mesaje vad ca au destule, participa la discutii si se implica. Nu inteleg de ce ati ales sa creati atat de multe grupuri insa. Cred ca aveti prea multe grupuri care sunt goale, nu au membrii.

Originalitatea si calitatea: 6/10
Aici stati destul de prost. Tema este 100% copiata dupa un veritabil forum care se pare ca a devenit model. Un fel de Michael Jackson pentru generatia anilor '70. Incercati sa nu mai copiati ideile si sa veniti cu altele noi. Dupa cum am spus, nu cred ca duceti lipsa de imaginatie. Poate de vointa.

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 7/10
Organizare este oarecum ok. Nu inteleg de ce aveti tutorialele impartite in 2: oficiale si... neoficiale? Va taiati creanga de sub picioare asa. E ca si cum ati spune: tutoriale proprii si tutoriale copiate. Revizuiti acest aspect. Pe langa asta, va mai spun ca majoritatea apreciaza forumurile cu putine sectiuni si mai multa cantitate de mesaje. Reduceti numarul forumurilor sau gasiti persoane care sa se ocupe de fiecare.

Modul de scriere corecta in limba romana: 4/10
Sub orice critica. Faceti greseli frecvente de scriere corecta, iar asta nu se poate spune ca este o greseala de scriere. Am urmarit cele mai importante subiecte din forum (anunturi, regulament etc.) si am intalnit o sumedenie de greseli. Daca nu va puneti la punct cu scrierea, veti pierde mult. Si spun asta pentru ca nici Google nu suporta astfeld e greseli.

Statistici: 7/10
La capitolul statistici stati ok. Am dat 7 pentru ca nu vad destui membri activi, comparativ cu numarul de conturi create. Faceti o campanie de promovare a forumului si va veti bucura si de rezultate.

Concluzii:
Nu mai copiati ideile altora si bazati-va pe propria imaginatie, mentineti paleta de culori actuala, motivati-va utilizatorii sa posteze mai multe mesaje, invatati sa scrieti corect romaneste, reduceti din grupuri, rezolvati problema tutorialelor oficiale si ale celor neoficiale, iar forumul va arata perfect. Va astept data viitoare cu rezultate de 3 ori mai bune. A face cu ochiul

Nota finala a forumului: 7.27

Revizuire realizata de Kegan

Data la care puteti solicita o noua analizare: 4 aprilie 2011.

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Sam 5 Mar - 19:21

Graba strica treaba Râset am scazut de 5 ori la scrierea corecta .Mersi pentru revizuire o sa incerc sa rezolv cu scrierile astea Fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Louk la data de Sam 5 Mar - 19:49

Cu placere! Mereu voi fi mai aspru in ceea ce priveste scrierea. Constat cu tristete ca limba romana este din ce in ce mai "ciuruita" si ma doare sa vad asta.

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Lun 7 Mar - 20:51

Este un forum interesant cu un aspect bun ,dar din pacate lipseste originalitatea.Din pacate activitatea membrilor si a staff-ului e cam scazuta.Organizarea e destul de buna ,dar nu suficient.La fel cum a mentionat si Kegan ar fi bine sa rezolvati modul de scriere corect in limba romana.Pana data viitoare va urez succes si numai bine!

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin 18 Mar - 21:39

Avand in vedere ca nu s-a inchis acest subiect sau trimis in arhiva de analize, am sa-mi dau si eu cu parerea.
Daca as putea sa dau o nota, o medie ai ramane corigent la scoala la ce ai lua media aia cu 3 puncte sub media de trecere.
In primul rand daca vrei sa realizezi un forum, nu faci reclama pe alte forumuri prin mesagerie, deja de aici ai pierdut mult( deaia nici n-ai membri activi, ca se inregistreaza sa vada despre ce e vorba, dar daca se gandesc mai bine: asa form merita sa aiba 1 membru, doar adminu, ca sa invete sa faca legal reclama ).
Modul de scriere in romana, la 16 ani mancam cartea de romana, mi-a placut mult sa scriu corect.Ar trebui sa rezolvi greselile( nu mai ai cum, sunt peste 100 ... decat daca ai rabdarea aia rar de gasit pe timpurile de acum ).
Aspectul, destul de original, atragator, frumos.
Mesajele si activitatea, no comment, varza la capitolul asta.
Stafful, ti l-ai ales foarte prost.Cineva ca Mr.TaZ care habar n-are sa scrie corect, si parca mai era cineva, membrii din staff se contrazic intre ei, vraiste a iesit.
Membrii staffului trebuie sa fie uniti, sa-si imparta pareri, nu sa si le jigneasca intre ei, nu sa faca atacuri la persoana ( cum fac ai tai ).
Schimba tot stafful, sterge mesajele forumului, ia-o de la 0, cu mesajele corect scrise , membrii din staff sa-i scoti, cauta o echipa mai potrivita sau nu mai cauta una.
Multa bafta cu el.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Vin 18 Mar - 23:07

Avind in vedere ca a expirat perioada de 7 zile de la finalizarea revizuirii, voi inchide acest topic si il voi muta in arhiva.

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 45
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: