Revizuire Prietenie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Terminat Revizuire Prietenie

Mesaj Scris de andrasboy la data de Mar 21 Dec - 18:06

Numele forumului:Prietenie
Adresa forumului:http://tarnaveni.forummagic.net
Categoria din care face parte forumul*:Diverse
Data de creare a forumului:Lun 28 Dec 2009 - 16:40
Tipul de analizare dorita**:complexa

andrasboy
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 47
Data de inscriere : 30/12/2009
Multumiri : 0
2 avertismente

http://tarnaveni.forummagic.net

Sus In jos

Terminat Re: Revizuire Prietenie

Mesaj Scris de Matei. la data de Mier 22 Dec - 14:47

Revizuire partiala (Design/Aspect): Prietenie

Design si aspect: nota 5/10

Concluzii:
Dupa cum pot vedea forumul d-voastra nu se prea axeaza pe design, iar asta cam strica un forum care are un subiect interesant si activitate. Daca nu aveti cunostinte bune in photoshop/gimp sau alt program de editare, CSS si HTML, exista alti membrii cu aceste cunostinte si ar putea ei sa puna la punct tema. Nu prea vreau sa analizez si comentez aspectul si designul pentru ca nu vreau sa va incarc cu critici negative. Sfatul meu e acela de mai sus, atat pot spune. Numai bine.

Nota acordata: 5

Revizuire partiala realizata de Matei.

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Matei.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 24
Localizare : Deva - Nu ofer suport prin mesagerie!
Data de inscriere : 13/11/2009
Multumiri : 2
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de andrasboy la data de Mier 22 Dec - 16:07

Va multumesc pentru sinceritate ,Matei.In opinia mea,nu hainele fac pe om!!!...desi in ziua de azi conteaza foarte mult esteticul,in cazul nostru designul !!!Intr'adevar,nu cunosc photoshop,html,java etc. dar dupa cum se poate observa,pe acest forum, membrii au o "varsta" !!!
Daca tot ai pomenit de "sfat",care ar fi sugestia ta,pentru acest forum,in calitate de designer???

andrasboy
Membru Forumgratuit

masculin

2 avertismente

Sus In jos

Mesaj Scris de AGent la data de Mier 22 Dec - 19:51

In legatura cu designul, a spus Matei tot ce se putea spune, dar eu as sugera sa folositi o tema de pe hitskin. Acestea sunt puse la dispozitia tuturor si sunt sigur ca veti putea gasi o tema adecvata.
Din pacate, am observat ca unii utilizatori folosesc prescurtari de tip CHAT / SMS. Organizarea este oarecum buna, simplu si accesibil. A face cu ochiul Totusi ideal ar fi fost impartirea pe mai multe categorii.
In rest, va urez mult noroc cu forumul! Numai bine! santa

Ultima editare efectuata de catre AGent in Vin 24 Dec - 0:50, editata de 2 ori (Motiv : greseli de scriere sesizate anterior)

AGent
Membru Forumgratuit

masculin

Varsta : 21
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/05/2010
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de Zack. la data de Mier 22 Dec - 20:00

Parerea mea, scapati de pagina aia de start, este oribila, culorile sunt prost alese, iar gif-urile alea sunt foarte urate. Fontul de pe forum este prea mare, cred ca ar arata mai bine daca ar fi mai mic. Imi place totusi ca aveti activitate, aveti multe subiecte interesante si multi membri. Va felicit pentru asta. Trebuie insa sa mai lucrati la design, care dupa parerea mea lasa de dorit.

Zack.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 24/06/2010
Niciun avertisment

Sus In jos

Mesaj Scris de AudFemei la data de Mier 22 Dec - 20:01

Aveti de lucrat la design,asezatii cat mai frumos acele imagini Fericit Matei a zis tot...Imi place ca aveti forumul bine organizat numai ca tema nu imi prea place Fericit

Bafta cu forumul! Si sarbatori fericite:) rendeer

AudFemei
Membru Forumgratuit

Varsta : 20
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/07/2010
1 avertisment

http://cityofmetin.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Louk la data de Joi 23 Dec - 22:16

Revizuire oficiala complexa: Prietenie

Prima impresie: 4/10
Sincer, nu am avut o impresie prea buna. Pagina s-a incarcat foarte greu, titlurile colorate diferit, meniul neordonat si imaginile nepotrivite. Supărat

Aspectul paginii de start: 4/10
La fel, imaginile nu sunt bine potrivite, iar link-urile sunt divers colorate, desi ar trebui sa nu fie mai mult de 2 culori.

Banner si meniu de navigare: 5/10
Bannerul este prea ingust, nepotrivit cu tema forumului acum, iar meniul de navigare nu este pozitionat bine. Butoanele de la meniu sunt slabe din punct de vedere al graficii. Mai bine lasati link-urile fara imagini.

Imagini si icon-uri: 6/10
Icon-urile nu respecta aceeasi dimensiune standard, ceea ce confera o nota inferioara forumului. Putina atentie pe aceasta latura nu ar strica. A face cu ochiul

Culori: 6/10
Culorile s-ar potrivi daca nu ati mai folosi mai mult de 2. In general, nu se folosesc mai mult de 2-3 culori predominante.

Activitatea forumului: 8/10
In ciuda aspectului mai putin prietenos, activitatea este ridicata. Felicitari si succes in continuare! A face cu ochiul

Staff-ul si grupurile forumului: 6/10
Staff-ul am observat ca este activ si participa la dezvoltarea forumului. Grupurile sunt ok, desi, administratorii ar trebui pozitionati pe locul 1, nu moderatorii. Râset

Originalitatea si calitatea: 6/10
Nu este original 100% forumul, insa are si elemente specifice. Calitatea mesajelor poate fi imbunatatita cu putina vointa din partea autorilor. Conteaza mult acest aspect pentru motoarele de cautare.

Organizarea forumurilor si a categoriilor: 4/10
Nu mi-a placut organizarea pentru ca toate sectiunile sunt in aceeasi categorie. Ideal era sa impartiti forumurile pe mai multe categorii.

Modul de scriere corecta in limba romana: 8/10
Din mesajele dvs. nu prea au reiesit greseli, insa, la mesajele membrilor mai exista. Oricum, nu avem cum sa corectam toate mesajele postate de fiecare utilizator.

Statistici: 8/10
La acest capitol sunteti ok. Inca o data va felicit si va sfatuiesc sa modificati si designul pentru a va dubla statisticile.

Concluzii:
Forumul este ok din punct de vedere al activitatii. Aveti de lucru serios la design, aspect si organizarea forumurilor. Va mai recomand ca dupa ce obtineti un design mai prietenos sa va ganditi si la un nume de domeniu.

Nota finala a forumului: 5.90

Sarbatori fericite! santa

Revizuire realizata de Kegan

Data la care puteti solicita o noua analizare: 22 ianuarie 2011.

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Louk
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Localizare : România - o țară din ce în ce mai ocupată.
Data de inscriere : 25/04/2009
Multumiri : 171
Niciun avertisment

http://help.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Red X la data de Joi 23 Dec - 23:53

Sincer aspectul nu m-a impresionat aveti destul de lucru la el si la organizarea forumurilor.Totusi e bine ca exista activitate si modul de scriere corect al limbi materne (romana) este cat de cat pus la punct "intodeauna exista loc pentru mai mult".

Va urez succes si sarbatori fericite! rendeer

Red X
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 20
Localizare : Imi cer scuze, dar nu ofer suport si revizuiri prin MP !--Oradea
Data de inscriere : 26/10/2010
Multumiri : 1
Niciun avertisment

http://shuffle.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Ina la data de Vin 24 Dec - 3:30

As vrea sa va pot spune mai multe in acest moment, insa cred ca un singur aspect necesita interventia dumneavoastra urgenta, si anume prima impresie. Partea grafica este strins legata de aceasta.
Prima impresie ca si in relatiile umane este cea definitorie. Daca doriti ca vizitatorii sa devina si utilizatori inregistrati, cautati ca prima impresie sa fie prietenoasa.
Avind in vedere ca nu aveti cunostinte de grafic design, tot ce va pot recomanda este sa simplificati la maxim. De cele mai multe ori simplitatea este primul pas spre eleganta.
- Eliminati pagina de acces in forum, si alegeti pentru accesul in forum portalul sau indexul - depinde ce puteti ordona mai repede. Simetria atrage privirile si creeaza o senzatie de confort.
- Schimbati tema cu una mai aerisita, eventual versiune punBB, care are cele mai putine elemente customizabile direct din PA, si totodata permite accesul la template-uri, ceea ce va ofera posibilitati foarte mari de personalizare. Nu faceti tema singur, luati una de pe Hitskin, in culorile dumneavoastra preferate si cu un aspect prietenos, folositi citeva imagini din tema actuala pentru a pastra aerul familiar - nu este nevoie de mai mult de o zi si 0 notiuni de grafica.
- Eliminati provizoriu imaginile din descrierea forumurilor, pentru a le inlocui in timp cu un set de imagini potrivite - toate de acelasi tip (jpg sau gif) si, in cazul ideal, cu aceleasi dimensiuni.
- Evitati non-culorile (gri, negru, alb) si favorizati culorile pastel pentru a mentine legatura cu numele si subiectul forumului - prietenia.
- Nu subestimati utilizatorii. Este imposibil sa adunati la un loc doar persoane cu aceleasi gusturi cu dumneavoastra, asa ca evitati monotonia prin schimbarea periodica a temei. Virsta nu conteaza si din experienta va pot spune ca indiferent de virsta, vor aprecia schimbarile aspectului mai mult decit va asteptati.
Succes si Sarbatori fericite!

Ina
Membru activ

feminin

Varsta : 45
Data de inscriere : 05/03/2009
Multumiri : 79
Niciun avertisment

http://www.goblenul.com

Sus In jos

Mesaj Scris de andrasboy la data de Dum 26 Dec - 9:02

Va multumesc pentru timpul acordat,pentru sugestiile si opiniile dumneavoastra !!! Am sa incerc sa tin "pasul" !!!

Va doresc Craciun fericit si un calduros LA MULTI ANI !!!

andrasboy
Membru Forumgratuit

masculin

2 avertismente

Sus In jos

Mesaj Scris de AxelFun la data de Dum 26 Dec - 9:09

Designul lasa de dorit aveti destul de mult de munca,activitatea este ridicata,sar putea adauga noi categorii,si ceea ce nu e destul ca sa aduca membrii noi e ca majoritatea mesajelor sunt facute in spam.Tema ar putea fi schmbata si sa arate mai frumos.Daca va dati silinta veti reusi sa ridicati un forum mare.
Succes

AxelFun
Membru Forumgratuit

masculin

Data de inscriere : 12/09/2010
Membru exclus

http://www.propedia.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Joi 30 Dec - 20:09

Designu este foarte slabut mai bine era daca alegeai o tema de pe hitskin cu un aspect mai bun. Categiile si forumurile ar trebui sterse deoarece mai mult ingreuneaza forumu .

Sfat: Sa pui o tema mai frumoasa.

O zi buna , succes Fericit

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Matei. la data de Vin 31 Dec - 16:52

=> Arhiva

Matei.
Membru onorific
Membru onorific

masculin

Varsta : 24
Localizare : Deva - Nu ofer suport prin mesagerie!
Data de inscriere : 13/11/2009
Multumiri : 2
Niciun avertisment

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum