Personalizarea culorilor implicite pentru PhpBB2 si PunBB

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj Scris de Lizzard la data de Sam 4 Sept - 20:53

Acest tutorial este valabil doar pentru forumurile cu versiunea PhpBB2 sau PunBB, deoarece doar cu ajutorul acestor doua versiuni putem accesa template-urile.

Culorile pe care noi vi le propunem pentru a personaliza mesajele in forumul dumneavoastra nu le plac tuturor utilizatorilor.
Aici va voi arata metoda pentru a le putea modifica:

Important:
* Pentru a realiza acest tutorial trebuie sa fiti administratorul fondator deoarece doar acesta poate accesa template-urile forumului.
* Pentru a putea gasi mai multe culori si sa obtineti codul puteti intra pe acest site.
* Modificarile se aplica doar cand postati un mesaj apasand butonul "Raspunde", nu si cand postati in caseta de raspunsuri rapide.
* De asemenea functioneaza doar cu WYSIWYG dezactivat in mesaj.

1.Modificarea unei culori

Panoul de administrare=>Afisare=>Template-uri=>Postare & Mesaje Private=>posting_body=>

Partea din template pe care trebuie sa o modificam este aceasta:

Cod:

<div style="visibility:hidden" class="select" id="color">
      <button style="color:darkred" onclick="bbfontstyle('[color=darkred]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_DARK_RED}</button>

<button style="color:red" onclick="bbfontstyle('[color=red]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_RED}</button>

<button style="color:orange" onclick="bbfontstyle('[color=orange]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_ORANGE}</button>

<button style="color:brown" onclick="bbfontstyle('[color=brown]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_BROWN}</button>

<button style="color:yellow" onclick="bbfontstyle('[color=yellow]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_YELLOW}</button>

<button style="color:green" onclick="bbfontstyle('[color=green]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_GREEN}</button>

<button style="color:olive" onclick="bbfontstyle('[color=olive]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_OLIVE}</button>

<button style="color:cyan" onclick="bbfontstyle('[color=cyan]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_CYAN}</button>

<button style="color:blue" onclick="bbfontstyle('[color=blue]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_BLUE}</button>

<button style="color:darkblue" onclick="bbfontstyle('[color=darkblue]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_DARK_BLUE}</button>

<button style="color:indigo" onclick="bbfontstyle('[color=indigo]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_INDIGO}</button>

<button style="color:violet" onclick="bbfontstyle('[color=violet]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_VIOLET}</button>

<button style="color:lightgrey" onclick="bbfontstyle('[color=white]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_WHITE}</button>

<button style="color:black" onclick="bbfontstyle('[color=black]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_BLACK}</button>

</div>
Aceasta parte este cea care administreaza caseta dumneavoastra de culori.
Mai exact, fiecare linie corespunde unei culori.
Exemplu:

Cod:
<button style="color:black" onclick="bbfontstyle('[color=black]','[/color]');selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_BLACK}</button>
Acest cod este pentru culoarea Negru.

Descompunand si intelegand acest cod, veti putea sa va personalizati culorile dumneavoastra fara nicio problema!

Se descompune in 3 parti pentru a intelege:

<button style="color:black"
Partea 1:

black
Partea in ROSU reprezinta partea textului anuntat la interfata postului. (culoarea numelui de culoare care va fi scrisa)
Eu am pus de exemplu codul urmator: #7401DF
(Logic, scriu numele culorii ale aceleiasi culori care vreau sa o propun pentru utilizatori: Deci, am pus acelasi cod si in partea 1 si in partea 2)

Partea 2:

Cod:
onclick="bbfontstyle('[color=black]','[/color]');
Aici trebuie sa schimbam cuvantul "black": In locul acestuia trebuie sa adaugam codul culorii dorite.
Deci, punem acelasi cod pe care l-am pus si la partea 1: #7401DF

Partea 3:

selectWysiwyg(this,'color');return false">{L_COLOR_BLACK}
In aceasta parte trebuie sa schimbam ce este cu PORTOCALIU in numele care va aparea in caseta de culori.
Eu am pus: "Culoarea Lizzard"

Asa arata codul meu dupa ce l-am modificat:

Si nu uitati sa publicati template-ul!

Si iata rezultatul!!!

Pot elimina o culoare?

Sigur ca se poate, doar trebuie sa stergeti codul care ii corespunde culorii respective.

Cod:
Vreau sa sterg culoarea Negru, deci va trebui sa sterg acest cod.

Pot adauga o culoare?

Desigur!

Doar trebuie sa copiati codul si sa il puneti printre celelalte coduri de culori.

Notă: Cand adaugati o culoare, nu uitati de finalul codului A face cu ochiul

Tutorial creat de Irina de pe forumul francez
Tradus de Lizzard

Numai bine,
Echipa Forumgratuit

Reproducerea acestui tutorial nu este posibila fara acordul nostru, in conformitate cu articolul L122-1 apartinand ICC.
Lizzard
Vizitator

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum